Zaznacz stronę

Pocenie się to naturalny proces, który pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę organizmu oraz chroni go przed bakteriami i wirusami. Jednak gdy nasze ciało wydziela zbyt wiele potu, może powodować to problemy i dyskomfort w naszym codziennym funkcjonowaniu. Co zrobić, gdy borykamy się z nadpotliwością stóp, która bywa bardzo krępująca i uciążliwa? Podpowiadamy!

Spotkanie u znajomych, randka i stres związany ze zdejmowaniem butów – znasz ten problem? Krępująca nadpotliwość stóp dotyka bardzo wiele osób, wbrew stereotypom nie tylko mężczyzn. To schorzenie dość uciążliwe, ale dzięki sprawdzonym metodom i odpowiednim zabiegom można sobie z nim poradzić. Jak? Zapraszamy do lektury.

Nadpotliwość – przyczyny

Szybkie tempo życia, ciągły stres, choroby cywilizacyjne – to wszystko może mieć wpływ na gospodarkę hormonalną naszego organizmu. Jej zachwianie często jest powodem zbyt dużej ilości wydzielanego potu. Najczęściej dotyka to takich części ciała jak pachy, dłonie czy stopy. Ta przypadłość może mieć konsekwencje zdrowotne, ale także i psychologiczne – osoby z nadpotliwością często unikają kontaktu z innymi, odczuwając zbyt duży stres i dyskomfort.

Najczęstszymi przyczynami nadpotliwości mogą być:

  • zaburzenia hormonalne – nadczynność tarczycy, zachwiania w okresie dojrzewania;
  • uboczne skutki stosowania niektórych leków;
  • stresujący tryb życia;
  • nieodpowiednia dieta;
  • palenie tytoniu i spożywanie alkoholu;
  • źle dobrane obuwie i skarpetki;
  • nieprawidłowa higiena stóp.

Spodnia strona stóp jest miejscem, w którym znajduje się bardzo duża ilość gruczołów potowych, dlatego są często narażone na problem zbyt dużej potliwości. W wilgotnym środowisku bardzo szybko rozwijają się drobnoustroje i grzyby, co może przerodzić się w infekcję grzybiczą, której całkowite wyeliminowanie jest długotrwałe i wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia.

Higiena stóp a nadpotliwość

Latem, gdy temperatury są bardzo wysokie, większość ludzi odczuwa wzmożone pocenie się całego ciała. Osoby, które walczą z nadpotliwością, odczuwają ten problem dwa razy mocniej.

Przy tym schorzeniu istotna jest odpowiednia higiena stóp i dobór właściwego obuwia. Powinno być przewiewne, wykonane z naturalnej skóry i materiałów (np. płótna), które nie będą wzmagały pocenia się stóp. Skarpetki powinny być z naturalnych materiałów – w lecie bawełna, w zimie wełna. W sklepach specjalistycznych można również znaleźć nowoczesne materiały, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Bardzo ważne jest używane odpowiednich skarpetek sportowych, podczas aktywności fizycznych, aby zapobiegać rozwijaniu się bakterii i mikrobów.

Osoby z nadmierną potliwością stóp powinny codziennie lub nawet dwa razy dziennie myć stopy w letniej wodzie, dokładnie je wysuszyć, a po całym rytuale zakładać czyste skarpetki.

Buty czy rajstopy wykonane z tworzyw sztucznych będą wzmagały ilość wydzielanego potu – osoby, które cierpią na nadpotliwość stóp, zdecydowanie powinny unikać takich materiałów.

Diagnoza i leczenie nadpotliwości stóp

Problem nadpotliwości często jest traktowany jako błahy, a przez to pozostaje nieleczony. To błąd – z czasem może przerodzić się w poważniejsze dolegliwości, jak choćby stany zapalne, otarcia czy pękanie naskórka, nie wspominając o grzybicy stóp i nieprzyjemnym zapachu.

Co pomaga w leczeniu nadpotliwości stóp?

  • Skarpetki i obuwie wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów.
  • Dermokosmetyki – w aptece można znaleźć bardzo dużo preparatów w formie pudrów, aerozoli, maści czy żeli, które pomagają w walce z nadpotliwością. Najbardziej skuteczne okażą się te, które w składzie posiadają związki glinu (regulują ilość potu) oraz srebra (działanie bakteriobójcze).
  • Kąpiel stóp w ziołowej mieszance – kora dębu, lawenda czy rozmaryn działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Można również spróbować domowych sposobów, które były stosowane od pokoleń, a do ich przygotowanie wykorzystuje się naturalne składniki np. zioła:

  • kąpiel stóp w czarnej herbacie – teina działa ściągająco i zabija bakterie, co może pomóc w hamowaniu pocenia się stóp;
  • moczenie stóp w ciepłej wodzie z sokiem z cytryny oraz dodatkiem sody oczyszczonej;
  • puder dla niemowląt – dzięki zawartemu talkowi wchłania nadmiar wydzielanego potu;
  • kąpiel stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem octu jabłkowego.

Należy pamiętać, że zamierzone efekty leczenia można uzyskać tylko dzięki konsekwencji i regularnemu stosowaniu dobrze dobranych specyfików. Ważna jest systematyczność i odrobina cierpliwości. Jeśli zawiodą wyżej wymienione metody, należy udać się do podologa lub dermatologa, który po konsultacji zaleci specjalistyczne leczenie. Spośród najpopularniejszych metod można wyróżnić:

  • jonoforezę – to miejscowe wprowadzenie preparatów zawierających chlorowodorek lub siarczan glinu;
  • wprowadzenie terapii lekami antycholinergicznymi, beta-blokerami;
  • kiedy nie pomaga stosowanie leków, wykonuje się zabieg chirurgiczny – odnerwienie gruczołów potowych, polegające na przecięciu ich naczyń nerwowych lub ich chemiczna blokadzie.

Zdrowe i wypielęgnowane stopy są gwarancją dobrego samopoczucia. Warto dbać o nie cały rok, aby w okresie letnim pokazać światu pięty z najlepszej strony!

opinie o Satin