Zaznacz stronę

Rogowacenie naskórka to naturalny proces, jaki zachodzi w naszej skórze. Stare komórki naskórka obumierają i są wypychane przez nowe. U niektórych osób mamy do czynienia z nadmiernym rogowaceniem naskórka na stopach, które jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Objawia się przesuszoną skórą i odkładającymi się, twardymi płatami naskórka. Powstaje najczęściej z powodu patologicznych zmian w skórze lub w tkance łącznej. Sprawdźmy, w jaki sposób należy walczyć z tym problemem.

Rogowacenie naskórka na stopach – jak wygląda?

Zrogowaciały naskórek to wysuszone warstwy skóry, która staje się bardzo sucha. Wysuszony naskórek najczęściej ma barwę żółtą, białą lub szarą i przyjmuje konsystencję stałą, kruchą, pękającą, albo łuszczącą się. Nadmierne rogowacenie skóry stóp przeważnie pojawia się na pięcie, w okolicy palców oraz zewnętrznej krawędzi podeszwy stopy.

Przyczyny nadmiernego rogowacenia naskórka na stopach:

  • zaburzenia hormonalne i wegetatywne,
  • cukrzyca,
  • reumatyzm,
  • choroby wątroby i nerek,
  • nadwaga,
  • noszenie nieodpowiedniego obuwia,
  • długotrwałe obciążanie stóp (praca stojąca),
  • deformacje stóp,
  • nadmierne tarcie i ucisk na skórę stóp.

Pielęgnacja suchej skóry stóp

Domowa pielęgnacja zrogowaciałej skóry stóp to konieczność. Najważniejsze jest regularne nawilżanie skóry przy pomocy specjalnych preparatów. Najlepiej wybierać kremy, które zawierają mocznik, ponieważ składnik ten doskonale wygładza skórę. Warto także aplikować balsamy zawierające salicyl, który wspomaga proces odnowy skóry oraz zapobiega powstawaniu zrogowaceń. Produkty te powinny mieć lekką konsystencję, aby łatwo wnikać w naskórek. Należy pamiętać także, żeby nie stosować zbyt często pumeksów czy tarek, ponieważ zbyt mocne tarcie może tylko doprowadzić do spotęgowania problemu. W domowej pielęgnacji stóp świetnie sprawdzą się peelingi, które w łagodny sposób usuwają martwy naskórek.

Nadmierne rogowacenie naskórka – szukaj pomocy u podologa

Z problemem nadmiernego rogowacenia naskórka bardzo ciężko poradzić sobie samemu. Warto więc szukać fachowej pomocy w gabinecie podologicznym takim jak naszy. Zabiegi wykonywane przez podologa polegają na delikatnym zeszlifowaniu nadmiernie odłożonej warstwy naskórka. Profesjonalne działania i odpowiednia pielęgnacja są w stanie przywrócić skórze stóp estetyczny wygląd. Podolog najczęściej usuwa zrogowacenia przy pomocy specjalnej frezarki, ale pozostawia też warstwę ochronną naskórka. Jeśli zrogowacenie byłoby usunięte zbyt mocno, istnieje niebezpieczeństwo szybkiego powrotu problemu, powstania otarć i pęknięć, które niestety długo się goją. Do specjalisty najlepiej zgłosić się, gdy tylko zauważymy pierwsze niepokojące zmiany w obrębie stóp – wówczas leczenie będzie szybsze i prostsze.
Nadmierne rogowacenie naskórka to problem, z którym można skutecznie walczyć. Ważny jest dobór odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych połączony z profesjonalną opieką podologiczną.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Hanna Suchecka

opinie o Satin