Zaznacz stronę

Pod wpływem nadmiernego ucisku o stałym nasileniu powstają modzele, a więc niewielkie nagniotki na stopach. To częsta przypadłość osób z wadami postawy, osób otyłych czy noszących źle dopasowane obuwie. Z reguły modzele nie powodują dolegliwości bólowych, wyglądają jednak nieestetycznie i mogą być bramą do zakażeń, np. grzybiczych. Dlatego warto zapobiegać ich powstawaniu. Co można zrobić w tym zakresie?

Modzele – czynniki ryzyka. Jak się przed nimi chronić?

Aby móc skutecznie chronić się przed modzelami na stopach, bardzo istotne jest poznanie przyczyn ich występowania. Niestety, wyróżnia się szereg czynników ryzyka, na które nie mamy wpływu, jak np. choroby, jednak i w takich sytuacjach można dbać o swoje stopy.

W tej kategorii przyczyn wymienić można choroby sprzyjające pojawieniu się modzeli. Jest to cukrzyca, a także reumatoidalne zapalenie stawów. Pacjent borykający się z tego rodzaju dolegliwościami powinien być pod stałą opieką podologa, który regularnie będzie kontrolować stan stóp chorego. Istotną częścią profilaktyki w takim przypadku są również samokontrola i dbanie o systematyczne, samodzielne ocenianie stanu stóp.

Zwiększona możliwość pojawienia się modzeli występuje również u osób z wadami oraz deformacjami stóp i palców. Choć tego typu problemy są niezależne od pacjenta, działaniem profilaktycznym zapobiegającym modzelom może być stosowanie odpowiednich wkładek ortopedycznych. W wygodny sposób dobierzesz je u ortopedy lub w gabinecie podologicznym.

Nadwaga, aktywność fizyczna. Jak chronić stopy przed modzelami?

Chcąc ustrzec się występowaniu modzeli na stopach, bardzo istotne jest utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Oczywiście, u wielu osób nadwaga czy otyłość to skutek choroby, jednak o ile to możliwe, warto zadbać o to, by mieć właściwą masę ciała. Może to zapobiec nadmiernemu uciskowi stóp, co przełoży się na mniejsze ryzyko pojawienia się modzeli.

Pamiętaj, że aktywność fizyczna również może doprowadzić do pojawienia się modzeli. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy uprawiana dyscyplina sportu wiąże się z przeciążeniem stóp. Modzele mogą pojawić się, np. u piłkarzy albo biegaczy.

Jeżeli chcesz zapobiec wystąpieniu modzeli, nie przeciążaj własnych stóp. Dbaj o to, by zapewniać sobie właściwą dawkę ruchu – ani zbyt małą, ani zbyt dużą.

Niewłaściwe obuwie może wywoływać modzele

Najbardziej prozaiczną przyczyną pojawiania się modzeli jest źle dopasowane obuwie. Ten czynnik ryzyka można jednak szybko wyeliminować, dobierając właściwe buty. Obuwie nie może być zbyt ciasne, ponieważ naskórek będzie poddawany nieustannemu naciskowi. Nie może być też za luźne, gdyż wiąże się to z ryzykiem przesuwania stopy w bucie i jej obcierania. Przekłada się to na możliwość pojawienia się urazu. Powstawaniu modzeli sprzyjają także buty na obcasie. Jeżeli więc chcesz je nosić, rób to z umiarem. Do przeciążeń stóp może dojść również w sytuacji, gdy buty będą mieć zbyt cienką podeszwę, która sprawia, że stopa jest narażona na bliski kontakt z podłożem, gdzie np. znajdują się kamienie czy nierówności.

Jeżeli nie wiesz, jakie obuwie jest dla Ciebie właściwe, skontaktuj się z podologiem. W jego gabinecie zdobędziesz wiedzę na temat tego, jak dobierać buty. Pamiętaj, że podczas wyboru obuwia należy zwracać uwagę nie tylko na ich długość, ale również szerokość.

Modzele i co dalej? Skorzystaj ze wsparcia podologa!

Wiedza o przyczynach pojawiania się modzeli jest bardzo istotna, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się ich. Czasem jednak i działania profilaktyczne nie są wystarczające i – niestety – zmiany skórne pojawiają się na stopach. Gdy tylko zauważysz u siebie tego rodzaju dolegliwości, zgłoś się do podologa, który usunie modzele w sposób bezpieczny, estetyczny i bezbolesny. Zazwyczaj do przeprowadzenia takiego zabiegu specjalista używa frezarki z odpowiednimi nakładkami, a także skalpela. Czynność związana z usuwaniem modzeli może odbyć się również podczas tzw. pedicure leczniczego. Na każdym etapie podolog dba o to, by narzędzia były zdezynfekowane, a osoba poddana zabiegowi odczuwała komfort.

Usunięcie modzeli u podologa to pierwszy krok, by pozbyć się tych zmian. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju dolegliwości mogą wracać w przyszłości, zwłaszcza gdy stopy są nierównomiernie obciążone np. z powodu wady stopy czy nadwagi. Szczególną opieką powinny być otoczone osoby z cukrzycą. W takich przypadkach skóra diabetyka, z uwagi na większą skłonność do pojawiania się ran i uszkodzeń, wymaga systematycznej kontroli podologa. Nie można również zapomnieć o codziennej pielęgnacji stóp i o doborze preparatów dostosowanych do potrzeb skóry.

Modzele nie muszą utrudniać codziennego funkcjonowania, ponieważ czasem wystarczy niewiele, by zapobiec ich pojawianiu. Jeżeli masz tendencję do nawracania modzeli pomimo odpowiedniej profilaktyki, zgłoś się do specjalisty, np. do lekarza, który zleci Ci badania pod kątem obecności chorób ogólnoustrojowych. Być może modzele to sygnał wskazujący, że dzieje się coś niedobrego w Twoim organizmie.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin