Zaznacz stronę

Zauważyłeś na swoich stopach modzele i nie wiesz, czy trzeba je usuwać? Może rozważasz możliwość ich samodzielnego usunięcia? Dowiedz się, czy należy robić coś z tego rodzaju zmianami i jakie są konsekwencje braku reakcji na ich wystąpienie.

Czym są modele?

Modzele to zazwyczaj duże, płaskie skupisko zrogowaciałej masy. Wyróżnia się ono żółtym zabarwieniem i okrągłym lub owalnym kształtem. Zwykle są to zmiany bezbolesne. Warto wspomnieć, że modzele to jeden z przykładów tak zwanej hiperkeratozy.

Hiperkeratoza to inaczej znaczne pogrubienie i nagromadzenie tkanki rogowej naskórka w jednym konkretnym miejscu. Modzele zazwyczaj nie wywołują dolegliwości bólowych. Zwykle takie zmiany można rozpoznać na pięcie, na paluchu, a także na krawędzi stopy. Modzele często występują również na głowie 2, 3 albo 4 kości śródstopia.

Co może sprzyjać powstawaniu modzeli?

Wśród najbardziej prozaicznych przyczyn występowania tych zmian skórnych wymienić można niewłaściwie dobrane obuwie. Z tego względu na modzele skarżyć mogą się np. panie, które chodzą w butach na obcasach. W wyniku nadmiernego nacisku na kilka punktów w stopie może dojść co nadmiernego namnażania się komórek naskórka. Prowadzi to do wystąpienia modzeli.

Inną przyczyną, którą łatwo jest wyeliminować, jest zbyt częste usuwanie martwego naskórka, zwłaszcza jeżeli pozbywasz się go nieumiejętnie, na przykład stosując pumeks, efekt może być dokładnie odwrotny, ponieważ mogą pojawić się zmiany skórne. Z tego względu najlepiej zdecydować się na usuwanie nadmiernego naskórka w gabinecie specjalisty.

Za wystąpienie modzeli odpowiadają także deformacje w układzie kostno-stawowym, które należy niwelować za pomocą odpowiednich wkładek ortopedycznych. Modzele mogą być także uwarunkowane genetycznie. Jeżeli Twoi bliscy mieli np. podobną budowę stopy jak Ty i borykali się z modzelami, całkiem możliwe, że problem modzeli będzie dotyczyć także Ciebie.

Jeżeli zauważasz u siebie skłonność do tego rodzaju zmian, koniecznie zgłoś się do podologa i porozmawiaj z nim o swoich obawach. Specjalista z pewnością chętnie Ci pomoże w pozbyciu się takiej dolegliwości i wskaże działania profilaktyczne.

Dlaczego należy usuwać modzele?

Pamiętaj, że mimo tego, iż początkowo modzele nie wywołują zazwyczaj dolegliwości bólowych, należy szybko je usunąć. Nie rób tego samodzielnie w domu, gdyż może to wywołać ból, a przy tym możesz doprowadzić do zakażenia. Chcąc usunąć modzele, udaj się do podologa. Najlepszym terminem jest zgłoszenie się od razu, gdy tylko zauważysz niepokojące cię zmiany na stopach.

Czym mogą grozić nieleczone modzele? Pamiętaj, że nieestetyczne zmiany to nie jedyna konsekwencja modzeli. Pomimo tego, że na początku nie wywołują one dolegliwości bólowych, z czasem mogą być źródłem bólu.

Niekiedy modzele mogą być bramą do zakażeń grzybiczych, wirusowych czy bakteryjnych. W wyniku utraty elastyczności naskórka i powstałych zmian skóra jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju infekcje i zakażenia.

Dlaczego domowe sposoby mogą zawodzić?

Leczenie w zaciszu domowym nie jest wskazane z różnych powodów. Okazuje się, że aby skutecznie pozbyć się modzeli, należy dobrze poznać przyczynę ich występowania.

W inny sposób będą leczone modzele pojawiające się w wyniku nieprawidłowego obciążenia stopy, a jeszcze inaczej te, które są efektem deformacji w układzie kostno-stawowym.

Co więcej, wizyta u podologa jest istotna jeszcze z innego powodu. Modzele zazwyczaj są tylko jedną z wielu konsekwencji na przykład wskazanych już nieprawidłowych obciążeń. Z tego względu na stopach mogą pojawiać się także inne problemy, których samodzielnie możemy nie być w stanie rozpoznać.

Jeżeli przyczyną modzeli jest obniżenie główek kości śródstopia, usunięcie ich na stałe niestety nie będzie możliwe. Jednakże decydując się na systematyczne wizyty i odpowiednie kosmetyki oraz działania korekcyjne, polegające na stosowaniu wkładek ortopedycznych oraz dobranego obuwia, istnieje duża szansa na to, że utrzymasz swoją stopę w dobrej kondycji.

Pamiętaj, że nieprawidłowo dobrane obuwie może być jedną z przyczyn pojawienia się tego problemu. Dlatego bardzo istotne jest dopasowanie butów, a także ortez czy wkładek ortopedycznych, pomoże Ci w tym podolog. Co ciekawe, ich stosowanie może zmniejszyć intensywność wytwarzania warstwy rogowej naskórka. Tym samym zmniejsza się ryzyko wystąpienia modzeli.

Obawy związane z wizytą u podologa

Myślisz o wizycie u podologa, ale obawiasz się dolegliwości bólowych związanych z przeprowadzeniem zabiegu? Mamy dla ciebie dobre informacje. Okazuje się, że zabieg usuwania modzeli nie powinien wywoływać bólu.

Chcąc w pełni pozbyć się tego problemu, trzeba przede wszystkim wyeliminować jego źródło. Podolog pomoże Ci w ustaleniu przyczyn tej dolegliwości. Pamiętaj, że modzeli nie można usuwać zbyt często, gdyż może to prowadzić do szybszego narastania zrogowaceń. Optymalne przerwy pomiędzy zabiegami to 1 miesiąc.

opinie o Satin