Zaznacz stronę

Niewielkie, miękkie i nieco żółtawe nagniotki na stopach to z pewnością modzele. Zmiany te są bardzo powszechną dolegliwością, z którą często zgłaszają się pacjenci gabinetów podologicznych. Modzele są co prawda często mylone z odciskami, jednak zmiany te nieco się od siebie różnią. Czym są modzele i jak je rozpoznać? Jakie są sposoby na pozbycie się modzeli?

Modzele – czym są?

Modzele to niewielkie nagniotki powstające m.in. na skórze stóp. Naskórek w tym miejscu jest bardzo specyficzny – nie posiada gruczołów łojowych, co szybko prowadzi do jego nadmiernego przesuszenia i rogowacenia.

Dodatkowe zaniedbania w zakresie higieny życia lub na skutek chorób powodują, że zrogowaciała skóra staje się podatna na powstawanie różnych nagniotków, w tym modzeli.
Choć modzele nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, z czasem mogą sprzyjać powstawaniu stanu zapalnego – w związku z tym, zawsze należy je leczyć.

Modzele – co odpowiada za ich powstawanie?

Modzele mogą mieć różnorodne przyczyny. Ustalenie tego, co leży u podłoża występowania nagniotków pomaga w dopasowaniu najlepszej metody terapii. Jest to istotne, gdyż niekiedy obecność modzeli wiąże się z chorobami, np. cukrzycą, reumatoidalnym zapaleniem stawów czy zaburzeniami krążenia. Czasem przyczyna może być bardziej prozaiczna jak np. niewłaściwie dopasowane obuwie.

Przyczyny powstawania modzeli:
• niewłaściwe obuwie – dobór odpowiedniego, wygodnego obuwia to podstawa w profilaktyce skóry i schorzeń stóp. Jeśli buty są zbyt ciasne, wówczas skóra pod wpływem nacisku ulega jeszcze większemu rogowaceniu, co skutkuje powstawaniem modzeli; z kolei zbyt luźne buty sprzyjają różnego rodzaju otarciom;
• buty na obcasie lub ze zbyt cienką podeszwą – ciasna podeszwa butów naraża skórę stóp na nadmierne przeciążenie poprzez duży kontakt z podłożem. Stopy nie są wtedy odpowiednio chronione, co również wpływa na większe rogowacenie skóry i w dalszej konsekwencji – obecność modzeli. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku butów na obcasie;
• sport – regularna aktywność fizyczna, szczególnie związana z angażowaniem stóp, może wpływać na tendencję do odcisków;
• zbyt duży ciężar ciała – nadwaga lub otyłość to również częste przyczyny powstawania modzeli. Kiedy waga ciała jest zbyt duża, odpowiedzialne za amortyzację stopy narażone są na przeciążenie, co sprzyja rogowaceniu naskórka;
• wady postawy, np. skolioza, lordoza – wady postawy sprawiają, że kręgosłup znajduje się w nierównomiernym układzie, co z kolei sprzyja większemu przeciążeniu jednej strony ciała;
• deformacje stóp i palców – deformacje w obrębie stóp i palców, takie jak np. haluksy bądź płaskostopie także sprzyjają powstawaniu modzeli.

Modzele mogą wynikać dodatkowo z obecności różnych chorób – jedną z najczęstszych z nich jest cukrzyca, w przebiegu której może dojść do rozwoju tzw. stopy cukrzycowej. To poważne powikłanie, którego zaniedbanie może skutkować w skrajnych przypadkach amputacją kończyny.

Modzele – jak odróżnić je od odcisków?

Odciski i modzele często są ze sobą mylone. Zmiany te jednak znacznie różnią się nie tylko wyglądem, ale także swoją specyfiką. Przede wszystkim, modzele są miękkie, w przeciwieństwie do twardych odcisków. Dodatkowo modzele mają barwę nieco żółtą, natomiast odciski posiadają charakterystyczny biały punkt w środku.
Kolejną różnicą jest natężenie bólu – modzele są niemal bezbolesne, natomiast odciski (szczególnie te bardziej zaawansowane) mogą powodować dolegliwości bólowe i wpływać na codzienny dyskomfort. Ponadto odciski z czasem zaczynają wrastać w głębsze warstwy naskórka, przez co stają się trudniejsze w eliminacji.

Modzele – jak się ich pozbyć?

Najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na usunięcie modzeli jest wizyta u podologa. Specjalista ten patrzy na problem wieloaspektowo, uwzględniając czynniki zdrowotne oraz prowadzony przez pacjenta tryb życia.

Dzięki wspólnej rozmowie oraz w razie konieczności badaniom, podolog określa potencjalne przyczyny powstawania odcisków – ich eliminacja jest konieczna do efektywnego leczenia.
Aby pozbyć się modzeli, podolog najczęściej stosuje ich mechaniczne usuwanie i w razie takiej konieczności pomaga dobrać odpowiednie odciążenia lub wkładki ortopedyczne.

Modzele – jak się ich pozbyć z pomocą podologa?

Mechaniczne usunięcie modzeli odbywa się w przebiegu pedicure podologicznego. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie i zmiękczenie naskórka – dopiero później wstępnie usuwa się zrogowaciały naskórek. Na końcu usuwa się modzele za pomocą frezarki lub skalpela.

Po zabiegu specjalista aplikuje odpowiednie preparaty odżywiające skórę oraz wspomagające jej gojenie się. Miejsce po zabiegu może zostać w niektórych przypadkach zabezpieczone specjalistycznym opatrunkiem.

Przy tendencji do nawracających modzeli konieczny może być dobór odpowiednich odciążeń, np. w postaci żelowych separatorów. Przy schorzeniach takich jak RZS pomocna może być również wkładka ortopedyczna do butów.

opinie o Satin