Wrastające się i wkręcające w skórę stóp paznokcie to bolesna i mało przyjemna sprawa. Gdy każdy krok sprawia ból, a systematyczne obcinanie i pielęgnacja paznokci nie przynosi efektów, należy zgłosić się do podologa. Współczesne zabiegi podologiczne pozwolą nam pozbyć się problemu bez interwencji chirurga. Zanim zaostrzy się ból i powstanie stan zapalny, warto zgłosić się do specjalisty, który po obejrzeniu paznokcia zaproponuje jego usunięcie lub mniej inwazyjną metodę leczenia, taką jak metoda Arkady lub korekcja rosnącego paznokcia przy użyciu klamry ortonyksyjnej.
Jakie się przyczyny wrastania się i wkręcania paznokci?
Wrastające się paznokcie to dość powszechna dolegliwość polegająca na tym, że płytka paznokcia wrasta w skórę i powoduje jej uszkodzenie, czemu towarzyszy zaczerwienienie i ból. Przyczyną takiego stanu jest rozrastanie się paznokcia na boki, jego zakrzywianie się i podwijanie. Dyskomfort podczas chodzenia to symptom, który powinien zwrócić naszą uwagę na to, że problem jest poważny i nie należy go bagatelizować. Bez konsultacji z podologiem można bowiem nabawić się stanu zapalnego. Czynniki, które sprzyjają wrastaniu się i wkręcaniu paznokci w skórę stóp, są:
- nieodpowiednie obuwie (zbyt wysoki obcas),
- niewłaściwe obcinanie paznokci (usuwanie boków płytki),
- suchość lub potliwość stóp,
- źle wykonany zabieg chirurgiczny,
- geny,
- zniekształcenia ortopedyczne.
Podstawowym błędem, jaki popełniamy, usiłując pozbyć się problemu wrastających paznokci jest ich regularne wycinanie po bokach. To sprawi, że problem będzie powracał, dlatego zamiast próbować leczyć się na własną rękę, warto skonsultować się ze specjalistą.
Klamry ortonyksyjne, co to takiego?
Problem wrastających się lub wkręcających paznokci możemy rozwiązać, stosując nieinwazyjne metody. Jedną z nich jest prostowanie paznokcia poprzez założenie na płytkę specjalnej klamry ortonyksyjnej. Przyrząd ten skoryguje wzrost paznokcia i zapobiegnie jego wrastaniu w skórę w przyszłości. Założenie klamry jest bezbolesne, a ponad to tuż po jej znalezieniu się na paznokciu dolegliwości bólowe mijają, jak ręką odjął! Na co dzień klamry ortonyksyjne w niczym nie przeszkadzają, jeśli więc jesteśmy miłośnikami długich pieszych wędrówek lub sportu, nie musimy rezygnować z żadnej aktywności.
Na czym polega leczenie wrastających się paznokci metodą Arkady?
Kostka Arkady to nowoczesna metoda leczenia wrastających się paznokci polegająca na rekonstrukcji płytki. Zabieg jest nieinwazyjny, bezbolesny i trwa niespełna pół godziny. Palec pacjenta umieszczany jest w korpusie przyrządu z dojściem ruchomych narzędzi korygujących płytkę paznokcia. Kluczowym elementem kostki są specjalne łopatki, które utrzymują paznokieć w odpowiedniej pozycji i jednocześnie tworzą szkielet paznokcia w celu wydłużenia bocznej strony płytki. Paznokieć jest wówczas nadbudowywany masą akrylową. Kostka Arkady nie tylko leczy, ale także zapobiega nawracaniu problemu wrastających i wkręcających się paznokci. Dodatkową zaletą jest estetyczny wygląd paznokcia, który może być z powodzeniem malowany i zdobiony, jak naturalny paznokieć. Metoda Arkady jest wykonywana w gabinetach podologicznych, a jednym z nich jest Satin w Warszawie.
Leczenie wrastających paznokci zależy od stopnia zniekształcenia płytki oraz od ilości i rodzaju przeprowadzanych w przeszłości zabiegów. Czasem leczenie trwa miesiącami, w niektórych przypadkach czas terapii obejmuje kilka tygodni. Nie ignorujmy bólu i zaczerwienienia skóry na palcu, w którego wrasta się paznokieć. Wbrew powszechnej opinii wrastające paznokcie należy leczyć i warto zrobić to przy pomocy specjalistów w tej dziedzinie, aby mieć gwarancję, że problem nie powróci. Szczegóły dotyczące zabiegu leczenia wrastających paznokci są dostępne pod adresem: https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/wrastajace-wkrecajace-paznokcie/