Zaznacz stronę

Wrastające paznokcie to podstępna przypadłość. Początkowy lekki dyskomfort bardzo szybko przeradza się w ból, który może nawet utrudniać chodzenie. Nie warto bagatelizować tych objawów – odpowiednia terapia szybko przyniesie ulgę i zapobiegnie nawrotom. Zastanawiasz się nad przyczynami tego schorzenia? A może szukasz najlepszych metod leczenia wrastających paznokci w Warszawie? Poniższy artykuł odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Wrastające paznokcie – problem częstszy niż myślisz

Problem wrastających paznokci może dotyczyć każdego z nas, jednak najczęściej dotyka on osoby pomiędzy 15. a 40. rokiem życia. Co ciekawe, występuje prawie 3 razy częściej u mężczyzn. Co należy wiedzieć o powstawaniu tego schorzenia?

Najczęstszą przyczyną wrastania paznokci jest ich zła pielęgnacja i źle dobrane obuwie

Istnieje wiele przyczyn wrastania paznokci. Większość z nich wynika z chorób stóp i paznokci lub ich nieprawidłowej pielęgnacji. Za najczęstsze przyczyny tego schorzenia uznaje się:
● nieprawidłowe obcinanie paznokci: zaokrąglanie ich lub wycinanie bocznych części płytki
● źle dopasowane obuwie: zbyt ciasne w palcach lub posiadające wysoki obcas
● urazy mechaniczne i choroby paznokci
● nadmierna suchość lub potliwość skóry stóp
● deformacje stopy: koślawy paluch, palce młoteczkowate, płaskostopie
● czynniki genetyczne: długie palce, paznokcie rurkowate, szeroka i zagięta ku dołowi płytka paznokcia

O wiele rzadziej problem z wrastającymi paznokciami pojawia się w przebiegu innych, ogólnoustrojowych chorób, do których zaliczyć można:
● choroby autoimmunologiczne: toczeń, łuszczyca paznokci
● choroby układu krążenia: niewydolność żylna lub zarostowe zapalenie tętnic
● cukrzycę
● nadwagę i szybki przyrost masy ciała

Bagatelizowanie problemu może nieść za sobą poważne powikłania

Wrastający paznokieć często wydaje się niegroźną przypadłością, która wprawdzie powoduje ból, jednak nie ma dalszych konsekwencji zdrowotnych. Nic bardziej mylnego! Schorzenie to pozostawione same sobie, często kończy się zwłóknieniem lub zbliznowaceniem rany, co prowadzi do zmniejszonej elastyczności tkanek okalających paznokieć.
Na baczności powinny się mieć zwłaszcza osoby z cukrzycą, ponieważ pozornie niewielka rana może przerodzić się w owrzodzenie stopy grożące amputacją kończyny. Z kolei u osób z upośledzonym układem immunologicznym znacznie łatwiej o nadkażenia drobnoustrojami i rozwój zanokcicy. W skrajnych przypadkach wrastający paznokieć może być przyczyną martwicy kości palucha, a nawet zakażenia krwi.

Zadbaj o prawidłową pielęgnację paznokci!

Uzyskanie trwałych efektów leczenia wrastających paznokci zależy nie tylko od prawidłowo wykonanego zabiegu, ale również od zmiany nawyków pielęgnacyjnych chorego.
Przede wszystkim warto zadbać o prawidłową technikę obcinania paznokci u stóp. Należy obcinać je na prosto – bez zaokrąglania lub wycinania ich brzegów. Nie zaleca się obcinania paznokci zbyt krótko, gdyż nie spełniają one wtedy swej funkcji ochronnej. Warto również oduczyć się wprowadzania ostrza nożyczek lub cążek pod paznokieć i w boczne wały – jest to prosta droga do drobnych skaleczeń i uszkodzenia łożyska paznokcia.
Dobrze dobrane obuwie to podstawa! Nie powinno być ono zbyt ciasne, ale też zbyt luźne w okolicy palców. Osobom, które mają predyspozycje do wrastania paznokci odradza się noszenie butów na wysokim obcasie, zwłaszcza takich, które są zwężane w palcach.

Leczenie wrastających paznokci u stóp

Początkowe objawy wrastającego paznokcia zazwyczaj są bagatelizowane – chorzy często próbują rozwiązać problem na własną rękę. To duży błąd, ponieważ wcześnie wdrożone leczenie pozwala na szybką poprawę stanu paznokci. Do kogo zwrócić się o pomoc?

Domowe sposoby na wrastające paznokcie – czy warto?

UzyPacjenci często próbują domowych sposobów na wrastające paznokcie wierząc, że samodzielnie poradzą sobie z tym problemem. O ile zmiękczanie naskórka kremami lub moczeniem stóp w ciepłej wodzie nie zaszkodzi, tak najczęściej domowe zabiegi kończą się na uporczywym podcinaniu boków płytki, co tylko pogarsza sytuację.
Wrastający paznokieć uszkadza wał okołopaznokciowy i doprowadza do rozwoju stanu zapalnego, któremu często towarzyszy wyciek płynu wysiękowego lub ropy. Nietrudno wtedy o nadkażenie bakteryjne czy grzybicze, mogące doprowadzić nawet do zapalenia tkanki podskórnej. Nie warto ryzykować – najlepiej jak najszybciej zwrócić się do specjalisty.

Wrastające paznokcie – chirurg czy podolog?

W późniejszych etapach, gdy ból staje się nie do zniesienia, osoby cierpiące z powodu wrastającego paznokcia szukają pomocy u chirurga. Leczenie chirurgiczne zazwyczaj polega na głębokim podcięciu fragmentu paznokcia, a w skrajnych przypadkach nawet na całkowitym jego zerwaniu. Zabiegi te wiążą się z bólem i późniejszą rekonwalescencją, która często utrudnia pacjentom normalne funkcjonowanie.
Dodatkowo należy podkreślić, że aż 70% osób po chirurgicznym leczeniu wrastających paznokci skarży się na nawroty. Inwazyjne zabiegi mogą też doprowadzić do uszkodzenia macierzy paznokcia lub powstawania blizn w jego łożysku. Chorzy bardzo często kojarzą takie interwencje z jeszcze większym bólem, więc unikają dalszego szukania pomocy, eksperymentując z domowymi sposobami. Istnieje jednak alternatywa.
Coraz częściej chorzy decydują się na leczenie wrastających paznokci u podologa. Po przeprowadzonym wywiadzie, specjalista dobiera indywidualną terapię, która nastawiona jest na skuteczne i długoterminowe pozbycie się problemu. Nieinwazyjne metody przynoszą też szybką ulgę – nierzadko już pierwsza wizyta w gabinecie podologicznym pozwala na znaczną redukcję bólu. Na czym polega terapia u podologa?

Terapia podologiczna przynosi długotrwałe efekty

Szukasz sprawdzonego gabinetu podologicznego w Warszawie, w którym wyleczysz wrastający paznokieć? W gabinetach Satin wykwalifikowany podolog wybierze dla Ciebie optymalną metodę, która będzie nastawiona przede wszystkim na długotrwałą poprawę stanu paznokcia.
Jedna z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej skutecznych metod leczenia wrastających paznokci wykorzystuje klamry ortonyksyjne. Aplikuje się je na powierzchnię paznokcia, dzięki czemu wyrównują ich tor wzrostu, a jednocześnie odciążają wał paznokciowy. Zabieg z użyciem klamry jest bezbolesny i przynosi choremu natychmiastową ulgę. Dodatkowo, nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu czy uprawianiu sportu.
W gabinetach podologicznych Satin wykorzystywana jest również metoda kostki Arkady. To nowoczesny zabieg, w którym odkształca się paznokieć do prawidłowego kształtu, a następnie utrwala specjalną masą akrylową. Kostka Arkady jest szybką (trwa od 30 do 45 minut) i nieinwazyjną metodą o udowodnionej skuteczności.
Jak długo trwa terapia wrastających paznokci u podologa? Nie ma na to niestety jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania – im mniejszy, tym sytuację można szybciej opanować. Zazwyczaj wystarczy kilka regularnie wykonywanych zabiegów, by trwale pozbyć się problemu.

Leczenie wrastających paznokci w Warszawie
Leczenie wrastających paznokci u stóp
Terapia wrastających paznokci

Magdalena Noskiewicz-Sieg

opinie o Satin