Zaznacz stronę

Rekonstrukcja płytki paznokciowej jest jednym z bardziej popularnych zabiegów, przeprowadzonych zwykle wtedy, gdy zależy nam na pokazaniu odkrytych palców, na przykład latem. Zazwyczaj na rekonstrukcję paznokcia decydujemy się właśnie z przyczyn wizualnych – chcemy, by nasze paznokcie piękniej wyglądały. Warto jednak pamiętać, że taki zabieg ma na celu również zabezpieczenie uszkodzonego paznokcia. 

W jakich sytuacjach korzystać z rekonstrukcji paznokcia?

Twoje paznokcie uległy uszkodzeniu mechanicznemu, co spowodowało ich deformację? Pamiętaj, że paznokieć oderwany od łożyska może być przestrzenią, gdzie rozwinie się wiele infekcji bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych. Może to doprowadzić do stanów zapalnych oraz wielu poważnych chorób.

Taki uszkodzony paznokieć to również dyskomfort przy codziennych czynnościach, z uwagi na to, że każdy ruch oraz dotyk wywołuje ból. Tego rodzaju ubytki paznokciowe mogą być jednak uzupełnione dzięki zabiegowi rekonstrukcji paznokcia. 

Rekonstrukcji płytki paznokciowej można skorzystać również w przypadku przejścia oraz wyleczenia grzybicy i innych chorób paznokci, w konsekwencji których doszło do zmian w obrębie płytki paznokciowej, na przykład płytka zmieniła kolor na zielony, czarny czy siny.

Zabieg tego rodzaju sprawdzi się też w przypadku osób obgryzających paznokcie. W wyniku obgryzania paznokci płytka przestaje rosnąć swoim torem i przez to staje się szorstka, a dodatkowo cienka, bardzo łamliwa i elastyczna. Są to czynniki, które sprzyjają dalszym uszkodzeniom paznokci i nie zabezpieczają w odpowiedni sposób macierzy paznokciowej. Z tego względu pacjenci borykający się z takimi dolegliwościami powinni rozważyć zabieg rekonstrukcji paznokcia. Zabezpieczy on płytkę przed dalszymi uszkodzeniami i pozwoli odrosnąć nowej, zdrowszej i mocniejszej.

Płytka paznokciowa i jej podatność na uszkodzenie

Zabiegowi rekonstrukcji paznokcia poddaje się paznokcie uszkodzone. Dlaczego jednak powstają ubytki w paznokciach? Zacznijmy od tego, że funkcją płytki paznokciowej jest obrona łożyska przed drobnoustrojami i uszkodzeniami. Dlatego też bezpośredni kontakt z czynnikami zewnętrznymi mają paznokcie i przez to są bardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, obciążenia czy też skaleczenia. Są również pierwszym celem różnych drobnoustrojów, w tym przykładowo grzybów i wirusów, które sprzyjają rozwojowi chorób. Pojawienie się infekcji grzybiczej ma wpływ na pogorszenie i osłabienie paznokci, co powoduje pojawianie się ubytków w ich obrębie.

Sytuacją, która sprawia że paznokcie stają się słabsze, a jednocześnie kwalifikują się do zabiegu podologicznego, jest onycholiza paznokci. Ta dolegliwość polega na oddzielaniu się płytki paznokciowej od łożyska i pojawia się w wyniku noszenia zbyt ciasnego obuwia, silnego uderzenia, czy też nadmiernej masy ciała.

Pamiętaj, że gorsza kondycja płytki paznokciowej może mieć bezpośredni związek z chorobami ogólnoustrojowymi. Anemia, zaburzenia krążenia, marskość wątroby, łuszczyca, czy też cukrzyca mogą mieć istotny wpływ na stan płytki paznokciowej. Dlatego nie należy lekceważyć nagłego pogorszenia stanu paznokci i skonsultować je ze specjalistą podologiem. Być może kondycja paznokci będzie wskazówką, dzięki której dowiesz się, co tak naprawdę Ci dolega.

Na czym polega rekonstrukcja paznokcia? 

Przyjrzyjmy się, jak wygląda rekonstrukcja paznokcia. Na początek podolog oszlifuje płytkę za pomocą specjalnej frezarki. W ten sposób specjalista pozbywa się uszkodzonej płytki. Następnie trzeba zadbać o łożysko. Podolog nakłada specjalne preparaty pobudzające wytwarzanie sieci naczyń. Będą one w przyszłości utrzymywać zdrowy paznokieć. Niezbędne jest również sięgnięcie po żel o działaniu grzybobójczym i bakteriobójczym. Taki żel nakłada się na paznokieć, by zrekonstruować jego płytkę.

Żel stosowany w gabinecie podologicznym nie jest tym samym żelem, po który sięga się w gabinecie kosmetycznym. Inne metody rekonstrukcji paznokcia to zastosowanie specjalnej masy albo użycie akrylu. Bez względu na to, jaka metoda zostanie wybrana, zabieg będzie wyglądać podobnie

Warto wspomnieć, że wymienione tu substancje – a więc żel, akryl albo specjalna masa – są odporne na pękanie i dzięki temu można swobodnie wykonywać codzienne obowiązki.

Proces nakładania wybranej substancji spośród trzech wymienionych powtarza się jeszcze raz, a na koniec frezarką nadaje się odpowiedni kształt paznokcia. 

Zabieg rekonstrukcji paznokcia – kiedy nie należy go wykonywać?

Wiesz już, kiedy można skorzystać z opcji rekonstrukcji paznokcia. Dowiedz się również, jakie są przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Powodem, dla którego zabieg nie powinien zostać wykonany, jest z pewnością trwająca grzybica paznokci. Chcąc więc odbudować paznokieć, najpierw trzeba wyleczyć grzybicę. Można to zrobić poprzez leczenie farmakologiczne, laserowe albo korzystając z różnego rodzaju terapii podologicznych i dermatologicznych.

Pamiętaj, że chcąc skorzystać z zabiegu, musisz posiadać chociaż niewielką część zdrowej naturalnej płytki, aby masa miała powierzchnię, na której może zastygać.

opinie o Satin