Zaznacz stronę

Wizyta u podologa to moment, w którym możesz skontrolować stan skóry stóp oraz paznokci. Pamiętaj jednak, że podolog nie jest lekarzem ani też nie prowadzi laboratorium, dlatego w jego gabinecie ani nie zostaną przeprowadzone specjalistyczne badania, ani też nie ma on uprawnień do wypisywania skierowań na różne testy. Zatem jakie są i czym wyróżniają się badania w gabinecie podologicznym?

Gabinet podologiczny – miejsce analizy skóry i paznokci stóp

Zacznijmy od tego, że gabinet podologiczny to specyficzne miejsce, w którym masz możliwość zweryfikowania stanu skóry i paznokci u stóp. Ocena dokonywana jest poprzez dokładne obejrzenie stopy. Podolog zadaje również istotne pytania związane ze stylem życia, ogląda buty pacjenta, by na tej podstawie określić, co może dolegać stopom. Rolą podologa jest również analiza kształtu paznokci oraz ewentualnych deformacji stopy.

Podolog kontroluje też stan stóp po swojej ingerencji czy po wykonaniu konkretnego zabiegu. Jeżeli wszystko jest w porządku, zaleca profilaktyczne wizyty w przyszłości. Z kolei, gdy paznokcie lub skóra u stóp wymagają dodatkowej ingerencji, specjalista proponuje kolejny zabieg.

Podolog to nie lekarz – nie wypisuje skierowań

Choć podolog to specjalista kształcony w kierunku pielęgnacji skóry stóp i paznokci, nie ma on uprawnień lekarskich. To oznacza, że nie może wypisywać skierowań na różne badania przeprowadzane w ramach NFZ. Jednak może zasugerować, jakie badania warto wykonać i do jakich lekarzy może udać się w celu dalszej diagnostyki.

Ponadto wiele badań można wykonać prywatnie, czyli pomijając procedurę skierowania – wystarczy zgłosić się do laboratorium. Jakie badania może zaproponować Ci podolog?

Badanie molekularne PCR na grzybicę stóp

Podolog pogłębia swoją wiedzę, dlatego w przypadku podejrzenia grzybicy stóp może zaproponować zamiast tradycyjnego badania pod kątem grzybicy, badanie molekularne PCR. Precyzja tego sposobu diagnozowania zdecydowanie przewyższa inne stosowane do tej pory badania zarówno diagnostyczne, jak i hodowlane. Dodatkowo czas oczekiwania na wynik to nie kilka tygodni, ale kilka dni. Dzięki temu pacjent znacznie szybciej może dowiedzieć się, co tak naprawdę mu dolega. Szybszy czas rozpoznania to możliwość natychmiastowego podjęcia leczenia i mniejsze skutki uboczne związane z brakiem reakcji na zakażenie.

Pobranie materiału do badań zajmuje tylko kilka chwil. Proces ten jest bezbolesny. W laboratorium izolowany jest materiał genetyczny patogenu grzybiczego. Następnie przeprowadza się reakcję łańcuchową polimerazy. Tym sposobem specyficzne sekwencje zawarte w DNA patogenu są powielane, a potem zsekwencjonowane. Pozwala to na określenie z dużą dokładnością, czy patogen to grzyb.

Badanie histopatologiczne zaproponowane przez podologa

Podolog może zaproponować również wykonanie badania histopatologicznego. To istotny element diagnostyki skóry, który jest przeprowadzany, gdy specjalista podejrzewa zmiany nowotworowe. Zmiana musi być pobrana przez chirurga, a następnie jest analizowana pod mikroskopem. Tego typu badania nie wykonuje podolog, ale osoba, która ma uprawnienia do stawiania takich diagnoz. Wynik powinien być zweryfikowany przez lekarza, aby nie umknęły żadne istotne kwestie i np. poważna choroba nie została zbagatelizowana.

Jeżeli podolog i pracujący na miejscu chirurg podologiczny stwierdzą, że zmiana jest poważna, pokierują pacjenta dalej i wskażą, gdzie możesz się udać w celu dalszego leczenia. Każdy pacjent otrzymuje w tym zakresie indywidualne zalecenia. Dlatego należy przede wszystkim kierować się tym, na co wskazuje specjalista.

Badanie bakteriologiczne – kolejna propozycja podologa

Następnym typem badań, o którym możesz usłyszeć podczas wizyty w gabinecie podologicznym, jest badanie bakteriologiczne. Taki test pozwala na zidentyfikowanie bakterii, które pojawiają się na Twojej skórze lub paznokciach. Podolog może Ci je zalecić, tj. zaproponować ich wykonanie, gdy będzie podejrzewać zakażenie bakteryjne. Samo pobranie próbki do badań jest bezbolesne. Podolog pobiera wysięk lub ropę albo kawałek paznokcia do testów. Próbka przekazywana jest do laboratorium. To tam przeprowadzana jest kompleksowa analiza materiału. Na wynik należy poczekać maksymalnie 3 tygodnie, jednak może pojawić się wcześniej.

Z uzyskanym wynikiem zjawiasz się w gabinecie podologicznym. To tam podolog po wstępnej analizie wyników proponuje dalsze kroki. Jeżeli własnymi siłami nie będzie w stanie zwalczyć zakażenia, z pewnością poinformuje o tym. Może np. zaproponować konsultację z dermatologiem w celu zapisania leków albo antybiotyków do zwalczania bakterii bytujących na paznokciach lub skórze.

W gabinecie podologicznym dowiesz się także, jakie są czynniki ryzyka, które mają wpływ na rozwój zakażenia bakteryjnego.

Podolog może wskazać, jakie badania warto wykonać, aby zdiagnozować przypadłość. Nie ma on jednak uprawnień lekarza do wypisywania skierowań na badania. W samym gabinecie zajmuje się głównie oceną stanu stóp poprzez ich obejrzenie.

opinie o Satin