Zaznacz stronę

Podolog w swojej pracy korzysta z wielu narzędzi. W trakcie zabiegu dba o to, by każde z nich było sterylne. W ten sposób chroni zdrowie pacjenta i ogranicza ewentualne ryzyko zakażeń. Jakie narzędzia znajdują zastosowanie w gabinecie podologicznym? Oto nasze zestawienie podstawowych narzędzi, które podolog ma pod ręką.

Cęgi idealne do skracania paznokci

Cęgi czołowe lub boczne to narzędzia wykorzystywane do skrócenia paznokci pacjenta. Do grubej płytki paznokciowej wykorzystywane są cęgi czołowe z przekładnią. Ten mechanizm umożliwia skrócenie nawet bardzo twardych płytek. Stosuje się je np. w przypadku obcinania paznokci grzybiczych.

Dodatkowo nie wymagają dużego nacisku, co przekłada się na bezpieczniejsze i bardziej komfortowe wykonanie zabiegu.

Pęsety podologiczne

Pęsety podologiczne to precyzyjne narzędzia, które pozwalają na usunięcie fragmentów paznokcia albo oczyszczenie wału paznokciowego. Pewny chwyt nawet najmniejszych kawałków zapewnia m.in. obecna w wielu modelach szpiczasta końcówka.

Wśród ciekawych rodzajów pęset podologicznych wymienić można te z prostą, a także krzyżową budową. Tę ostatnią wykorzystuje się do aplikacji klamer metalowych. Mechanizm jej działania jest odwrotny do tego przy klasycznej pęsecie. W momencie nacisku tego rodzaju narzędzie otwiera swoje ramiona, a w stanie spoczynku jest zamknięte. Dzięki temu podolog może skupić się na zabiegu zakładania klamer, a nie na ich zaciskaniu.

Sonda dwustronna do precyzyjnego usuwania zrogowaceń

Chcąc precyzyjnie pozbyć się różnego rodzaju zrogowacenia, podolog wykorzystuje sondę dwustronną. To narzędzie pozwala na delikatne oczyszczenie wałów paznokciowych. Umożliwia także nadanie płytce paznokciowej odpowiedniego toru wzrostu nawet wówczas, gdy widoczność brzegu paznokcia jest niewielka.

Taką sondę wykorzystuje się do zakładania tamponad przy okazji leczenia wrastających oraz wkręcających się paznokci. Podczas wyboru sondy specjalista bierze pod uwagę kształt szpica, nie może być on ani za gruby, ani za cienki, by zminimalizować ryzyko ukłucia czy skaleczenia osoby korzystającej z wizyty.

Frezarka do opracowania płytki paznokcia

Staranne opracowanie płytki paznokciowej odbywa się przy użyciu frezarki. Specjalista, rozpoczynając od frezu o grubszej gradacji, szlifuje paznokcie. Dzięki temu narzędziu nadaje im pożądany kształt, długość i szerokość.

Wiele frezarek wyposażonych jest w mechanizm pochłaniania pyłu, dzięki czemu cały zabieg jest jeszcze bardziej higieniczny i komfortowy dla osoby korzystającej z usługi.

Frezy do zrogowaciałej skóry

Zrogowacenia na podeszwach stóp pacjenta są usuwane z wykorzystaniem odpowiednio dobranych frezów. Frezy ceramiczno-diamentowe albo specjalne kapturki ścierne wspierają w usuwaniu zrogowaciałego naskórka. Szlifowanie podeszwy odbywa się przy użyciu niższej gradacji. Z użyciem frezarki i z dodatkiem preparatów następuje profesjonalne oczyszczenie wałów paznokciowych. Do tego typu czynności wykorzystywane są m.in. frezy z węglika spiekanego z nasypem diamentowym oraz stalowym.

Skalpel na uciążliwe zmiany

Z jego pomocą specjalista pozbywa się trudnych do usunięcia zgrubień i zrogowaceń oraz modzeli. Dzięki temu skóra jest pozbawiona tego typu zmian.

Nierzadko to skalpel wykorzystywany jest w przypadku głęboko osadzonych odcisków, a także do usunięcia zmian wywołanych przez keratolizę dziobatą czy grzybicę. Skalpel znajduje szersze zastosowanie w przypadku chirurgii podologicznej. Jednak wówczas z tego typu narzędzia korzysta chirurg, a nie podolog.

Frez podologiczny do krwiaków podpaznokciowych

Aby pozbyć się krwiaka podpaznokciowego, specjalista przewierca płytkę paznokciową. Używa do tego specjalnego frezy stalowego. Cały zabieg nie wywołuje dolegliwości bólowych.

Cążki do usuwania skórek

Gdy zgrubienia i wszelkie zanieczyszczania wałów paznokciowych odejdą już w niepamięć, podolog przystępuje do wycięcia skórek, a także końcowej obróbki i szlifowania paznokci. Do tej pierwszej czynności wykorzystuje specjalne cążki do skórek. Są one bezpieczne, a jednocześnie na tyle skuteczne, że szybko i bezboleśnie można pozbyć się nadmiaru skórek. W przypadku większych i twardszych skórek specjalista sięgnie po dłuższe cążki, np. takie w rozmiarze 5–7 mm. Warto jednak pamiętać, że większą precyzję podczas obcinania zapewniają krótsze cążki. Z kolei te dłuższe pozwalają na szybsze wykonanie zabiegu.

Jak widać, w rękach podologa kryje się wielka odpowiedzialność za stan stóp. Umiejętność posługiwania się wskazanymi narzędziami to jedna z wielu kompetencji, które posiada ten specjalista.

opinie o Satin