Zaznacz stronę

Nieprzyjemny zapach stóp to bardzo krępujący problem, który sprawia dyskomfort w codzienny funkcjonowaniu. Może budzić pewien rodzaj skrępowania, szczególnie podczas ściągania obuwia przebywając np. u kogoś w domu. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż zapach ten ma bardzo nieprzyjemny i mocno wyczuwalny zapach. Zapach ten może wynikać z niewłaściwej higieny stóp lub toczącej się w ich obrębie infekcji, np. grzybiczej.

Co powoduje brzydki zapach stóp? W jaki sposób z nim sobie poradzić? Co stosować? Sprawdź!

Brzydki zapach stóp – skąd się bierze? Przyczyny

Brzydki zapach stóp to dolegliwość, która może być spowodowana przede wszystkim działalnością patogenów. W przypadku stóp, najczęstszym problemem są grzyby (dermatofity), wywołujące infekcję grzybiczą. Wynika to z faktu, iż stopy wydzielają dużą wilgoć (gruczoły potowe) i jednocześnie utrzymują optymalny poziom ciepłoty, co zapewnia patogenom idealne warunki do rozwoju i bytowania na skórze.

Oprócz infekcji grzybiczej, w obrębie skóry stóp mogą pojawić się bakterie, których obecność także wpływa na nieprzyjemny zapach. Czynniki sprzyjające gromadzeniu się patogenów to przede wszystkim brak właściwej higieny stóp. Ze względu na ich specyfikę, bardzo istotne jest to, aby codziennie dokładnie myć stopy, w tym również przestrzenie międzypalcowe.

Odpowiednia higiena stóp to także dbałość o bieliznę i regularną wymianę skarpet oraz ich pranie po każdym użyciu. W ramach profilaktyki i ochrony przed patogenami, warto także pamiętać o klapkach, przebywając w miejscach takich jak basen czy plaża. Za brzydki zapach stóp może odpowiadać także ich skłonność do nadmiernej potliwości.

Jak rozpoznać grzybicę stóp?

Grzybica stóp, poza charakterystycznym i nieprzyjemnym zapachem, zauważalna może być również po zmianach, jakie wywołuje na płytce paznokciowej. Ich kondycja ulega znacznemu pogorszeniu, gdyż dermatofity niszczą keratynę, budującą paznokieć.

Prowadzi to do znacznego osłabienia płytki, staje się ona miękka, rozwarstwiona i podatna na zniekształcenia. Oprócz tego pojawia się na niej żółte bądź nieco białe zabarwienie.

Grzybicę stóp należy leczyć pod okiem podologa. Specjalista ten dobiera odpowiednie farmaceutyki i na bieżąco monitoruje postęp leczniczy. Przy infekcji grzybiczej warto także dobrze wyprać dotychczasową bieliznę lub najlepiej –  wymienić ją na nowo. W przypadku butów, dobrze jest je wyprać oraz zaaplikować preparat grzybobójczy, aby ograniczyć ryzyko nawrotu infekcji.

Nieprzyjemny zapach stóp – jak go zniwelować? Domowe sposoby

Brzydki zapach stóp to problem, z którym częściowo można poradzić sobie w domu, zwłaszcza, gdy nie jest on wynikiem infekcji grzybiczej. Przede wszystkim jednym z najpopularniejszych sposobów jest stosowanie kąpieli na stopy.

Dzięki ciepłej wodzie i połączeniu odpowiednich składników działających grzybobójczo oraz zmniejszających potliwość stóp możliwe jest zniwelowanie brzydkiego zapachu. Warto wybierać również substancje o działaniu odświeżającym.

Jeśli pojawiający się zapach jest bardzo uporczywy, to wówczas warto sięgnąć po specjalne kremy lub spraye. Ich wybór najlepiej skonsultować z podologiem, gdyż specjalista pomoże dobrać produkt odpowiedni do konkretnego problemu. Podolog udzieli również innych wskazówek, m.in. w zakresie profilaktyki.

Brzydki zapach z obuwia można częściowo zniwelować także korzystając z woreczków pochłaniających zapachy. Takie rozwiązanie pomoże pozbyć się dyskomfortu, jednak warto pamiętać, że nie ma żadnego działania leczniczego i nie pomoże w rozwiązaniu problemu – jest jedynie działaniem doraźnym.

Brzydki zapach stóp a dieta – czy ma znaczenie?

Czy dieta może mieć wpływ na brzydki zapach stóp? Bezpośrednio oczywiście nie. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż niewłaściwa dieta, tj. bogata w cukry i przetworzoną żywność, zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. infekcji grzybiczej, powodującej nieprzyjemny zapach stóp.

Dlatego też borykając się z tym problemem, warto postawić na zdrową i dobrze zbilansowaną dietę. Dobrym rozwiązaniem będzie wdrożenie probiotyków, wzmacniających florę bakteryjną organizmu.

Które zioła pomagają na nieprzyjemny zapach stóp?

Zmagając się z problemem nieprzyjemnego zapachu stóp, warto sięgnąć po zioła – zarówno do kąpieli stóp jak i do picia. Szczególnie polecany jest rumianek, szałwia i lipa. Zioła te mają działanie zmniejszające potliwość stóp.

Oprócz tego, szałwia posiada również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu może wspomóc profilaktykę przed tą infekcją.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin