Zaznacz stronę

Wrastające paznokcie u stóp to bolesna dolegliwość sprawiająca dyskomfort na co dzień. Często powstaje w wyniku nieprawidłowej techniki skracania paznokci czy noszenia zbyt ciasnego obuwia. Aby móc skorygować kierunek wzrostu paznokcia i pozbyć się przykrej dolegliwości, należy wcześniej zmiękczyć płytkę paznokciową. Wrastający paznokieć trzeba zawsze skonsultować z podologiem.

Jakie są przyczyny wrastających paznokci? Co im towarzyszy? Jak zmiękczyć wrastające paznokcie?

Wrastające paznokcie – jak wyglądają?

Na skutek różnych czynników może dojść do zaburzeń w zakresie prawidłowego wzrostu płytki paznokciowej. Zaczyna ona wówczas wrastać w otaczającą ją skórę, czyli tzw. wały paznokciowe.

Początkowo dolegliwość może być niezauważalna i bezbolesna, jednak z czasem – wraz z coraz głębszym wrastaniem paznokcia – pojawia się ból. Dolegliwości nasilają się zwłaszcza w czasie wykonywania aktywności i poruszania się.

Do typowych objawów należy zaczerwienienie i niewielki obrzęk oraz „wbicie” się krawędzi płytki paznokciowej w skórę.

Wrastające paznokcie – czy są groźne?

Problem wrastających paznokci z natury nie jest niebezpieczny. Należy jednak pamiętać o tym, że stan ten powoduje naruszenie ciągłości tkanki skórnej.

To z kolei ułatwia wnikanie patogenom do wnętrza organizmu, co może stać się przyczyną stanu zapalnego czy różnego rodzaju owrzodzeń. Wrastające paznokcie sprzyjają także ich onycholizie (odwarstwianiu się) oraz infekcji grzybiczej.

Jakie są najczęstsze przyczyny wrastających paznokci?

Problem wrastających paznokci bardzo często spowodowany jest niewłaściwą techniką skracania płytki paznokciowej. Paznokcie u stóp powinny być skracane „na kwadrat” tak, aby boczne krawędzie płytki zostawić nieco dłuższe.

Piłowanie płytki paznokciowej „na owal” sprzyja jej wrastaniu w skórę. Do wrastających paznokci przyczynia się również ich zbyt rzadkie skracanie.

Inne przyczyny wrastających paznokci to:

  • nadmierny nacisk wywierany na stopy spowodowany np. zbyt ciasnym obuwiem;
  • urazy w obrębie płytki paznokciowej, np. stłuczenia;
  • zaburzenia związane z prawidłowym poruszaniem się;
  • deformacje stóp, np. koślawy paluch, płaskostopie;
  • nadwaga, otyłość – zbyt duża masa ciała obciąża stopy i wywiera na nie duży nacisk;
  • uprawianie dyscyplin sportowych związany z obciążeniem nóg, np. piłka nożna;

Wrastające paznokcie mogą pojawiać się również w przebiegu bardziej złożonych chorób, takich jak np. cukrzyca. Diabetycy narażeni są na syndrom tzw. stopy cukrzycowej, w przebiegu której dochodzi do rozwoju różnych schorzeń i dolegliwości w obrębie stóp.

Jak zmiękczyć wrastające paznokcie?

Podstawą w leczeniu wrastających paznokci jest ponowne naprowadzenie płytki paznokciowej na właściwy kierunek wzrostu. Aby ułatwić sobie to zadanie i wspomóc podstawowe leczenie (u podologa), warto zastosować preparaty zmiękczające płytkę paznokciową oraz działające nawilżająco, takie jak np. propolis czy gliceryna.

Dzięki temu będzie ona bardziej podatna na skorygowanie. Dodatkowo preparaty zmiękczające zawierają najczęściej substancje działające antybakteryjnie (zapobiega to zakażeniom) oraz uśmierzające dolegliwości bólowe.

Jak zmiękczyć płytkę paznokciową domowym sposobem?

Poza preparatami dostępnymi w aptece lub drogerii płytkę paznokciową można samodzielnie zmiękczyć w domu. Wystarczy do tego miska z ciepłą wodą. Stopy należy trzymać w niej ok. 10 minut i moczyć 3–4 razy w ciągu dnia.

Wrastające paznokcie – kiedy udać się do podologa?

Wrastające paznokcie zawsze powinny zostać skonsultowane z podologiem. Preparaty zmiękczające płytkę paznokciową:

  • służą jako wsparcie,
  • łagodzą dolegliwości,
  • zmniejszają natężenie schorzenia.

Jednak, aby skutecznie poradzić sobie z tym problemem, potrzebna jest interwencja specjalisty.

Podolog, korzystając z odpowiednich technik, przywróci właściwy tor wzrostu paznokcia.

Jak podolog usuwa wrastające paznokcie?

Zakładanie klamry bądź stosowanie metody Arkady to dwie najpopularniejsze techniki, pozwalające skorygować kierunek wzrostu paznokcia. Oba zabiegi są krótkie i bezbolesne.

Klamrę podolog aplikuje pod płytkę paznokciową, a następnie dopasowuje ją do kształtu i długości paznokcia. Na całość aplikuje specjalny żel, który utwardza pod lampą UV. Dzięki temu klamra w żaden sposób nie przeszkadza w codziennych sytuacjach ani nie zahacza o skarpety czy obuwie.

Z kolei metoda Arkady polega na ręcznym nastawieniu prawidłowego wzrostu płytki paznokciowej. Specjalista umieszcza paznokieć w tzw. kostce Arkady. Posiada ona liczne otwory, poprzez które podolog, operując odpowiednimi narzędziami, może skorygować kierunek wzrostu.

opinie o Satin