Zaznacz stronę

Odciski na stopach – chyba każdy z nas choć raz w życiu miał z nimi do czynienia. Czym są odciski i jak je usuwać? Czy istnieje sposób na ich całkowitą likwidację?

Odcisk – czym dokładnie jest?

Zanim przejdziemy do kwestii usuwania odcisków, warto w pierwszej kolejności „poznać wroga”. Odciskiem nazywamy wytwarzane przez skórę zrogowacenia powstające w celu zabezpieczenia ciała przed uszkodzeniem, które jest spowodowane ciągłym tarciem lub uciskaniem. Innymi słowy, odcisk powstaje jako reakcja obronna organizmu na ucisk. Zdecydowanie najczęściej odciski pojawiają się na stopach.

Co charakterystyczne, powstałe zrogowacenie (zjawisko nadmiernego rogowaciejącego naskórka nazywamy hiperkeratozą) nie ulega w tym miejscu złuszczeniu. Odcisk przybiera postać żółtej lub biało-żółtej zmiany o kształcie kopuły, rozmiar może wahać się od 1 do 20 milimetrów. Nie należy bagatelizować tej zmiany skórnej, ponieważ nieleczona może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego, co z kolei będzie powodować silny ból w miejscu odcisku.

Odciski dzielą się na:

  • miękkie – powstają między palcami;
  • twarde – na podeszwie, opuszkach i bocznych ściankach małego palca).

Jak powstaje odcisk i u kogo?

Jak powstają odciski? Przyczyn jest co najmniej kilka – przede wszystkim powstawanie odcisków determinuje:

  • źle dobrane obuwie – nieodpowiednio dopasowane (za duże, ale głównie zbyt ciasne);
  • nadmierny wysiłek fizyczny – połączony ze stałym lub nadmiernym naciskiem na skórę, co przyspiesza wytwarzanie komórek rogowych;
  • wykonywanie powtarzalnych czynności mechanicznych;
  • wady postawy;
  • nadwaga.

Kto ma predyspozycje do powstawania odcisków? Są pewne schorzenia lub czynności, które zwiększają szansę wytwarzania się odcisków. Do grupy szczególnie narażonej na te zmiany skórne są osoby:

  • zmagające się z nadciśnieniem tętniczym;
  • chorujące na cukrzycę;
  • mające problemy tarczycowe;
  • pracujące fizycznie (np. magazynierzy);
  • dużo chodzące (zwłaszcza przy źle dobranym obuwiu);
  • dźwigające ciężary (np. sportowcy, kulturyści).

Odciski a leczenie domowymi sposobami

Nie zaleca się prób wyleczenia odcisków domowymi metodami. Nie ma jednoznacznych badań, które potwierdzałyby skuteczność naturalnych rozwiązań przy użyciu produktów dostępnych w domu. Pamiętajmy, ze problem odcisków nie może być bagatelizowany, ponieważ niepodejmowanie żadnych działań w kierunku usunięcia tej dolegliwości może przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego, powstania dużego dyskomfortu fizycznego (ból).

Dostępne w drogeriach i aptekach środki do walki z odciskami (w postaci maści, kremów czy płynów) należy traktować jako rozwiązanie doraźne i tylko w sytuacji, gdy oczekujemy na wizytę specjalisty. Wszelkie tego typu preparaty i specyfiki posiadają w składzie kwas salicylowy, nie powinno się ich używać częściej niż raz na 3-4 dni.

Każda zmiana skórna oraz powiązane z nią dolegliwości bólowe wymagają konsultacji z lekarzem. W przypadku odcisków na stopach należy udać się do podologa.

Podolog – jak leczy odciski?

Nie powinniśmy bagatelizować powstających odcisków. Problem sam nie zniknie. Sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem, który zdiagnozuje rodzaj odcisku (nagniotek, modzele, odcisk z korzeniem), opracuje metodę terapii, a także dokona usunięcia zmiany skórnej przy użyciu profesjonalnego sprzętu przy jednoczesnym sporządzeniu listy działań zapobiegających nawrotom.

Im prędzej zgłosisz się do specjalisty od momentu wykrycia odcisku, tym łatwiejsza terapia i mniej problematyczne usunięcie zmiany. Gdy zgłosisz się odpowiednio szybko, zazwyczaj wystarczy jedna wizyta, aby usunąć problem oraz towarzyszący mu ból. Ulgę odczujesz już po pierwszej wizycie. Zabieg jest bezbolesny.

Jak wygląda zabieg usunięcia odcisku? W pierwszej kolejności przeprowadzany jest wywiad z pacjentem – pomaga to znaleźć przyczynę powstania odcisków. Gdy lekarz będzie podejrzewać problem z kością, będzie wymagane zlecenie wykonania RTG. Bardzo rzadko dokonuje się diagnostycznej biopsji. Gdy już podolog będzie dysponował niezbędnymi informacjami, przystępuje do usunięcia odcisku.

W pierwszej kolejności należy zmiękczyć odcisk przy użyciu preparatów na bazie kwasu salicylowego. Następnie podolog wybiera metodę usunięcia odcisku:

  • mechanicznie – przy użyciu frezarki diamentowej lub metodą dłutowania (dłuto podologiczne), rzadziej skalpelem;
  • laserowo.

Usunięty odcisk – czy to koniec problemu?

Niestety nie. Pamiętajmy, że usunięcie odcisku nie likwiduje przyczyny jego powstawania, a jedynie skutek. Bardzo ważne jest zatem dbanie o nasze stopy, aby minimalizować szanse na powrót dolegliwości. Konsultacja z podologiem pomoże znaleźć przyczynę wytwarzania się odcisków oraz opracować sposoby walki z tym problemem. Być może będzie się to dla nas wiązać ze zmianą stylu życia, wymianą obuwia, zakupem wkładek ortopedycznych lub odciążających. Niezwykle istotna jest także higiena stóp oraz prawidłowa ich pielęgnacja, o której często zapominamy. Pamiętaj – gdy wykryjesz odciski, jak najszybciej udaj się do specjalisty, aby usunąć problem i poprawić swój komfort.

opinie o Satin