Zaznacz stronę

Jedną z popularniejszych dolegliwości, które pojawiają się u dzieci, odwiedzających gabinet podologiczny, jest wrastający paznokieć. Co stoi za tym problemem? Jak można chronić dziecko przed jego występowaniem?

Wrastające paznokcie – co to jest?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak można zabezpieczyć pociechę przed wrastającymi paznokciami, najpierw przedstawimy lepiej to pojęcie. Wrastające paznokcie to dolegliwość objawiająca się tym, że płytka paznokciowa wrasta w skórę, uszkadzając jednocześnie jej strukturę. Palec z wrastającym paznokciem staje się wrażliwy na dotyk, a dodatkowo zaczyna rosnąć na boki, co może utrudnić codzienne funkcjonowanie, np. poruszanie się czy zakładanie obuwia.

Przestrzeń wokół palca staje się zaczerwieniona, a nierzadko również opuchnięta. Paznokieć wraz z dalszym wzrostem może się zakrzywiać i wywijać, przez co dolegliwości bólowe są potęgowane. Ignorowanie problemu nie przynosi ulgi, a wręcz przeciwnie – stan zapalny pogłębia się. Wyklucza to ze zwyczajnych czynności, np. zabawy czy nawet przemieszczania się.

Takie doświadczenie dla dziecka, ale też dorosłego, nie jest więc niczym przyjemnym. Gdy tylko dostrzeżesz problem u swojej pociechy, działaj. Tylko dzięki podjęciu odpowiednich aktywności, Twoje dziecko powróci do zdrowia i będzie mogło na nowo grać w piłkę nożną, biegać czy zwyczajnie się poruszać.

Poznaj przyczyny wrastania paznokci

Chcesz ochronić Twoją pociechę przed wrastaniem paznokci? Przede wszystkim dowiedz się, co sprawia, że ten problem pojawia się u niej. Nierzadko za wrastanie paznokcia mogą odpowiadać czynniki genetyczne. Dlatego, gdy zauważasz tę dolegliwość u siebie lub bliskich, całkiem możliwe, że wystąpi ona również u Twojego dziecka. Za tego typu problemami mogą stać też deformacje stóp, które przyczyniają się do wrastania paznokcia. Paznokieć wrasta również wtedy, gdy wokół niego znajduje się nadmiar skóry.

Nierzadko wrastanie paznokci jest związane z nieprawidłowym obcinaniem płytki. Jeżeli więc skracasz dziecku paznokcie na półokrągło, zwiększasz ryzyko wystąpienia wrastania paznokci.

Jak chronić dziecko przed wrastaniem paznokci?

Przede wszystkim naucz dziecko, jak prawidłowo skracać paznokcie. Do obcinania paznokci należy stosować obcinaczki oraz pilnik. Paznokcie nie powinny być natomiast skracane przy użyciu zwykłych nożyczek. Zwiększa to ryzyko skaleczenia, które może stanowić bramę do różnorodnych zakażeń.

Jeżeli wiesz, że w Twojej rodzinie problem związany z wrastaniem paznokci jest dość spory, możesz już wcześniej udać się z dzieckiem do podologa. W gabinecie podologicznym specjalista określi, czy Twoja pociecha ma tendencję do pojawiania się wskazanej dolegliwości. Sam fakt posiadania w rodzinie osób, które borykają się z wrastaniem paznokci nie jest od razu równoznaczny z tym, że Twoje dziecko również będzie mierzyć się z tym problemem.

Zadbaj o odpowiednie obuwie

Jedną z przyczyn wrastania paznokci jest źle dopasowane obuwie, naciskające nadmiernie na płytkę paznokciową. Dlatego zawsze dbaj o to, by buty były wygodne dla dziecka – nie mogą być za małe, ani za duże. Dobrze dobrane obuwie nie tylko zmniejszy ryzyko wrastania paznokci, ale również ochroni przed innymi dolegliwościami, np. powstawaniem obtarć stóp. Jeżeli nie wiesz, jak dobrać obuwie, możesz skorzystać ze wsparcia podologa albo doświadczonego sprzedawcy. Kluczowe są też odczucia Twojej pociechy. Nie wierz w zapewnienia, że dziecko rozchodzi buty. Jeżeli pociecha twierdzi, że są niewygodne, nie warto ich kupować.

Naucz, jak obcinać we właściwy sposób paznokcie

Paznokcie wymagają codziennej pielęgnacji i dbania o nie. Gdy urosną, należy je skrócić na prosto, używając do tego pilnika albo obcinaczek. Wypracuj w dziecku ten nawyk. Obcinanie paznokci na półokrągło – tak jak już wskazywaliśmy – może skutkować ich wrastaniem. Technik właściwego skracania paznokci może nauczyć Cię podolog. Potem tę wiedzę przekażesz swojej pociesze. Warto też zabrać dziecko – nawet, gdy nie ma żadnych problemów ze stopami i paznokciami – na profilaktyczną wizytę, podczas której zapozna się lepiej ze specyfiką gabinetu podologicznego. Dzięki temu w przyszłości będzie tam wracać z większym zaufaniem i mniejszymi obawami.

Dlaczego nie należy działać na własną rękę?

Jeżeli wrastający paznokieć występuje na stopie Twojego dziecka, zrezygnuj z samodzielnych metod jego usuwania. W warunkach domowych nie dysponujesz narzędziami, które pozwoliłyby na higieniczne usunięcie części wrastającego paznokcia. Ponadto taki „zabieg” mógłby doprowadzić do powstania rany, a wraz z nią wystąpienia stanu zapalnego oraz infekcji bakteryjnej oraz grzybiczej. Tym samym, zamiast ochronić dziecko przed tym problemem, stworzysz kolejny.

Nie zwlekaj, jeżeli zależy Ci na tym, by pomóc swojej pociesze, zamiast korzystać z domowych, wątpliwych sposobów na korektę wrastającego paznokcia, czym prędzej udaj się do podologa. Ten specjalista zaproponuje Wam bezpieczny i higieniczny zabieg pozbycia się wrastającego paznokcia.

opinie o Satin