Zaznacz stronę

Wśród różnych zmian skórnych, które nierzadko pojawiają się na naszych stopach, wyróżnić można między innymi modzele. To specyficzny rodzaj odcisku, który skutecznie może utrudnić nam codzienne funkcjonowanie, jak również negatywnie wpłynąć na estetykę stopy. Czym dokładnie są modzele i jak zapobiegać ich powstawaniu?

Czym są modzele?

Modzele to rodzaj odcisków, który odznacza się przede wszystkim kształtem, rozmiarem oraz miejscem występowania. Są one stosunkowo duże i gładkie, o równomiernej strukturze. Najczęściej mają także wyraźny żółty lub żółto-biały kolor i miękką powierzchnię. Modzele pojawiają się najczęściej na spodzie stopy, pod piętą i dużym palcem u nogi; nie zawsze, ale mogą także wywoływać uciążliwy, charakterystyczny, piekący ból.

Jak powstają modzele?

Modzele to specyficzny typ odcisków, a więc podobnie jak klasyczne nagniotki, także powstają na stopach wskutek długotrwałego lub nadmiernego tarcia i nacisku. Także pośrednie przyczyny powstawania modzeli są bardzo podobne, jak w przypadku nagniotków. Jest to więc przede wszystkim noszenie niedopasowanych butów, zbyt małych lub za ciasnych, które powodują ucisk bądź tarcie. To także praca wymagająca pozostawania w pozycji stojącej przez większość dnia, co również powoduje nadmierne obciążenie stóp.

Na pojawienie się modzeli wpływ może mieć także postawa i budowa ciała, osoby z nadwagą, jak również osoby z płaskostopiem, czy wadami postawy są znacznie bardziej narażone na ich występowanie. Także diabetycy należą do grupy zwiększonego ryzyka, z racji nierzadko podwyższonej masy ciała, jak i zaburzeń pracy układu krążenia.

Co robić gdy pojawią się modzele?

Kiedy na stopach zauważymy początkowe lub wyraźne już zmiany, wskazujące na modzele, powinniśmy jak najszybciej zwrócić się po pomoc do specjalisty. Odpowiednią osobą, która pomoże nam skutecznie i w pełni bezpiecznie pozbyć się zmian skórnych, jest podolog. Za pomocą odpowiednio dopasowanych metod, narzędzi oraz dobranych do danej dolegliwości środków usunie odcisk, a także zabezpieczy stopę. Po pomyślnie zakończonym leczeniu specjalista poinformuje nas także w jaki sposób możemy zapobiec ponownemu pojawieniu się zmian na skórze stopy.

Jak zapobiegać pojawieniu się modzeli?

Zarówno osoby, które miały już do czynienia z modzelami, jak i ci, u których do tej pory nie pojawił się ten problem, powinni stosować się do kilku najważniejszych zasad, które pomogą im uniknąć pierwszego lub ponownego wystąpienia zmian skórnych.

Najważniejszą z nich jest odpowiednie dopasowanie obuwia, zarówno pod kątem jakości, jak i rozmiaru. Wszystkie noszone buty powinny być starannie dopasowane tak, aby w żaden sposób nie uciskały ani nie obcierały stóp. Ponadto warto wybierać obuwie wysokiej jakości, które nie będzie wywoływało nadmiernego pocenia się stóp oraz umożliwiać będzie ich odpowiednią wentylację. Ciepło i duża wilgotność, powodują bowiem rozmiękczenie skóry stopy i zwiększenie jej wrażliwości, co z kolei może prowadzić do pojawienia się niepożądanych modzeli. Pozostając jeszcze przy temacie obuwia, należy pamiętać także, aby unikać noszenia zabudowanych butów na bosą stopę – zawsze warto zabezpieczyć się chociażby cienką, płytką skarpetą.

Pamiętajmy także o właściwej i regularnej higienie stóp, która obejmuje nie tylko ich mycie, ale także staranne osuszanie oraz stosowanie odpowiednich, dopasowanych do naszej skóry kosmetyków pielęgnacyjnych. Warto przede wszystkim właściwie nawilżać skórę stóp, zwiększając tym samym jej elastyczność i odporność na różnego rodzaju zmiany, także modzele.

Aby utrzymać odpowiednią higienę i zdrowie skóry stóp warto także od czasu do czasu odwiedzać gabinet podologiczny. Specjalista może bowiem wykonać nie tylko leczniczy, ale także pielęgnacyjny zabieg, który pozwoli skutecznie zapobiec lub zminimalizować ryzyko wystąpienia modzeli, jak również jakichkolwiek innych zmian skórnych na stopach.

Modzele na stopach – o czym jeszcze pamiętać?

Skuteczne zapobieganie powstawaniu modzeli to podstawa, jednak jeśli już zdarzy się, że na naszej stopie pojawi się tego typu zmiana, należy pamiętać, aby w żadnym wypadku nie bagatelizować jej ani nie próbować usuwać jej samodzielnie. Wysoce niewskazane są wszelkie działania takie jak własnoręczne wycinanie odcisku, czy ścieranie go przy użyciu pumeksu. Takie metody są bowiem nie tylko nieskuteczne, ale także szkodliwe na skóry; mogą one znacznie zaognić i pogorszyć skalę problemu.

Jeśli więc zauważymy jakiekolwiek zmiany, które mogłyby wskazywać na rozwijanie się w skórze stopy modzeli, czy też innego typu odcisków, jak najszybciej powinniśmy skontaktować się z podologiem, aby umówić się na wizytę, w celu pozbycia się danej zmiany skórnej.

opinie o Satin