Zaznacz stronę

Skóra stóp jest bardzo wymagająca – cechuje się większą twardością, grubością oraz brakiem gruczołów łojowych. To sprawia, że szybko ulega odwodnieniu i przesuszeniu, co prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak m.in. pękające pięty. Aby uniknąć takich schorzeń i cieszyć się zadbaną oraz estetyczną skórą stóp, należy pamiętać o kilku kwestiach.

Jak zadbać o pękające pięty? Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów?

Pięty – dlaczego pękają?

Pękające pięty to dość powszechny problem. Jego przyczyną są przede wszystkim zaniedbania w pielęgnacji skóry stóp – pozostawienie jej bez odpowiedniego nawilżenia i regeneracji.

Skóra w tym miejscu pozbawiona jest gruczołów łojowych odpowiadających m.in. za natłuszczenie naskórka. Wymusza to konieczność dostarczenia nawilżenia w inny sposób – głównie za pomocą odpowiednich preparatów.

Dodatkowo skóra w tym miejscu jest twarda, gruba i ma tendencję nadmiernego rogowacenia. To, w połączeniu z brakiem gruczołów łojowych, prowadzi m.in. do syndromu suchych pięt, które w dalszej kolejności (jeśli się o nie odpowiednio nie zadba) zaczynają pękać. Pękające pięty mogą stać się przyczyną stanów zapalnych, gdyż ułatwiają patogenom wnikanie w głąb tkanki.

Które czynniki zwiększają tendencję do pękania pięt?

Bezpośrednią przyczyną pękania pięt jest nadmierne wysuszenie naskórka. Czynniki sprzyjające tej sytuacji to:

  • niedobory niektórych substancji odżywczych, zwłaszcza witaminy A i E (dbają o nawilżenie i nawodnienie komórek „od wewnątrz”);
  • źle dopasowane obuwie – zbyt ciasne buty lub te z cienką podeszwą, nasilają procesy rogowacenia naskórka;
  • nadwaga lub otyłość – nadmierna masa ciała przyczynia się do dużego nacisku, wywieranego na stopy;
  • niektóre choroby – zwłaszcza cukrzyca (tzw. syndrom stopy cukrzycowej) oraz zaburzenia krążenia (komórki są słabo odżywione, przez co nie funkcjonują prawidłowo i ulegają przesuszeniu);

W kwestii pękających pięt istotne znaczenia ma pielęgnacja. W tym przypadku można popełnić 2 błędy – zupełnie zaniedbać pielęgnację stóp lub – wręcz przeciwnie – prowadzić ją zbyt intensywnie. Brak regularnego nawilżania stóp i usuwania zrogowaciałego naskórka prowadzi do jego nagromadzenia się, wysuszenia i w efekcie – pękania.

W przypadku zbyt intensywnej regeneracji uwagę zwraca się zwłaszcza na częste usuwanie martwego naskórka. Jeśli robi się to np. codziennie bądź co drugi dzień, to komórki tkanki również odbierają to jako zagrożenie i zwiększają grubość oraz twardość naskórka. Dlatego też w pielęgnacji skóry stóp należy zachować równowagę.

Jak zadbać o pękające pięty?

Kluczową rolę w przypadku pękających pięt odgrywa pielęgnacja. Powinna ona polegać na codziennym stosowaniu kremów nawilżających i odżywiających do stóp oraz regularnym usuwaniu martwego naskórka. Dobrze jest przeprowadzić 2 razy w tygodniu domowe SPA dla stóp.

Domowe SPA dla stóp krok po kroku:

  1. Cały zabieg rozpocznij od zmiękczenia skóry. W tym celu możesz wykonać kąpiel z dodatkiem zwykłej soli kuchennej bądź użyć specjalnych preparatów zmiękczających. Następnie możesz wykonać peeling stóp.
    Dzięki temu intensywnie zmiękczysz skórę, ułatwisz usunięcie naskórka i zwiększysz wchłanialność składników odżywczych z kremów.
  2. Kolejny krok to usunięcie martwego naskórka. Najlepiej wykonać to przy pomocy tarki lub frezarki – pumeks jest zbyt agresywny dla naskórka i może spowodować odwrotny efekt, czyli nasilenie procesów rogowacenia.
  3. Po usunięciu martwego naskórka czas na pielęgnację i odżywienie stóp. Możesz zaaplikować maskę do stóp, a następnie wmasować krem. Warto wybrać preparat o właściwościach regenerujących, zmiękczających i nawilżających.

Po aplikacji kremu warto założyć na całą noc skarpety bawełniane – wzmocnią one działanie składników aktywnych.

Jak zadbać o pękające pięty – wybór odpowiedniego kremu do stóp

Krem do stóp to niemal najważniejszy produkt w całej pielęgnacji. Musi zawierać składniki odpowiadające na aktualne potrzeby skóry stóp.

W przypadku pękających pięt warto sięgnąć po produkty z zawartością substancji zmiękczających, złuszczających oraz nawilżających i zatrzymujących wodę w komórkach.

W związku z tym krem powinien zawierać jeden z poniższych składników:

  • mocznik,
  • kwas salicylowy,
  • kwas hialuronowy,
  • glicerynę,
  • lanolinę.

W przypadku skóry z tendencją do nadmiernego pocenia warto wybrać krem o dodatkowych właściwościach, zmniejszających potliwość.

Jak zadbać o pękające pięty u podologa?

Z problemem suchej skóry stóp, z tendencją do pękających pięt, warto udać się do podologa. Specjalista ten wykona profesjonalny pedicure stóp, wykorzystując profesjonalne preparaty, o wyższy stężeniu substancji aktywnych. Udzieli również wskazówek co do domowej pielęgnacji pięt.

Pedicure u podologa rozpoczyna się również od zmiękczenia skóry stóp oraz opracowania zrogowaciałego naskórka przy pomocy frezarki. Na sam koniec specjalista aplikuje preparaty silnie odżywiające i nawilżające skórę. W przypadku zaawansowanego problemu z pękającymi piętami konieczne może być powtórzenie zabiegu.

opinie o Satin