Zaznacz stronę

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość, która może wystąpić np. na skutek noszenia zbyt ciasnego obuwia lub nieprawidłowej techniki skracania paznokci. Wrastający paznokieć powoduje ból i dyskomfort, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Oprócz tego, płytka paznokciowa, wbijając się w wał skóry, powoduje stan zapalny, co wymaga podjęcia szybkich działań.

Skąd się bierze problem wrastających paznokci? Jak rozpoznać stan zapalny i w jaki sposób go leczyć? Sprawdź!

Wrastające paznokcie – czym są? Z czego wynika ten problem? Przyczyny

Wrastający paznokieć to stan, w którym krawędzie boczne płytki paznokciowej zaczynają wrastać w otaczające ją wały skóry. Schorzenie to rozwija się stopniowo i z czasem może być słabo zauważalne oraz nie powodować odczuwalnych objawów.

Jednak wraz z rozwojem pojawia się przede wszystkim ból i dyskomfort. Brak dalszego leczenia skutkuje rozwojem stanu zapalnego, gdyż wbijający się paznokieć, narusza strukturę otaczających go tkanek. Oprócz tego, wrastający paznokieć może spowodować rozwój innych dolegliwości w obrębie paznokci, np. onycholizy.

Czynniki sprzyjające wrastaniu paznokci to:

  • noszenie zbyt ciasnego obuwia lub butów zakończonych w szpic;
  • niewłaściwa technika skracania paznokci – przede wszystkim obcinanie płytki paznokciowej tuż po brzegach oraz skracanie jej na kształt okrągły. W przypadku paznokci stóp, najlepiej zachować kształt kwadratowy, aby boczne krawędzie płytki były nieco dłuższe, niż otaczający ją wał;
  • zbyt długie paznokcie – pozostawienie zbyt długiej płytki paznokciowej również sprzyja jej wbijaniu się w otaczające tkanki;
  • wady postawy, np. skolioza – powodują nierównomierny rozkład ciężaru ciała, co sprzyja wbijaniu się płytki paznokciowej w naskórek;
  • grzybica paznokci – grzybica płytki paznokciowej powoduje jej osłabienie i rozwarstwienie, co sprzyja różnym dolegliwościom, w tym wrastaniu paznokcia w skórę;
  • aktywność fizyczna, zwiększająca nacisk na stopy (np. bieganie, piłka nożna).

Tendencja do wrastających paznokci może wiązać się również z chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów, powodujące deformacje.

Wrastające paznokcie a stan zapalny – jak go rozpoznać?

Wrastające paznokcie, jeśli szybko zostanie podjęta odpowiednia korekcja oraz leczenie, nie powodują żadnych skutków zdrowotnych. Jednak zlekceważenie tego problemu w konsekwencji prowadzi do rozwoju stanu zapalnego.

Wówczas, oprócz odczuwanych dolegliwości bólowych (nasilają się zwłaszcza podczas chodzenia), widoczne jest również zaczerwienienie i obrzęk wokół płytki paznokciowej. Na tym etapie należy podjąć leczenie (jeśli nie zostało to wcześniej wdrożone), gdyż wrastanie paznokcia niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Jak wyleczyć stan zapalny przy wrastającym paznokciu?

Leczenie wrastającego paznokcia należy podjąć jak najszybciej, zanim rozwinie się stan zapalny. Jeśli jednak obrzęk oraz zaczerwienienie są już widoczne, wówczas, warto sięgnąć po specjalne maści lub płyny na wrastające paznokcie. Preparaty te działają zmiękczająco na płytkę paznokcia oraz łagodzą stan zapalny.

W przebiegu stanu zapalnego może pojawić się również ropny wysięk, tzw. zastrzał. Wówczas warto sięgnąć po preparaty o działaniu przeciwbakteryjnym i zmiękczającym, aby wspomóc regenerację naskórka.

Jak leczyć wrastający paznokieć?

Proces leczenia wrastającego paznokcia najlepiej przeprowadzić w gabinecie podologicznym. Specjalista pomoże ustalić przyczynę dolegliwości oraz udzieli zaleceń co do jej eliminacji. Wrastający paznokieć u podologa można usunąć na 2 sposoby – za pomocą tamponady lub klamry.

Usunięcie wrastającego paznokcia za pomocą tamponady polega na aplikacji specjalnego opatrunku, nasączonego płynami przeciwzapalnymi. Tamponada pomaga więc zarówno złagodzić stan zapalny jak i skorygować kierunek wzrostu paznokcia.

Zastosowanie klamry na wrastające paznokcie polega na podważeniu brzegów płytki paznokciowej i zaaplikowaniem specjalnej klamry w postaci cienkiego drutu. Pozwala to naprowadzić paznokieć na właściwy kierunek wzrostu.

Jak zapobiec wrastaniu paznokci?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego problemu, należy przede wszystkim zadbać o właściwą technikę skracania paznokci. Oprócz tego, warto unikać ciasnego obuwia i wybierać buty z okrągłą końcówką. W przypadku występowania chorób takich jak np. cukrzyca należy podjąć właściwe leczenie choroby podstawowej oraz pamiętać o regularnych wizytach u podologa. Przy deformacjach stóp oraz wadach postawy warto dobrać wkładkę do butów, wyrównującą nacisk.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin