Zaznacz stronę

Palce młotkowate nazywane również młotkiem to zniekształcenie objawiające się przykurczem zgięciowym. Może dotyczyć kilku palców lub tylko jednego. Zwykle dotyczy ten problem najdłuższego palca, którym jest palec II u stopy. Zobacz, jak rozpoznać tę deformację. Czy istnieją sposoby na jej korektę?

Czym charakteryzują się palce młotkowate?

Palce młotkowate, nazywane też palcami młoteczkowatymi, to dolegliwość dotykająca drugiego do piątego palca u stopy. Ten termin jest zarezerwowany dla palców, u których doszło do uszkodzenia ścięgna prostownika przy stawie międzypaliczkowym.

W efekcie pojawia się przykurcz lub przerwanie ścięgna prostownika, przez co paliczek dystalny ustawia się w pozycji zgięciowej. W konsekwencji palce są na stałe utrzymane w pozycji zgięcia i nie da się ich wyprostować.

Warto wskazać, że palca nazywanego palcem młotkowatym porównuje się niekiedy do szponiastego zakrzywienia, ponieważ wizualnie przypomina właśnie taką zmianę.

Przyczyny palców młotkowatych

Przyjrzyjmy się teraz przyczynom pojawiania się palców młotkowatych. Wśród przyczyn palców młotkowatych można wymienić deformacje ortopedyczne, które sprzyjają rozwojowi tej dolegliwości. Niekiedy wpływ na rozwój tego problemu ma budowa stopy i najdłuższy II palec u stopy. Niestety, na to, jak wyglądają nasze stopy nie mamy wpływu, można jednak taką deformację skonsultować z ortopedą lub chirurgiem, by nadał właściwy kształt palcowi.

Czynnikiem wpływającym na rozwój tego rodzaju dolegliwości jest też noszenie niedopasowanego obuwia, które naciska nadmiernie na palce. W grupie ryzyka znajdują się z reguły kobiety korzystające z wysokich obcasów. Noszenie takich butów sprawia, że stawy śródpalcowe przez długi czas utrzymują się w zgięciu grzbietowym. W tak nienaturalnej pozycji pojawiają się dolegliwości bólowe, ale także zgięcie palca.

Terapia palców młotkowatych – czyli jak poradzić sobie z tym problemem?

Sposób leczenia palców młoteczkowatych dostosowany jest do stopnia zaawansowania problemu. Pierwszym krokiem do większego komfortu pacjenta dotkniętego tego rodzaju zmianami w obrębie stopy jest korzystanie z wygodnego obuwia.

Warto jednak również skorzystać ze wsparcia podologa. To w gabinecie podologicznym pacjent dowie się o tym, że może stosować silikonowe ochraniacze albo indywidualnie dopasowane ortezy. Wspomogą one palce w utrzymaniu prawidłowej pozycji, a dodatkowo zmniejszają nacisk obuwia w newralgicznych miejscach.

Bardzo istotnym rozwiązaniem jest również stosowanie personalizowanych wkładek ortopedycznych dopasowanych indywidualnie pod stopę pacjenta, które można zamówić u spcjalisty. To sprawdzona metoda zapobiegania pogłębianiu się problemu palców młoteczkowatych, jeżeli przyczyną tego stanu są deformacje ortopedyczne.

Dobierz właściwe obuwie

Bardzo istotną częścią leczenia palców młotkowatych, na którą już wskazaliśmy, jest zmiana obuwia na płaskie, wygodne i z jak najszerszymi noskami. Dzięki temu palce będą miały znacznie więcej miejsca, a osoba z tym problemem będzie czuć się komfortowo w różnych warunkach. Jeżeli nosisz obuwie na obcasach, ogranicz korzystanie z niego do naprawdę ważnych uroczystości, ponieważ stanowią one dodatkowe obciążenie dla Twoich stóp.

Wykonuj ćwiczenia rozluźniające palce młotkowate

Aby nieco rozluźnić napięte mięśnie oraz ścięgna, a przy tym aktywować mięśnie osłabione, pacjent może wykonywać ćwiczenia na palce młotkowate. Szereg wskazówek związanych z tym, jakie aktywności podejmować uzyskasz w gabinecie podologicznym. Wśród przykładowych ćwiczeń, które można stosować na palce młotkowate, wymienić warto, m.in.: prostowanie palców u nóg, dociskanie wyprostowanych palców do podłoża, poruszanie pojedynczym palcem, a także wachlarzowaty rozstawianie palców.

Zabieg chirurgiczny na palce młotkowate

Jeżeli podjąłeś lub podjęłaś odpowiedni wysiłek, tj. stosowanie odpowiedniego obuwia, wkładek, ortez, ćwiczeń rozluźniających i nie dostrzegasz większych rezultatów działań, możesz skorzystać ze wsparcia chirurga. Specjalista wykona zabieg, który tego celem jest przywrócenie prawidłowego kształtu palca. Oczywiście, taka operacja może wiązać się z powikłaniami. Dlatego na początek warto stosować metody bardziej zachowawcze.

Nie lekceważ swoich dolegliwości

Pamiętaj, że bardzo istotne jest działanie i skonfrontowanie się z problemem, ponieważ niezwracanie na niego uwagi sprawia, że tego typu deformacja zaczyna postępować. Już wyjaśniamy, na czym polega ten mechanizm. Na początku zmiany pojawiają się w obrębie stawu międzypaliczkowego.

Występuje wówczas zjawisko spychania palca na kolejne, co prowadzi do wygięcia drugiego albo trzeciego palca. W konsekwencji może dojść do rozszerzenia się tego typu zmian na wszystkie palce w danej stopie.

Pomimo tego, że palce młotkowate nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, mogą w istotny sposób wpłynąć na jego komfort. Dlatego chcąc zadbać o swoje stopy, a przy tym nie mieć problemów z poruszaniem się, warto każdą tego typu dolegliwości konsultować ze specjalistą już na wczesnym etapie jej pojawienia się.

opinie o Satin