Zaznacz stronę

Grzybicze zakażenie płytki paznokciowej, powszechnie nazywane grzybicą jest schorzeniem wyjątkowo powszechnym. Obecnie stanowi ona nawet połowę wszystkich problemów zdrowotnych, związanych z paznokciami i dotyka około 10% populacji. Warto w porę zapobiegać powstawaniu grzybicy, stosując się do odpowiednich zasad higieny i bezpieczeństwa. Każdy powinien także być w stanie rozpoznać jej pierwsze objawy, aby w porę udać się do specjalisty i nie dopuścić do rozwoju choroby. Jak rozpoznać grzybicę? Jakie są jej rodzaje i podstawowe oznaki?  

Przyczyny występowania grzybicy 

Grzybica paznokci to problem, który znacznie częściej dotyka stóp niż dłoni. Paznokcie u stóp są bowiem gorzej zaopatrzone w krew i znacznie częściej przebywają w ciasnym, wilgotnym i ciemnym środowisku, jakim jest obuwie. Takie właśnie warunki sprzyjają rozwojowi infekcji grzybiczych, obejmujących najczęściej kilka paznokci jednocześnie. Zazwyczaj grzybica dotyka palców najbardziej zewnętrznych – dużego palca oraz palca piątego – ponieważ to one są palcami najczęściej uciskanymi w obuwiu.  

Grzybica paznokci znacznie częściej występuje u osób starszych. Szacuje się, że nawet co druga osoba po 70 roku życia może borykać się z tym problemem. Wynika to z faktu słabszego już w tym wieku krążenia obwodowego organizmu, a także mniejszej odporności. Grzybica często wiąże się także z cukrzycą. 

Objawy grzybicy paznokci 

Grzybica paznokci jest schorzeniem, które wywołuje uszkodzenia w zewnętrznej i wewnętrznej strukturze paznokcia, powodując znaczne zmiany w jego estetyce. W początkowej fazie swojego rozwoju infekcja nie jest bolesna ani niebezpieczna, jednakże nieleczona może szybko rozwinąć się do bardziej zaawansowanej formy – trudnej do zniwelowania i obejmującej coraz większe obszary.  

Najczęstsze, najbardziej typowe objawy grzybicy paznokci to zmiana ich zabarwienia, najczęściej na żółty, ale także białawy lub jasnobrązowy. Grzybicy towarzyszy również wyraźna zmiana kształtu paznokcia. Jest on zgrubiały, pofałdowany i pokryty bruzdami. Paznokieć dotknięty grzybicą jest także znacznie bardziej kruchy i łamliwy, a jego zainfekowane części odkształcają się i oddzielają od łożyska.   

Co więcej, może pojawić się także nieprzyjemne uczucie kłucia w miejscu zakażenia paznokcia. Nierzadko pojawia się także charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.  

Rodzaje grzybicy paznokci 

Grzybica paznokci nie jest schorzeniem jednorodnym. Występujące infekcje można podzielić na pięć najczęściej występujących klas.  

  • Grzybica podpaznokciowa dalsza oraz boczna. Ten rodzaj infekcji lokalizuje się najczęściej w okolicy brzegu paznokcia, a następnie postępuje w kierunku jego płytki. Paznokcie dotknięte grzybicą podpaznokciową łamią się, grubieją, a także wyraźnie zmieniają kształt oraz kolor. 
  • Grzybica podpaznokciowa bliższa. Pojawia się na paznokciach u stóp, które oddzielają się od łożyska. Najczęściej objawia się występowaniem charakterystycznych jasnych oraz białych ognisk.  
  • Grzybica powierzchowna. Grzybica ta lokalizuje się na płytce paznokcia, a jej pierwszymi objawami są charakterystyczne poprzeczne prążki oraz biały nalot na powierzchni. 
  • Grzybica dystroficzna paznokcia. Ten rodzaj infekcji grzybiczej powoduje niemal zupełne zniszczenie paznokcia, znaczącą zmianę jego kształtu i grubości. 
  • Grzybica wewnątrzpłytkowa. Infekcja charakteryzuje się rozdzielaniem się blaszki paznokcia oraz jego białawym odcieniem.   

Leczenie grzybicy paznokci 

Grzybica paznokci u stóp to powszechny problem, którego nie należy bagatelizować. Aby nie dopuścić do dalszego rozwoju infekcji, warto regularnie obserwować paznokcie u stóp, a w przypadku podejrzenia lub pojawienia się pierwszych zmian niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą – podologiem lub dermatologiem.  

Udanie się do zaufanego specjalisty jest wyborem znacznie lepszym niż nabywanie aptecznych preparatów na własną, bez dokładnego rozpoznania przyczyny oraz rodzaju infekcji. Specjalista starannie przyjrzy się problemowi, opisze jego specyfikę, a następnie podejmie właściwe kroki w celu pozbycia się go. Może się bowiem zdarzyć, że pojawiające się zmiany wcale nie są znakiem grzybicy paznokcia; podobne objawy mogą dawać również inne choroby, takie jak łuszczyca czy infekcje bakteryjne. Doświadczony specjalista może rozpoznać występującą dolegliwość od ręki lub zlecić dodatkowe badania w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.  

Specjalistyczne badania zaleca się również w przypadku, kiedy leczenie grzybicy nie przynosi pożądanych efektów. Wówczas konieczne jest pobranie materiału ze zmienionej infekcją płytki, w celu dokładnego określenia jej specyfiki oraz przyczyny.   

Im szybciej zgłosimy się do specjalisty z problemem grzybicy paznokci tym lepiej. Wcześnie wykryte zmiany grzybicze są bowiem znacznie łatwiejsze do usunięcia niż zaawansowane, rozwinięte infekcje. Warto także zadbać o odpowiednią higienę oraz pielęgnację stóp, aby nie dopuścić lub zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji.  

opinie o Satin