Zaznacz stronę

Grzybica paznokci jest bardzo powszechnym problemem – wpływa na to m.in. fakt, iż grzyby z łatwością się przenoszą, a nieodpowiednia higiena stóp sprzyja ich samoistnemu rozwojowi. Grzybicy paznokci nie należy lekceważyć, gdyż może doprowadzić do uszkodzenia całej płytki paznokciowej – staje się ona bardzo krucha i łamliwa. 

Jak rozwija się grzybica paznokci? Po czym ją rozpoznać? Jakie są sposoby leczenia schorzenia? 

Grzybica paznokci – czym jest?

Grzybica paznokci to infekcja grzybicza atakującą płytkę paznokciową. Jej bezpośrednią przyczyną jest obecność m.in. dermatofitów, rozkładających keratynę – jeden z budulców paznokcia. Z tego też powodu zainfekowane paznokcie są kruche i łamliwe. 

Grzybica jest infekcją zakaźną, a najczęściej przenosi się w miejscach przestrzeni publicznej, takich jak np. basen. Obecności grzybów sprzyja również wilgotne i ciepłe środowisko, dlatego niewłaściwa higiena stóp prowadzi do rozwoju schorzenia. 

Jakie są przyczyny grzybicy paznokci?

Głównym powodem prowadzącym do rozwoju grzybicy paznokci jest niewłaściwa higiena stóp. Zawierają one liczne gruczoły potowe, które aktywnie pracują w ciągu dnia. Powodują one zwiększenie wilgoci, co w połączeniu z pełnym obuwiem stwarza idealne warunki do rozwoju grzybicy. 

Dlatego też stopy powinno się myć codziennie, najlepiej przy pomocy żelu antybakteryjnego. Po umyciu należy je dokładnie osuszyć. Warto unikać sytuacji zakładania obuwia, skarpet lub rajstop na jeszcze wilgotne stopy oraz zadbać o czystą i świeżą bieliznę każdego dnia. 

Inne czynniki zwiększające ryzyko grzybicy paznokci to: 

  • brak wentylacji i zbyt długie noszenie zabudowanego obuwia – prowadzi to do wzrostu wilgoci i ciepła, zwłaszcza latem, gdy dodatkowo temperatura na zewnątrz jest wysoka;
  • współdzielenie ręczników z innymi osobami lub pożyczanie butów – grzyby często przebywają na różnych przedmiotach i bezproblemowo się przenoszą. Dlatego np. pożyczanie butów może prowadzić do rozwoju grzybicy, tym bardziej że nie zawsze dana osoba jest świadoma swojego problemu;
  • zbyt ciasne obuwie – często powoduje problem z wrastającym paznokciem, który narusza strukturę tkanek i zwiększa ryzyko rozwoju stanu zapalnego. To z kolei sprzyja występowaniu różnych dolegliwości, w tym grzybicy paznokci;
  • skaleczenia i uszkodzenia w obrębie płytki paznokciowej – ułatwiają różnym patogenom (w tym grzybom) wnikanie w głębsze struktury tkanek;
  • długotrwałe przyjmowanie antybiotyków – antybiotyki w pewnym stopniu osłabiają naturalną mikroflorę bakteryjną, co sprzyja rozwojowi różnych infekcji;
  • chemioterapia – prowadzi do ogólnego osłabienia organizmu i obniżenia jego odporności;
  • zaburzenia hormonalne;
  • nadwaga i otyłość – głównie ze względu na ryzyko uszkodzeń w obrębie płytki paznokciowej (np. wrastający paznokieć).

Większą skłonność do infekcji grzybiczej można zaobserwować również w przebiegu niektórych chorób. Najczęściej z infekcją zmagają się diabetycy oraz osoby chorujące na anemię, schorzenia układu krążenia lub choroby układu oddechowego. 

Jak wygląda grzybica paznokci? Objawy

Objawy grzybicy paznokci są bardzo charakterystyczne. Przede wszystkim pojawia się nieprzyjemny zapach stóp, odczuwany szczególnie po ściągnięciu obuwia. 

Z racji tego, że dermatofity osłabiają płytkę paznokciową, staje się ona krucha i łamliwa. Przybiera również inną barwę najczęściej: 

  • żółtawą,
  • białą,
  • lekko brązową. 

W bardziej zaawansowanych stadiach grzybicy może się pojawić zaczerwienie obok zainfekowanego paznokcia. Grzybica zwykle atakuje jeden paznokieć. 

Grzybica paznokci – jak sobie z nią poradzić?

Grzybica jest infekcją z tendencją do nawracania. Dlatego też należy zadbać o jej właściwe i skuteczne leczenie. W celu głębszej diagnozy i określenia np. konkretnego gatunku grzyba wykonuje się badanie mykologiczne. Wyniki dostępne są po ok. miesiącu. Na ich podstawie specjalista może dobrać najlepsze metody leczenia. 

Jest to najszybsza droga do wyleczenia. Doświadczony podolog czasem we współpracy z dermatologiem pomoże dobrać najskuteczniejszą metodę leczenia. 

Grzybica paznokci – jak jej uniknąć?

Grzybica paznokci rozwija się głównie w wyniku nieodpowiedniej higieny stóp. W związku z tym prawidłowa profilaktyka w tym zakresie pomaga zmniejszyć ryzyko infekcji. Stopy należy myć codziennie i dbać zawsze o świeżą bieliznę (skarpety, rajstopy). 

Należy unikać sytuacji mogących doprowadzić do wytworzenia ciepłego i wilgotnego środowiska. Warto dbać przewiewne obuwie, a po zauważeniu pierwszych objawów infekcji grzybiczej natychmiast sięgnąć po preparaty dostępne w aptece. 

opinie o Satin