Zaznacz stronę

Choć odciski są zmianami powodującymi niewielki dyskomfort i małe dolegliwości bólowe, to wymagają odpowiedniej interwencji i usunięcia. W innym przypadku odcisk stopniowo będzie „wbijać” się w coraz głębsze warstwy naskórka, powodując ból i stając się coraz trudniejszym do usunięcia. Brak leczenia nagniotków może wywołać również stan zapalny.

Jak usunąć odciski? Jakie są najczęstsze przyczyny ich powstawania?

Odciski – jak powstają? Najczęstsze przyczyny

Odcisk to znaczne zgrubienie naskórka powstające pod wpływem nadmiernego nacisku, wywieranego na tkankę skórną. Ze względu na fakt, iż stopa nie posiada gruczołów łojów, skóra ma większą tendencję do rogowacenia i suchości, co dodatkowo sprzyja tworzeniu się nagniotków, zwłaszcza w połączeniu z długotrwałym naciskiem na skórę.

Czynniki sprzyjające powstawaniu odcisków to:

  • źle dopasowane obuwie – zbyt ciasne, za luźne bądź z cienką podeszwą. Stopy narażone są na otarcia lub nacisk, powodujący miejscowe zgrubienie naskórka. Sytuacji tej sprzyjają także buty na obcasie oraz czubek zakończony w szpic;
  • wady postawy oraz zaburzenia w prawidłowym poruszaniu się – również przyczyniają się do nierównomiernego rozkładu nacisku;
  • deformacje w obrębie stóp i palców, np. koślawy paluch, płaskostopie;
  • regularna aktywność fizyczna – dotyczy to zwłaszcza dyscyplin związanych z obciążeniem kończyn dolnych, takich jak bieganie czy piłka nożna. Odciski można zaobserwować również u osób trenujących siłowo (mogą pojawiać się także na dłoniach);
  • nadwaga/otyłość – duża masa ciała prowadzi do przeciążenia stóp i wywołania zbyt dużego nacisku na nie.

Obecność odcisków, zwłaszcza z tendencją do częstego występowania, może mieć swoje podłoże w chorobach ogólnoustrojowych, zwłaszcza cukrzycy bądź zaburzeniach krążenia.

Odciski – jak rozpoznać? Objawy

Odciski to twarde zmiany wyraźnie odznaczające się od reszty skóry. Mają białą barwę, zwykle z charakterystycznym punktem w środku.

W bardziej zaawansowanych przypadkach wywołują pewne dolegliwości bólowe i mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.

Często mylone są modzelami. Warto jednak wiedzieć, iż modzele to miękkie, bezbolesne nagniotki o żółtej barwie.

Jak usunąć odciski – dostępne sposoby

Usuwanie odcisków można przeprowadzić na kilka sposobów. Wszystko zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian. Świeże odciski można usunąć samodzielnie, korzystając z dedykowanych preparatów.

W przypadku bardziej zaawansowanych zmian bądź w sytuacji, gdy chcemy zmniejszyć ryzyko nawrotu odcisków, warto udać się do podologa. Wizyta u specjalisty wskazana jest także przy często nawracających odciskach. W celu usunięcia odcisków można skorzystać także z metody laserowej eliminacji zmian.

Jak usunąć odciski u podologa?

Podolog, jako specjalista od chorób i schorzeń w obrębie stóp, nie tylko skutecznie i bezpiecznie usunie odciski, ale również dokona oględzin stóp i oceni ich całościową kondycję. Pomoże także w ustaleniu przyczyn odcisków, zwłaszcza gdy mają tendencję do nawracania.

Jeśli przyczyną odcisków okażą się deformacje w obrębie stóp, wówczas podolog pomaga dopasować wkładkę do butów, wyrównującą nacisk i zmniejszającą ryzyko otarć oraz odcisków.

Standardowy zabieg usuwania odcisków przez podologa przebiega w następujący sposób:

  1. W pierwszym kroku specjalista zmiękcza skórę stóp. Dzięki temu jest ona łatwiejsza w obróbce na dalszych etapach usuwania zmian. Do zmiękczenia skóry podolog najczęściej wykorzystuje specjalne preparaty. Może zastosować również kąpiel stóp.
  2. W kolejnym kroku podolog przechodzi już do usuwania odcisku. Najpierw pozbywa się zewnętrznej warstwy nagniotka, a następnie, przy pomocy dłuta, usuwa go z głębszych warstw tkanki skórnej. Na sam koniec wygładza skórę stóp za pomocą frezarki.
  3. W miejsce usuniętego odcisku podolog aplikuje specjalny opatrunek chroniący miejsce przed czynnikami zewnętrznymi, np. zabrudzeniem lub wodą. Zapewnia to sprawny i efektywny proces gojenia się naskórka.

Na zakończenie podolog udziela również wskazówek co do dalszej pielęgnacji i profilaktyki skóry stóp tak, aby zminimalizować ryzyko odcisków w przyszłości.

Podolog może wykonać również laserowe usuwanie odcisku polegające na naświetlaniu zmiany i jej odparowaniu – bez konieczności mechanicznego usuwania nagniotka.

Jak uniknąć odcisków w przyszłości?

Aby zmniejszyć ryzyko występowania odcisków, należy przede wszystkim odpowiednio dbać o stopy i trzymać się podstawowej profilaktyki. Kluczową kwestią jest wygodne i dobrze dopasowane obuwie. Jeśli występują deformacje w obrębie stóp, warto skorzystać ze specjalnej wkładki ortopedycznej, wyrównującej nacisk. W przypadku chorób ogólnoustrojowych podstawą jest leczenia schorzenia głównego, w innym przypadku odciski będą nawracać.

opinie o Satin