Zaznacz stronę

Kurzajka, czyli brodawka zwykła, to zmiana skórna wywołana działaniem wirusa HPV. Charakteryzuje się mocnym korzeniem, który – z uwagi na nacisk na nerwy – prowadzi do wystąpienia dolegliwości bólowych. Jak pozbyć się takiej zmiany?

Poznaj przyczyny występowania kurzajek

Bezpośrednim czynnikiem warunkującym wystąpienie kurzajek, inaczej brodawek zwykłych, jest zakażenie wirusem HPV. Wirus przenosi się z człowieka na człowieka. Stosowanie rzeczy obcych osób, np. ręczników, butów czy skarpetek, może przyczynić się do zarażenia. Ogromnym siedliskiem tego wirusa są przestrzenie użytku publicznego, np. baseny czy sauny. Wystarczy przespacerować się w takim miejscu bez butów, by diametralnie zwiększyć ryzyko zakażenia się wirusem HPV.

Jak rozpoznać kurzajkę?

Kurzajka wygląda niczym nierówna grudka w kolorze podobnym do skóry. Chropowata struktura, która przypomina strupek, obecność korzenia i bardzo często dolegliwości bólowe – to charakterystyczne objawy kurzajek.

Bardzo często kurzajki mylone są z odciskami czy modzelami. Jednak pierwszą różnicą jest fakt, że kurzajki mają charakter wirusowy, a nagniotki to efekt urazów mechanicznych. Poza tym w odciskach i modzelach na próżno szukać charakterystycznego dla kurzajek korzenia.

Warto też przyjrzeć się kwestiom bólu. Z czasem korzeń kurzajki zaczyna drażnić nerwy w stopie, a to prowadzi do odczucia bólu. Oczywiście kurzajki nie muszą zawsze wywoływać tego objawu – zwykle o bolesności kurzajek decyduje ich lokalizacja. „Bolą” najbardziej kurzajki na podeszwach. Tego typu dolegliwości nie pojawiają się natomiast w przypadku modzeli i odcisków, przynajmniej na początku, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że taki nagniotek zostanie dodatkowo urażony czy zraniony.

Ponadto na uwagę zasługuje cały mechanizm powstawania brodawek zwykłych. Gdy wirus wniknie do organizmu, wywołuje istotne zmiany, a mianowicie – pobudza procesy, które w konsekwencji wywołują nadmierny przerost keratyny. Pojawia się gruba i zrogowaciała warstwa naskórka.

Kurzajka atakuje? Odwiedź gabinet podologiczny!

Gdy tylko zauważysz u siebie objawy kurzajek, czym prędzej udaj się do podologa. Specjalista pomoże Ci uporać się z tym problemem. Szybka reakcja jest konieczna, by zadziałać już na początkowym etapie zakażenia.

Nieleczone kurzajki mogą zacząć zajmować kolejne przestrzenie na skórze. Ponadto leczenie się na własną rękę – próby samodzielnego wycinania czy wymrażania – może doprowadzić do przeniesienia kurzajek również na ręce, powstania ran, spotęgowania dolegliwości bólowych, a nawet do rozwoju infekcji bakteryjnych czy grzybiczych.

Poza tym samodzielne próby usuwania kurzajek mogą się zwyczajnie nie powieść. Dlaczego? Otóż taka zmiana ma wewnętrzny korzeń. Dodatkowo jej zewnętrzna warstwa jest bardzo gruba i zrogowaciała. Samodzielne pozbywanie się brodawek może więc skutkować usunięciem wyłącznie wierzchniej warstwy. Dlatego lepiej od razu skorzystać z pomocy podologa. W gabinecie tego specjalisty możesz liczyć na bezpieczne, higieniczne metody, które nie powinny wywoływać bólu.

Klasyczne metody leczenia kurzajek

Zazwyczaj leczenie kurzajek wymaga przynajmniej kilku wizyt u specjalisty. Podolog może zaproponować Ci wśród tradycyjnych metod: laseroterapię, krioterapię, elektrokoagulację, a także mechaniczne usunięcie kurzajki poprzez łyżeczkowanie.

Laseroterapia polega na uszkodzeniu naczyń krwionośnych kurzajki za pomocą światła, co prowadzi do odpadnięcia brodawki w ciągu kilku najbliższych dni. Z kolei w elektrokoagulacji stosuje się prąd elektryczny, który prowadzi do ścięcia się białek brodawki i jej zniszczenia. W krioterapii wykorzystuje się ciekły azot w celu wyeliminowania zmiany. Z kolei ta ostatnia polega na zdrapaniu kurzajki i pozbyciu się korzenia.

SWIFT – innowacja w leczeniu brodawek zwykłych

Nowoczesną metodą pozbycia się kurzajek jest SWIFT. System wykorzystuje promieniowanie mikrofalowe, które dostarcza się w precyzyjnie określone miejsce i na wybraną głębokość. Tym samym proces leczenia jest doskonale dobrany do potrzeb pacjenta. Proces usuwania brodawek zwykłych metodą SWIFT nie wywołuje żadnych dolegliwości. Po zabiegu nie trzeba korzystać z żadnych opatrunków. Można normalnie funkcjonować i się poruszać.

Ponadto SWIFT jest niezwykłe bezpieczny pod kątem bezpieczeństwa dla użytkownika. Aby w pełni korzystać z efektów działania tej metody i pozbyć się kurzajek, optymalna liczba przeprowadzonych zabiegów rekomendowana przez ekspertów to 3 zabiegi w odstępach co 4 tygodnie. Po 12 tygodniach od ostatniego zabiegu należy udać się na wizytę kontrolną w celu poddania ocenie leczonej stopy.

Bez względu na to, jaki zabieg zostanie wykonany u Ciebie, konieczne jest stosowanie się do zaleceń specjalisty. W ten sposób zmniejszysz ryzyko pojawienia się brodawek w przyszłości. Niestety, gdy wirus HPV raz wniknie w organizm, będzie już tam zawsze i kurzajki mogą pojawiać się przy okazji każdego osłabienia. Dlatego warto dbać o swoją odporność, np. przyjmować witaminy, by organizm potrafił radzić sobie z wirusem.

opinie o Satin