Zaznacz stronę

Podolog to specjalista, który pomaga swoim pacjentom w zwalczaniu lub redukowaniu różnego rodzaju problemów, związanych ze zdrowiem i estetyką stóp oraz paznokci. Do podologa możemy udać się z wieloma rożnymi dolegliwościami, ale zanim to zrobimy, warto odpowiednio przygotować się do wizyty w gabinecie specjalisty. Jak to zrobić?

Kiedy wybrać się do podologa?

Mimo iż podologia nie jest dziedziną medycyny, a sam podolog nie jest lekarzem, jest to specjalista, który z dużą skutecznością może pomóc nam w przypadku powszechnych lub rzadziej spotykanych problemów. Gabinet podologiczny można odwiedzić zarówno w celu wyleczenia wybranej przypadłości, lub jej profilaktyki, jak również regularnej, fachowej pielęgnacji stóp. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, a także z pomocą odpowiednich metod i środków, podolog jest w stanie pomóc swoim pacjentom w przypadku takich dolegliwości, jak:

  • wrastające paznokcie,
  • odciski,
  • modzele i zrogowacenia skóry stóp,
  • kurzajki wirusowe,
  • grzybica,
  • zespół stopy cukrzycowej,
  • nadpotliwość stóp,
  • przesuszone i pękające pięty,
  • deformacja lub utrata paznokcia.

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna planowanej wizyty u podologa, warto przygotować się do niej w odpowiedni sposób, aby ułatwić pracę specjaliście, jak również być w stanie odpowiedzieć na wszystkie jego pytania.

Pierwsza wizyta u podologa – o czym pamiętać?

Przed pierwszym spotkaniem z podologiem warto przypomnieć sobie lub zapisać wszystkie szczegóły, dotyczące naszej dolegliwości, okoliczności jej pojawienia się, jak i ewentualnych już podjętych prób jej zwalczenia. Należy pamiętać także o poinformowaniu specjalisty o przyjmowanych lekach, ewentualnych alergiach, chorobach towarzyszących, jak również ogólnym stylu życia. Informacje te mogą bowiem pomóc podologowi poznać przyczynę problemu, jak i ustalić oraz zaplanować przebieg jego leczenia, przy użyciu odpowiednich metod i środków.

Pamiętajmy o zachowaniu podstawowych, najważniejszych zasad higieny osobistej, dzięki czemu wizyta będzie komfortowa dla obu stron. Należy dokładnie umyć stopy w domu bezpośrednio przed wyjściem do podologa, a jeśli udajemy się do niego bezpośrednio po pracy, poprośmy o możliwość szybkiego odświeżenia się w gabinecie.

Bardzo ważne jest także, aby dokładnie zmyć lakier z paznokci u stóp. W ten sposób umożliwimy specjaliście dokładne i fachowe sprawdzenie stanu naszych stóp. Pozostawiony podczas wizyty lakier mógłby zatuszować ewentualne nieprawidłowości na płytce paznokcia, jak chociażby charakterystyczne dla początków grzybicy przebarwienia.

Pierwsza wizyta u podologa – czego unikać?

Bezpośrednio przed udaniem się do gabinetu podologicznego nie należy smarować stóp kremami, maściami, czy innymi środkami. Nie należy także stosować tarek, czy pumeksów. Unikajmy również samodzielnego wycinania skórek, czy przycinania paznokci. Warto również pamiętać, że nawet w przypadku znacznych zmian na stopach, czy zaawansowanego stanu dolegliwości nie należy krępować się, czy wstydzić podczas wizyty, a przez to wzbraniać się przed odwiedzeniem podologa. Jest to specjalista, który na co dzień zajmuje się wszelkiego rodzaju nieprawidłowościami natury podologicznej, a usuwanie ich – nawet tych w bardzo zaawansowanym stanie – należy do jego zawodowych powinności.

O co może zapytać nas podolog?

Warto wiedzieć, że każda pierwsza wizyta u podologa zaczyna się od przeprowadzenia obszernego wywiadu. Dzięki temu specjalista jest w stanie dokładnie poznać swojego pacjenta, dowiedzieć się o jego problemie i poznać jego ewentualne przyczyny. W ten sposób może on także zaplanować optymalne dla danej osoby etapy leczenia oraz stosowane metody i środki. Aby dojść do tego rodzaju informacji i niezbędnych wniosków specjalista może zapytać pacjenta – poza oczywistym pytaniem o główną dolegliwość – między innymi o przyjmowane na stałe leki oraz ewentualne choroby przewlekłe. Ponadto podolog będzie chciał poznać przybliżony czas trwania choroby, jak również stosowane dotychczas metody leczenia. Ważne będzie dla niego również poznanie stylu życia pacjenta oraz szczegółów codziennej pielęgnacji. Warto również poinformować podologa o przebytych w ostatnim czasie zabiegach chirurgicznych, ewentualnych alergiach, a także – w przypadku diabetyków – poziomie glukozy we krwi.

Jak przebiega pierwsza wizyta?

Najważniejszym elementem przygotowania się do pierwszej wizyty u podologa jest zebranie wszystkich najistotniejszych informacji na temat swojego stylu życia i stanu zdrowia. Jest to kluczowa kwestia, gdyż to właśnie szczegółowy wywiad i rozmowa z pacjentem stanowią podstawową część pierwszej wizyty w gabinecie.

Po przeprowadzonym wywiadzie specjalista wykonuje także badanie podologiczne, które opiera się na trzech podstawowych częściach, jakimi są znalezienie i ocena nieprawidłowości oraz patologii, ocena stanu skóry stóp, a także kondycji płytki paznokciowej. Po skończonym wywiadzie i badaniu specjalista, który ma już pełny obraz dolegliwości, może przedstawić pacjentowi swoją wizję leczenia oraz jego poszczególnych etapów. Jest to również czas na wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości i odpowiedzenie na jakiekolwiek pytania pacjenta.

opinie o Satin