Zaznacz stronę

Grzybica paznokci to jeden z najczęstszych problemów, z którym pacjenci zgłaszają się do gabinetu podologicznego. Choroba ta dotyka znaczną część naszego społeczeństwa, borykają się z nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni, osoby w każdym wieku. Grzybica rozprzestrzenia się szybko i znacząco wpływa na estetykę stóp, jak również pewność siebie pacjentów.

Przyczyny grzybicy paznokci

Bezpośrednią przyczyną powstawania grzybicy paznokci jest infekcja grzybicza. Istnieje jednak długa lista przyczyn pośrednich, które sprzyjają jej powstawaniu i rozwojowi. Możemy podzielić je na wewnętrzne i zewnętrzne.

Do pierwszej grupy zaliczyć można przede wszystkim wrodzone lub nabyte choroby, mające wpływ na czasowe bądź stałe obniżenie odporności organizmu. Ponadto są to także wszelkiego rodzaju zaburzenia hormonalne oraz metaboliczne, a także problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia.

Do przyczyn zewnętrznych zalicza się natomiast urazy mechaniczne płytki paznokciowej, niedostateczną higienę stóp, używanie osobistych rzeczy osoby zarażonej, jak również noszenie nieodpowiednich, nieprzepuszczających powietrza butów. To także długotrwałe przebywanie w wilgotnym środowisku oraz narażanie stóp na nadmierne pocenie się.   Ponadto, infekcjom grzybiczym sprzyjają także niektóre z chorób przewlekłych, takie jak łuszczyca czy cukrzyca.

Grzybica paznokci – rozpoznanie

W przypadku grzybicy bardzo ważne jest możliwie jak najszybsze podjęcie leczenia w celu jej całkowitego wyeliminowania. Do tego niezbędne jest z kolei właściwe rozpoznanie schorzenia. Niektóre ze zmian możemy samodzielnie zauważyć gołym okiem; jeżeli cokolwiek wzbudzi nasze obawy, należy skontaktować się ze specjalistą, który przeprowadzi specjalistyczne testy mające na celu ewentualne potwierdzenie naszych podejrzeń.

Jednym z najwcześniej występujących objawów grzybicy jest zmiana koloru płytki paznokcia, widoczna na jej brzegach. Paznokieć zaczyna zmieniać swoją barwę na bardziej żółtą, z czasem zmienia się także jego struktura. Paznokieć może także ulec wyraźnemu pogrubieniu i pofałdowaniu; na jego powierzchni mogą pojawić się charakterystyczne bruzdy i rogowacenie. Wszystkie te zmiany to pierwsze objawy grzybicy, które powinny wzbudzić naszą czujność.

 

Kolejnym etapem jest zdecydowane osłabienie paznokcia, wzrost jego łamliwości i rozdwajanie się. Może wystąpić także odwarstwianie się oraz charakterystyczne schodzenie płytki. Następnie zmiany zaczynają być widoczne już nie tylko na samej płytce, ale także w jej okolicach. Pojawia się znaczne zaczerwienienie wałów paznokciowych oraz występują specyficzne zmiany o grudkowatej strukturze. Przez cały czas rozwoju infekcji kolor paznokcia stosunkowo zmienia się z wyraźnie żółtego na szarawo-brązowy. Na tym etapie pojawia się także charakterystyczny, nieprzyjemne zapach. Objawy te nie powinny pozostawiać już najmniejszych złudzeń – jest to najwyższy czas, aby umówić się na wizytę w gabinecie podologicznym i skutecznie pozbyć się problemu.

Leczenie grzybicy u podologa

Specjalista rozpoczyna proces leczenia od wywiadu i rozpoznania problemu. Aby móc wskazać konkretny typ infekcji grzybiczej, najczęściej wykonuje on także specjalistyczne badanie mykologiczne. W tym celu podolog pobiera zeskrobiny z jednej lub kilku objętych infekcją płytek paznokcia, a następnie poddaje je szczegółowej analizie mikroskopowej. W niektórych przypadkach konieczne jest także wykonanie posiewu. Badanie mykologiczne pozwala na rozpoznanie konkretnego rodzaju grzyba, będącego bezpośrednią przyczyną wystąpienia infekcji, a także wybór najodpowiedniejszej terapii i leków.

Leczenie grzybicy opiera się przede wszystkim na starannym oczyszczeniu płytki paznokciowej oraz jej okolic, na które następnie nakładane są specjalne preparaty przeciwgrzybicze. Czas trwania leczenia grzybicy w gabinecie podologicznym uzależniony jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania infekcji, dlatego też warto regularnie kontrolować stan swoich stóp i paznokci, aby w razie pojawienia się jakichkolwiek zmian reagować natychmiast.

Profilaktyka

Po zakończonym leczeniu należy pamiętać także o właściwej profilaktyce, która pozwoli zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia infekcji grzybiczej paznokcia. Z najważniejszymi zaleceniami zapozna nas podolog, który zaleci także lub przepisze stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych.

Aby nie dopuścić do ponownego pojawienia się problemu, należy przede wszystkim dbać o nienaganną higienę stóp, a także unikać kontaktu z osobami zarażonymi. Szczególną ostrożność należy zachować w miejscach publicznych, gdzie występuje wysokie ryzyko zakażenia, na przykład w saunie, na siłowni czy na basenie. Kluczowe jest także unikanie noszenia za ciasnych i nieprzewiewnych butów. Warto również regularnie odwiedzać gabinet podologiczny i poddawać się kontrolom, które pozwolą wyłapać ewentualny problem na jak najwcześniejszym etapie jego rozwoju.

opinie o Satin