Zaznacz stronę

Grzybica paznokci jest chorobą, którą można rozpoznać na podstawie charakterystycznych objawów. Zmiany w kolorze płytki paznokciowej to nie wszystko. Zobacz, czym się wyróżnia i jak z nią walczyć.

Zmiany wizualne pod wpływem grzybicy

Grzybica to konsekwencja zakażenia paznokci przez dermatofity. Znacznie rzadziej grzybica paznokci jest wywołana przez tzw. drożdżaki, czyli grzyby z rodzaju Candida bądź pleśniowce.

Chcąc rozpoznać grzybicę, należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się paznokciom. Na podstawie zmian w wyglądzie możliwe jest wstępne rozpoznanie grzybicy. Co powinno nas niepokoić? Z jakimi objawami zewnętrznymi należy udać się do specjalisty? Oto kilka wskazówek.

Płytka paznokciowa, która została zajęta przez grzybicę, zmienia swój wygląd. Jednym z objawów jest utrata naturalnego, różowego zabarwienia. Na początku zmiany grzybicze obejmują brzegi paznokcia, które w pierwszej kolejności są białe, potem żółte i brązowe. Zmianie ulega również wytrzymałość paznokci. Są one bardziej podatne na pęknięcia, rozwarstwianie się, a jednocześnie stają się grubsze. Paznokcie z grzybicą nadmiernie rogowacieją, a płytka łatwo się łuszczy.

Pod wpływem grzybicy paznokcie ulegają deformacjom, zmieniając swój naturalny kształt. Zainfekowane paznokcie oddzielają się także od łożyska. Pojawiają się bruzdy i pofałdowania. Pod powierzchnią paznokci zaczynają gromadzić się grzyby, które będą wywoływać nieprzyjemny zapach.

Zajęcie kolejnych paznokci

Na pewnym etapie zakażenia grzybica zacznie zajmować kolejne paznokcie. Dojdzie do zmian wizualnych w ich obrębie. Towarzyszące na początku objawy będą się nasilać. Pojawi się też ból, stan zapalny, zaczerwienienie, które mogą utrudnić codzienne poruszanie się.

Pamiętaj, że grzybica nie ustępuje samoistnie, dlatego tak istotne jest szybkie zareagowanie i skorzystanie ze wsparcia podologa, który zaproponuje odpowiednią kurację przeciwgrzybiczą. Oprócz terapii doustnej wdrożonej przez dermatologa dobrym rozwiązaniem jest też mechaniczne usunięcie płytki paznokciowej, czym zajmuje się podolog.

Rozpoznaj czynniki ryzyka rozwoju grzybicy

Pamiętaj, że we wstępnej diagnostyce grzybicy znaczenie ma również rozpoznanie czynników ryzyka. Grzybica paznokci może dotknąć wszystkich bez względu na wiek i płeć. Warto jednak pamiętać, że znacznie częściej rozpoznaje się ją u osób z osłabioną odpornością, np. starszych czy z chorobami wrodzonymi lub nabytymi. Do zakażenia może dojść w przestrzeni publicznej, np. na basenie czy w saunie albo poprzez używanie rzeczy innej osoby.

Niedostateczna higiena osobista może także sprzyjać występowaniu grzybicy. Schorzenie skorelowane jest także z cukrzycą i chorobami autoimmunologicznymi. Grzybica może być też konsekwencją nadmiernej potliwości stóp, ale też ich przesuszenia, a nawet nieodpowiedniego obcinania paznokci. Niekiedy zaczątkiem problemu mogą być urazy mechaniczne, które są niczym wrota dla grzybów atakujących paznokcie.

Niekiedy grzybica mylona jest z mechanicznie uszkodzonymi paznokciami. Ta trudność w różnicowaniu problemu to kolejny argument, dla którego warto udać się do specjalisty potrafiącego odróżnić paznokcie uszkodzone mechanicznie od tych zajętych przez grzybicę.

Wizyta u specjalisty sposobem na rozpoznanie problemu

Pamiętaj, że specjalistą, który pomoże Ci w rozróżnieniu tej choroby u stóp, jest podolog. Postawi on diagnozę popartą konkretnymi badaniami. Innowacją są badania molekularne. Dlaczego warto postawić na taką formę leczenia? Okazuje się, że rozpoznanie grzybicy lub wykluczenie tej choroby uzyskasz już po kilku dniach od pobrania próbki. Co więcej, taka metoda ma wysoki, określany na 99% poziom wiarygodności. Dlatego, korzystając z takiego badania, stawiasz na sprawdzone, nowoczesne metody diagnostyczne.

Cały proces polega na wykonaniu kilku kroków. Najpierw podolog pobiera próbkę, co jest bezbolesne. Próbka trafia do laboratorium. To tam dochodzi do wyizolowania patogenu. W kolejnym kroku przeprowadza się reakcję łańcuchową polimerazy, dzięki czemu powiela się i sekwencjonuje sekwencje zawarte w DNA patogenu. Wynik badania można uzyskać w ciągu kilku dni.

W gabinecie podologicznym otrzymasz propozycję indywidualnego planu leczenia oraz garść wskazówek, jak radzić sobie z tego rodzaju problemem. Terapia podologiczna powinna być prowadzona równolegle do terapii dermatologicznej. Mechaniczne usuwanie zajętej płytki przyśpieszy leczenie i przyniesie lepsze rezultaty. Aby leczyć grzybicę paznokci, należy w pierwszej kolejności oczyścić płytkę paznokciową i łożysko. Nie należy obawiać się takiego zabiegu, ponieważ jest on bezbolesny. Jeżeli paznokieć będzie odpowiednio oczyszczony, zwiększy się jego wrażliwość na preparaty przeciwgrzybicze. Dzięki temu leczenie może przebiegać znacznie szybciej.

Szybkie wdrożenie leczenia jest ważne, ponieważ grzybica nie tylko nieestetycznie wygląda, powoduje deformacje paznokcia, ale można też łatwo przenieść zakażenie na inne osoby. Nie należy odstawiać leczenia, gdy zauważysz poprawę, z uwagi na to, że pojawia się wówczas duże ryzyko nawrotów.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin