Zaznacz stronę

Drożdżyca paznokci jest rodzajem infekcji grzybiczej. Wśród jej głównych symptomów wymienić można zmiany na powierzchni paznokci i w obszarze wałów paznokciowych. Dowiedz się, jak można rozpoznać tę chorobę.

Drożdżyca paznokci – czym jest?

Drożdżyca paznokci jest chorobą wywołaną drożdżakami, czyli grzybami, które należą do rodziny Candida. Z tego też powodu inną, popularną nazwą drożdżycy jest kandydoza. Zazwyczaj drożdżyca dotyczy paznokci i wałów paznokciowych. Należy jednak wiedzieć, że infekcja może dotknąć również skóry i błon śluzowych. Leczenie jest długotrwałe. Ponadto może prowadzić do zakażenia innych osób.

Drożdżyca paznokci – pierwsze objawy

Drożdżyca paznokci zwykle zaczyna się od rozwoju stanu zapalnego w obszarze wałów paznokciowych. Charakteryzuje się on bolesnością, obrzękiem oraz zaczerwienieniem. Niekiedy znakiem rozwijającej się infekcji wywołanej drożdżakami jest także pojawienie się ropnej wydzieliny w przestrzeni pomiędzy płytką paznokciową a wałem paznokciowym. Kolejne objawy, które mogą świadczyć o drożdżycy, to m.in. występujący świąd w obszarze zmian, a także łuszczenie i pieczenie skóry.

Drożdżyca – zmiany w wyglądzie paznokcia

Drożdżyca atakuje nie tylko wały paznokciowe, ale również powierzchnię paznokcia. W wyniku zakażenia macierzy paznokcia dochodzi do zmian całej struktury jego powierzchni oraz do dystrofii brzegów płytki.

Zakażony paznokieć matowieje, charakteryzuje się chropowatą powierzchnią, a także kolorem zmienionym na żółto-szary. Nieleczona drożdżyca prowadzi do pojawiania się poprzecznych i podłużnych bruzd występujących na powierzchni paznokcia. Choroba nie pozostaje bez wpływu także na stan skóry. W drożdżycy dłoni może wystąpić również wysypka na palcach.

Przyczyny występowania drożdżycy

Aby skutecznie zapobiegać pojawieniu się tej choroby, warto znać czynniki ryzyka. Wymienić tu można:

  • otyłość,
  • problemy z zaburzeniami gospodarki hormonalnej,
  • nieprawidłową higienę osobistą, niekiedy nadmierną,
  • niedobory związane z witaminami – kandydoza może być skutkiem niedoboru witamin z grupy B,
  • korzystanie ze wspólnych butów i ręczników albo przedmiotów używanych przez inne osoby,
  • niestosowanie klapków w miejscach użyteczności publicznej,
  • obniżoną odporność związaną z chorobą nowotworową albo HIV,
  • ciążę,
  • leki – do wystąpienia tej choroby przyczynia się długotrwała antybiotykoterapia albo sterydoterapia.

Jaką diagnostykę prowadzi się w przypadku podejrzenia drożdżycy?

Warto wspomnieć, że objawy drożdżycy występującej na paznokciach stóp są na tyle charakterystyczne, że zazwyczaj rozpoznanie infekcji na podstawie objawów nie jest większym problemem dla specjalisty.

Dodatkową diagnostykę proponuje się pacjentowi w przypadku podejrzenia infekcji wywołanej grzybami oraz bakteriami.

Leczenia drożdżycy paznokci

Terapię drożdżycy paznokci opiera się w głównej mierze na miejscowym stosowaniu preparatów, w których składzie znajdują się m.in. aliloaminy, azole czy też antybiotyki polienowe. Wykazują one działania grzybobójcze oraz grzybostatyczne. Nakłada się je w formie maści na wały okołopaznokciowe. Leczenie tej choroby może opierać się również na stosowaniu odpowiednich płynów, kremów czy aerozoli. Jeżeli stan pacjenta tego wymaga, lekarz może wdrożyć także leczenie z użyciem preparatów doustnych.

Zainfekowane paznokcie mogą być również opracowane przez podologa. Zajęta chorobą płytka jest oczyszczana przez specjalistę. Nakładane są na nią również preparaty wykazujące działanie antygrzybiczne.

Drożdżyca – pamiętaj o pielęgnacji domowej

Podolog, który opracuje paznokcie zakażone drożdżycą, przekaże również pacjentowi wskazówki związane z tym, jak dbać o stopy, by nie stwarzać warunków, które mogłyby sprzyjać namnażaniu się grzyba. Należy pamiętać, by dbać o regularną zmianę obuwia i używać skarpetek wyprodukowanych z przewiewnych i naturalnych materiałów.

Higiena stóp powinna opierać się na dokładnym ich myciu oraz starannym wysuszaniu po każdej kąpieli. Należy również unikać przegrzewania się stóp, a także ograniczyć ilość węglowodanów w diecie.

W przypadku nadmiernej potliwości, która doprowadziła do rozwoju tejże infekcji, należy najpierw zadbać o jej wyeliminowanie. W tym celu trzeba dbać o odpowiednią higienę oraz stosować preparaty zawierające substancje antygrzybiczne, na przykład z jonami srebra. Pamiętaj, że nawilżenia potrzebuje nie tylko przesuszona skóra, ale również ta z problemem nadpotliwości. Dlatego preparaty powinny również realizować tę funkcję.

Dlaczego nie leczyć drożdżycy na własną rękę?

Zastanawiasz się, jaką formę leczenia kandydozy wybrać? Zanim zdecydujesz się na samodzielne leczenie tego rodzaju choroby za pomocą preparatów dostępnych bez recepty, najpierw skonsultuj się ze specjalistą. Nierzadko kandydoza może dawać objawy przypominające inne choroby, na przykład łuszczycę, stąd bez skorzystania z wiedzy eksperta nie masz pewności, co tak naprawdę Ci dolega.

Co więcej, wdrożenie nieodpowiedniej metody leczenia może doprowadzić do pogorszenia się stanu paznokcia, w tym do uszkodzenia jego macierzy.

opinie o Satin