Zaznacz stronę

Dla dziecka pierwsza wizyta u podologa może być stresująca. Warto jednak, aby maluch odwiedził tego specjalistę, gdyż problemy ze stopami mogą zacząć się już od najmłodszych lat. Podolog nie tylko zadba o problemy skórne w obrębie stóp, ale przede wszystkim pomoże dopasować odpowiednie wkładki lub odciążenia do butów, szczególnie gdy dziecko ma problemy z wadami postawy lub deformacją stóp. Pomoże to ograniczyć problemy w przyszłości, takie jak np. wrastający paznokieć czy tendencja do nagniotków.

Czym zajmuje się podolog?

Podolog to specjalista zajmujący się schorzeniami i dolegliwościami w obrębie stóp i paznokci. W zakres jego kompetencji wchodzi zarówno diagnozowania i leczenie, jak i udzielanie odpowiednich wskazówek profilaktycznych i pielęgnacyjnych. Podolog czuwa również nad pacjentami z cukrzycą, narażonymi na powikłanie w postaci stopy cukrzycowej.

Podolog zajmuje się takimi schorzeniami, jak:

  • grzybica stóp,
  • koślawy paluch,
  • kurzajki,
  • modzele i odciski,
  • nadpotliwość stóp,
  • problem pękających pięt i nadmiernie przesuszonej skóry,
  • onycholiza paznokci,
  • wrastające paznokcie.

Oprócz tego, podolog pomaga pacjentom z deformacjami stóp i wadami postawy dopasować odpowiednie akcesoria, odciążające stopy.

W zależności od schorzenia, mogą być to wkładki do butów czy np. ochraniacze żelowe. Zastosowanie takich akcesoriów pomaga profilaktycznie zapobiec m.in. wrastaniu paznokci, pękaniu pięt czy powstawaniu odcisków lub modzeli.

Wizyta z dzieckiem u podologa – kiedy warto się wybrać?

Do podologa warto wybrać się z dzieckiem przede wszystkim po to, aby specjalista ocenił motorykę i funkcjonowanie stopy, dlatego też pierwszą wizytę warto zaplanować ok. 3-4 roku życia dziecka.

Podolog wykonuje zarówno badania statyczne jak i dynamiczne, dzięki czemu może ocenić budowę stopy oraz to, jak się zachowuje w czasie ruchu. Na tej podstawie, podolog dopasowuje odpowiednie wkładki do obuwia (jeśli istnieje taka potrzeba) lub udziela dalszych zaleceń.

Jeśli podolog zauważy taką konieczność, może również skierować na wizytę do innego specjalisty, np. ortopedy. Warto pamiętać, że podolog nie jest lekarzem, a więc nie może wystawić skierowania do poradni specjalistycznej. Po taki dokument należy udać się do lekarza rodzinnego.

Podolog zajmuje się także kondycją skóry stóp, dlatego warto zabrać dziecko na wizytę podologiczną np. wówczas, gdy ma dużą tendencję do rogowacenia skóry stóp bądź zmaga się z infekcją grzybiczą. W przypadku grzybicy, w czasie wizyty, podolog może wskazać konieczność wykonania badania mykologicznego, pozwalającego określić konkretny rodzaj grzyba.

Dzięki temu, specjalista może dopasować odpowiednie farmaceutyki. Podczas konsultacji, podolog udziela także wskazówek co do ogólnej pielęgnacji skóry stóp dziecka.

Jak wygląda wizyta u podologa?

Wizyta z dzieckiem u podologa przebiega sprawnie i w przyjaznej atmosferze. Podolog powinien zadbać o odpowiednie podejście do malucha, mieć sympatyczny głos i mówić zarówno do rodzica, jak i do dziecka (szczególnie, gdy jest to nieco starsze dziecko).

Konsultacja rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu, w trakcie którego podolog pyta m.in. o historię rodzinną chorób oraz ogólny, dotychczasowy rozwój dziecka. Na taką wizytę warto zabrać również dotychczasową dokumentację medyczną, jeśli takowa istnieje i może mieć znaczenie w trakcie konsultacji z tym specjalistą.

Badania podologiczne

W trakcie wizyty podolog dokonuje oględzin stóp oraz wykonuje tzw. badania podologiczne – statyczne i dynamiczne.

Badanie statyczne wykonuje się w pozycji stojącej, gdy pacjent znajduje się w bezruchu. Pozwala to ocenić m.in. wady stóp (lub ryzyko ich rozwoju) czy ocenić środek ciężkości ciała. Jeśli jest rozłożony nierównomiernie, specjalista może zalecić np. wkładki, rozkładające ciężar ciała.

Z kolei badanie dynamiczne polega na ocenie zachowania stopy w trakcie ruchu. Podczas tej analizy, podolog może ocenić m.in. chód dziecka oraz nasilenie nacisku w momencie kontaktu stopy z podłożem. Badanie to pozwala kontrolować m.in. rozwój stóp u dzieci i motorykę chodu, dlatego warto wykonywać je regularnie, z częstotliwością zaleconą przez podologa.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u podologa?

Wizyta u podologa może być dla dziecka stresująca, dlatego warto zabrać na wizytę ulubione zabawki malucha. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie dziecka do wizyty jak do zabawy i stworzenie własnych reguł w tym zakresie, tak, aby dziecko miało poczucie, że bierze udział w czymś interesującym. W trakcie wizyty dziecko nie powinno być pomijane, zarówno przez podologa jak i rodzica. Warto podczas badania mówić do dziecka, cały czas utrzymując ton zabawy lub gry.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin