Zaznacz stronę

Pękanie pięt to nie tylko problem estetyczny, ale też ważny wskaźnik informujący o ogólnym stanie zdrowia. Co zatem można zrobić, by zatroszczyć się o swoje pięty? Oto kilka podpowiedzi.

Pękające pięty – mechanizm działania

Pękające pięty to wbrew pozorom często występujący problem. Właściwości skóry w tym miejscu, m.in. brak gruczołów łojowych, sprawiają, że staje się ona bardziej podatna m.in. na przesuszanie i pękanie. Odwodniona tkanka jest bardziej podatna na rozpad, co manifestuje się poprzez pękanie.

Pękanie skóry na piętach to nie tylko problem estetyczny. Szczeliny powstałe w wyniku pęknięć są przestrzenią idealną dla rozwoju różnych patogenów. Dzięki pęknięciom z łatwością przedostają się w głębsze struktury tkanki. Przekłada się to m.in. na większe ryzyko rozwoju grzybicy stóp czy innych infekcji.

Co przyczynia się do pękania skóry pięt?

Aby pozbyć się problemu pękania pięt, trzeba najpierw odkryć, co może wpływać na rozwój tej dolegliwości.

Tworzenie się zrogowaciałego naskórka, odwodnienie skóry i brak nawilżenia to główne przyczyny, dla których skóra staje się mniej elastyczna i pęka. Pękanie pięt to również konsekwencja deficytów witaminowych w organizmie, m.in. braków witamin, zwłaszcza A i E.

Niestety nadmierny nacisk wywołany zbyt dużą masą ciała, np. związaną z otyłością czy nadwagą, sprzyja pojawianiu się pęknięć. Z uwagi na dynamiczny wzrost wagi w krótkim czasie u kobiet w ciąży mogą pojawić się problemy z pękającymi piętami.

„Co za dużo, to niezdrowo” – pewnie każdy z nas zna to powiedzenie. Sprawdza się ono również w kontekście pękających pięt. Okazuje się, że zbyt intensywna pielęgnacja skóry w tym miejscu, np. za częste wykonywanie peelingów albo też używanie pumeksu do usuwania naskórka, przyczynia się do powstawania pęknięć.

Wśród czynników ryzyka tej dolegliwości wymienia się też noszenie zbyt ciasnego obuwia, butów na obcasie lub o bardzo cienkiej podeszwie. Kondycja tkanki skórnej pogarsza się wraz z wiekiem. Dlatego seniorzy są znacznie bardziej narażeni na wystąpienie tej dolegliwości niż osoby młodsze.

Zresztą wraz z wiekiem częściej występują choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca, a problemy ze skórą stóp są jedną z konsekwencji tej dolegliwości. Należy pamiętać, że choć pękanie skóry stóp nierzadko dotyczy diabetyków, u których obserwuje się nawet tzw. stopę cukrzycową, czyli wszelkie zmiany pojawiające się na stopach, od odcisków po otwarte rany, to objaw może świadczyć też o atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy oraz zaburzeniach krążenia.

Warto przyjrzeć się bliżej mechanizmowi związanemu z tym ostatnim czynnikiem ryzyka, ponieważ towarzyszy on różnym chorobom, w tym także cukrzycy. Zacznijmy od tego, że stopy są silnie ukrwione. Niestety problemy krążeniowe powodują, że nie dostają wystarczającej ilości substancji odżywczych. W efekcie prowadzi to do osłabienia komórek i przesuszenia tkanki.

Składniki odżywcze, które wesprą Twoje stopy

Bardzo ważnym elementem dbania o stopy jest pielęgnacja domowa. Systematyczne nakładanie preparatów i kremów tuż po kąpieli powinno stać się Twoim codziennym rytuałem. Dzięki temu stopy będą w znacznie lepszej kondycji. Jakich środków wspierających stopy najlepiej szukać?

Wybieraj preparaty zawierające silnie nawilżający oraz złuszczający mocznik, o właściwościach zatrzymujących wodę w skórze. Stawiaj na kremy z lanoliną, która chroni i natłuszcza. Wybieraj  także preparaty z nawilżającym i regenerującym kwasem hialuronowym. Panthenol z kolei łagodzi podrażnienia, regeneruje oraz nawilża. Jeżeli dodatkowo borykasz się ze swędzeniem skóry, postaw na środki zawierające aloes. Działa on łagodząco, a jednocześnie przeciwświądowo. Jego obecność wpływa pozytywnie na procesy produkcji kolagenu i elastyny.

Gdy wybierasz konkretny preparat do pielęgnacji stóp, sprawdź, czy zawiera witaminy, zwłaszcza A i E. Mają one właściwości nawilżające i wspomagające odbudowę naskórka.

Zadbaj również o swoją dietę. Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu całego organizmu. To właśnie zbyt mała ilość wypijanej wody może przyczyniać się do rozwoju tego problemu.

Postaw na wizytę u podologa

Aby pielęgnacja była pełna, warto też korzystać z wizyt u podologa. Na początku podolog zapyta o Twoje nawyki, choroby i szereg innych dolegliwości, a dopiero potem dobierze odpowiednią metodę terapii Twoich stóp.

Specjalista w razie potrzeby opracuje stopę w higienicznych warunkach z wykorzystaniem frezarki, a dodatkowo zaleci, jakie środki pomogą zachować elastyczność i miękkość stóp na dłużej. Poprawa stanu skóry jest możliwa już po pierwszym zabiegu. Dla pełnego efektu warto powtarzać regularnie zabiegi i zgłaszać się częściej, jeżeli tego wymaga tego stan Twoich stóp.

Podczas wizyty podolog wyjaśni Ci dokładnie, co sprzyjało rozwojowi pęknięć na stopach i pomoże Ci wyeliminować ten problem.

Pękające pięty nie powinny być lekceważone z uwagi na to, że – szczególnie w chorobach ogólnoustrojowych – mogą prowadzić do poważnych powikłań. Stopa cukrzycowa, rozwój infekcji bakteryjnych i grzybiczych to tylko niektóre z nich.

opinie o Satin