Zaznacz stronę

Wrastające paznokcie to problem, który może dotknąć każdego z nas. Jednak zastosowanie odpowiedniej profilaktyki może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej dolegliwości. Co jednak zrobić, gdy wrastający paznokieć sprawia ból, utrudniający normalne funkcjonowanie? Podpowiadamy.

Wrastające paznokcie – czym się charakteryzują?

Wyjaśnijmy, czym w zasadzie są wrastające paznokcie. To bolesna i uciążliwa dolegliwość, polegająca na tym, że część paznokcia tworzy zadzior i wbija się w tkankę wału paznokciowego. Zwykle wywołuje to stan zapalny lub jego dalsze konsekwencje, np. w postaci tzw. ziarniny. Płytka paznokciowa wrastając w skórę, uszkadza jej strukturę.

Czy wrastający paznokieć boli?

Taki wrastający paznokieć, wbijając się w skórę, staje się niezwykle wrażliwy na dotyk. Rośnie na boki, a dodatkowo może się zakrzywiać i zawijać, co potęguje dolegliwości bólowe. Zazwyczaj osoby z tym problemem skarżą się na zaczerwienienie w okolicy paznokcia, a także utrudnione poruszanie się wywołane bólem. Ignorowanie tego typu symptomów nie jest jednak rozwiązaniem, ponieważ nieleczony wrastający paznokieć potęguje tylko doznania bólowe i nasila stany zapalne.

Ból wrastającego paznokcia i co dalej?

Pamiętaj, że najskuteczniejszą metodą pozbycia się bólu jest skorzystanie z zabiegu podologicznego. Działanie na własną rękę może przysporzyć dodatkowych cierpień, a nieumiejętne skrócenie paznokcia może doprowadzić do wystąpienia infekcji. Dlatego zamiast ryzykować, zgłoś się do podologa, który zaproponuje Ci szybki zabieg.

Leczenie wrastających paznokci w gabinecie podologicznym opiera się na skorygowaniu płytki paznokciowej i ukierunkowaniu paznokci na właściwy tor. Można to uczynić, korzystając z różnych metod korekcyjnych. Podolog może wykorzystać w tym celu tzw. metodę Arkady albo klamrę ortonyksyjną. Poniżej wyjaśniamy, na czym polegają te sposoby, które przyniosą ulgę w bólu.

Metoda Arkady – czym jest?

W tym sposobie leczenia wrastających paznokci podolog sięga po specjalistyczną kostkę, zwaną kostką Arkady. Specjalista nakłada ją na paznokieć pacjenta. Dzięki obecności wielu otworów we wskazanej kostce Arkady podolog ma wygodny dostęp do wrastającego paznokcia. Kostka Arkady pozwala na wygodne mechaniczne ustawienie prawidłowego kierunku wzrostu paznokcia. Po zastosowaniu tej metody pacjent zostanie pouczony o tym, jaką pielęgnację domową stosować, i zapisany na kontrolę.

Klamra ortonyksyjna

Ból pomoże zniwelować również klamra ortonyksyjna. Specjalistyczna klamra zostanie zaaplikowana pod paznokieć. Dostosowuje się ją do kształtu oraz rozmiaru płytki paznokciowej. Dzięki tej metodzie szybko wyeliminowane zostaną dolegliwości bólowe.

Profilaktyka wrastających paznokci. O czym pamiętać?

Czy wiesz, że w dużym stopniu masz wpływ na stan Twoich paznokci i możesz uniknąć pojawienia się tego problemu i towarzyszących mu dolegliwości, np. bólu? Przede wszystkim zadbaj o właściwe obuwie. Zbyt wysoki obcas czy za wąska część buta w palcach to dwie kwestie, które mogą prowadzić do deformacji paznokci. Pojawienie się wrastających paznokci może być również konsekwencją noszenia za ciasnych butów. Dlatego, aby ochronić się przed wrastaniem paznokci, zadbaj przede wszystkim o to, by nosić odpowiednio szerokie i wygodne obuwie. Jeżeli nie wiesz, czym kierować się podczas ich wyboru, skorzystaj ze wsparcia podologa, który przekaże Ci wskazówki w tym zakresie.

Bardzo często przyczyną wrastających paznokci jest ich nieprawidłowe przycinanie. Chcąc uniknąć ich wrastania, zdobądź wiedzę o tym, jak skracać swoje paznokcie. Rzetelne informacje przekaże Ci podolog podczas wizyty. Pamiętaj, że wrastaniu paznokci sprzyja regularne obcinanie ich na boki, na tzw. półokrągło. Natomiast właściwa technika opiera się na skracaniu paznokci na prosto.

Zatroszcz się również o stan skóry Twoich stóp. Czy wiesz, że zarówno zbyt sucha, jak i nadpotliwa skóra może przyczyniać się do wystąpienia problemów z wrastającymi paznokciami? Dlatego zadbaj o jej właściwe nawilżenie, by zminimalizować ryzyko wystąpienia wrastających paznokci.

Rozwojowi przypadłości może sprzyjać również deformacja ortopedyczna palca, np. halluks, nadmierna jego długość czy nieodpowiednia motoryka. Czynnikami ryzyka są też budowa anatomiczna paznokcia i zaburzenia wzrostu płytki paznokciowej. Chcąc działać profilaktycznie w tym zakresie, należy stosować np. dopasowane wkładki ortopedyczne i korzystać z regularnych wizyt w gabinecie podologa, który zatroszczy się o Twoje stopy.

Niestety, czasem osoba z wrastającymi paznokciami ma tendencję do nawracania tego problemu, z uwagi na uwarunkowania genetyczne. W takich przypadkach jej paznokcie muszą być pod stałą kontrolą specjalisty, by ten mógł działać, gdy tylko zauważy pierwsze symptomy pojawiającego się problemu.

Na biomechanikę stopy, a w konsekwencji na pojawienie się wrastających paznokci, wpływają także choroby układowe, np. cukrzyca, miażdżyca czy nadwaga. Tego rodzaju kłopoty zdrowotne powinny być podstawą do tego, by korzystać ze wsparcia profesjonalisty. Ciesz się zdrowiem paznokci dzięki pomocy podologa.

 

umów wizytę on-line

opinie o Satin