Zaznacz stronę

Powstanie krwiaka podpaznokciowego ma podobny mechanizm jak powstawanie innych rodzajów krwiaków. Przyczyną krwiaka jest uraz, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego. Z naczynia zaczyna wydobywać się krew, która gromadzi się w pobliżu uszkodzenia. Krwiak to więc nic innego, jak wylew krwi pod paznokciem.

Jakie są przyczyny krwiaka podpaznokciowego?

Wystąpienie krwiaka pod paznokciem to zazwyczaj efekt drobnego stłuczenia płytki paznokcia. Może do niej dojść podczas wykonywania codziennych obowiązków. Jeżeli pracujesz fizycznie, Twoje paznokcie u stóp mogą być narażone na tego typu wypadki. Zdarza się to zwykle wtedy, gdy zajmujesz się ciężkimi przedmiotami, np. wnosisz je, przesuwasz, podnosisz. Jeżeli znajdujesz się w grupie ryzyka takiego urazu, pamiętaj, by mieć zawsze pod ręką kontakt do podologa.

W większości przypadków krwiaki podpaznokciowe są niegroźne, jednak jeżeli problem towarzyszy Ci już od dawna, powinieneś skonsultować go ze specjalistą. Podolog to właściwa osoba, która pomoże w eliminowaniu takiej zmiany.

Dlaczego warto udać się do podologa? Występowanie krwiaka może wiązać się również ze zniekształceniem płytki paznokcia, która staje się pofałdowana czy chropowata. Niekiedy uraz jest tak duży, że może wiązać się z nieodwracalnym uszkodzeniem macierzy paznokcia.

Co może spowodować powstanie krwiaka pod paznokciem?

Zastanawiasz się, czy możesz nie zauważyć tego rodzaju uszkodzenia? Krwiak będzie czerwoną zmianą pod paznokciem, dlatego z pewnością ją dostrzeżesz. Może pojawić się np. w wyniku uderzenia nogą o kant łóżka, ale zdarzają się również bardziej niebezpieczne sytuacje powodujące krwiaka podpaznokciowego. Warto tu np. wspomnieć o upadku ciężkich przedmiotów na paluch, m.in. w trakcie przeprowadzki mebel może spaść Ci na stopę. Nawet po szybkim podniesieniu takiej rzeczy może powstać krwiak.

Krwiaki to częste przypadłości osób, które uprawiają sport. W wyniku nadmiernego nacisku, np. podczas uprawiania nordic walking, może dojść do mikrourazów, które mają niekorzystny wpływ na płytkę paznokciową. W takich sytuacjach niezbędne jest dbanie o prawidłowe obcinanie paznokci, pozbywanie się zrogowaceń w wałach paznokciowych, a także dopasowanie obuwia, które będzie wygodne. Chcąc zminimalizować urazy podczas uprawiania sportu, można sięgnąć po specjalne silikonowe nakładki.

Niekiedy problem występowania krwiaków podpaznokciowych jest bezpośrednio związany z wadą postawy i nadmiernym naciskiem w niektórych obszarach stopy. Wówczas należy dobrać odpowiednie wkładki do butów. Pomoże w tym podolog, który po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki rozpozna wadę i zaproponuje metody jej korekcji.

Kiedy udać się do specjalisty?

Nie wszystkie krwiaki muszą zostać pokazane podologowi. Czasem zmiany są na tyle małe, że krwiak sam się wchłonie. Jeżeli jednak wywołuje bolesność albo paznokieć cechuje się wybrzuszoną strukturą, niezbędna jest konsultacja u specjalisty. Pozbycia się krwiaka dokonuje się np. poprzez zdjęcie płytki paznokciowej, co jednak jest ostatecznością. Z reguły w gabinetach podologicznych stosuje się mniej inwazyjne metody.

Podolog może przewiercić się przez płytkę paznokcia i w ten sposób doprowadzić do pozbycia się krwi. Taki zabieg nie jest bolesny, a pomoże w szybszej regeneracji paznokcia. Wszystkie zabiegi może wykonać jedynie specjalista. Samodzielne decydowanie się np. na przebicie płytki paznokciowej może pogłębić problem, doprowadzając m.in. do zakażenia. Taki zabieg – jeżeli krwiak jest duży i klasyfikuje się do tego, by go usunąć – należy wykonać jak najszybciej. Krew pod paznokciem szybko hemolizuje, co utrudnia późniejsze pozbycie się jej, czyli tzw. ewakuację krwi.
Do podologa warto udać się jeszcze z jednego powodu. W wyniku urazu prowadzącego do krwiaka paznokieć może ulec uszkodzeniu – płytka przestaje trzymać się macierzy. Wówczas konieczna staje się interwencja podologa, który zabezpieczy paznokieć i umożliwi jego prawidłowy wzrost.

Nie bagatelizuj problemu – sprawdź, czy to na pewno krwiak

Zmiany barwnikowe na płytce paznokcia mogą być przez wiele osób mylnie utożsamiane z krwiakiem podpaznokciowym. Tymczasem warto mieć świadomość, że podobnie wyglądać może np. czerniak paznokcia. Czerniaka z krwiakiem łatwo pomylić, ponieważ podstawowy objaw nowotworu, a więc zmiany barwnikowe zazwyczaj w kolorze czerwonym, brązowym albo czarnym, do złudzenia przypominają krwiaka.

Chcąc mieć pewność, że nic Ci nie dolega, warto taką zmianę skonsultować ze specjalistą. Udaj się do jego gabinetu szczególnie wtedy, gdy nie przypominasz sobie sytuacji, podczas której mogłoby dojść do urazu stopy i pojawienia się krwiaka.

Zmiana samoistnie wchłonie się dopiero po wielu miesiącach. Dlatego zamiast czekać, lepiej pozbyć się tego problemu znacznie szybciej, zwłaszcza że nacisk na krwiaka może powodować ból i np. trudności w zakładaniu butów i poruszaniu się.

Zwlekanie z decyzją o pozbyciu się krwiaka będzie wiązać się z większymi trudnościami z odbarczeniem palca.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin