Zaznacz stronę

Płaskostopie to często występująca wada stóp, która wymaga korygowania. Wyróżnia się dwa rodzaje płaskostopia. Dowiedz się, co możesz zrobić, by zadbać o swoje stopy, gdy masz płaskostopie.

Na początek – rodzaje płaskostopia

Zanim omówimy sposoby korygowania wady stóp, warto podkreślić, że istnieją dwa rodzaje płaskostopia: podłużne i poprzeczne. Terapia jest dobierana w zależności od tego, z jakim typem borykasz się Ty.

Przyjrzyjmy się bliżej każdej z tych wad, by lepiej poznać, z czym muszą mierzyć się ludzie nimi dotknięci.

Płaskostopie poprzeczne – czym się charakteryzuje?

Płaskostopie poprzeczne jest deformacją stopy, która polega na obniżeniu kości śródstopia. W konsekwencji dochodzi do spłaszczenia łuku poprzecznego przedniego. Stopa staje się szeroka. Zmieniają się też główne punkty podporu stopy. U osoby zdrowej są tą punkty w obrębie przodostopia, tj. I i V kość śródstopia. Natomiast osoba, która boryka się z płaskostopiem poprzecznym, ma te punkty podparcia przesunięte na II i III kość śródstopia. W obszarze tych miejsc powstają modzele. Dodatkowo płaskostopie poprzeczne nie pozostaje bez znaczenia dla ogólnego zdrowia. Sprzyja ono obrzękom stóp i bólom stóp, łydek, a nawet kręgosłupa.

Płaskostopie poprzeczne nierzadko towarzyszy deformacjom w obrębie palców, takich jak palce młotkowate, palce szponiaste oraz paluch koślawy.

Płaskostopie poprzeczne – jak przeciwdziałać?

Podstawą terapii płaskostopia poprzecznego jest praca własna, a w szczególności ćwiczenia, które wzmacniają stopy i całe nogi. W celu korekcji płaskostopia poprzecznego warto np. zdecydować się na ćwiczenie polegające na podnoszeniu palcami stóp woreczka wypełnionego ryżem. Ćwiczenie wykonuje się naprzemiennie – raz jedną, a raz drugą stopą. Aby wzmocnić mięśnie stopy, polecane jest też podnoszenie palcami długopisów, ołówków, kredek.

Dużym wsparciem jest oczywiście prawidłowo opracowana wkładka ortopedyczna, która uniesie łuk poprzeczny przedni stopy, a jednocześnie skoryguje nieprawidłowe ustawienie stopy. Pomoże też w redukcji bólu w obszarze przodostopia związanego z wadą.

Podolog to specjalista, który podpowie, gdzie się udać, by otrzymać świetnie dopasowane do potrzeb stóp wkładki. W gabinecie podologicznym dowiesz się, do jakiego fizjoterapeuty warto się zgłosić, by w pełni zatroszczyć się o swoje stopy. Fizjoterapeuta może zaproponować Ci kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne stopy, oraz stawu skokowego. Taśmy odciążają, a jednocześnie wspierają stabilizację stopy.

Jeżeli wszystkie metody zawiodą, a wada w intensywny sposób się pogłębia, utrudniając życie, rozwiązaniem pozostaje operacja stóp.

Płaskostopie podłużne – jak rozpoznać tę wadę?

Kolejną powszechną wadą stóp jest płaskostopie podłużne. Deformacja polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku fizjologicznych łuków podłużnych stopy. Konsekwencją takiego stanu jest to, że stopa staje się płaska. Niektóre osoby z płaskostopiem podłużnym potrafią całą powierzchnią stopy przylegać do podłoża. Niestety tej wadzie stóp nierzadko towarzyszy koślawe ustawienie tyłostopia.

Płaskostopie podłużne to czynnik ryzyka rozwoju wielu dolegliwości, w tym ostrogi piętowej, zapalenia rozcięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenia przeciążonych więzadeł i torebek w stopie.

Wada jest bardzo popularna – zarówno u dzieci i dorosłych, ale najlepiej nie lekceważyć problemu, tylko działać, gdy tylko rozpoznane zostaną pierwsze objawy. Płaskostopie podłużne związane jest z bólem stopy, rogowaceniem podeszwy oraz obrzękami.

Jak leczyć płaskostopie podłużne?

Pamiętaj, że im szybciej zareagujesz, tym lepiej. Tak naprawdę zahamowanie i korekcja tej wady jest możliwa tylko i wyłącznie w początkowej fazie. Bardzo ważne jest wprowadzenie ćwiczeń wzmacniających mięśnie stopy. Wśród polecanych aktywności można wymienić m.in. chodzenie na palcach, chodzenie na piętach, ćwiczenie polegające na chwytaniu palcami woreczka z grochem, zwijanie palcami chusteczki, maszerowanie po linii z podkurczonymi palcami, a także chodzenie na zewnętrznych częściach stopy. To bardzo proste ćwiczenia, które łatwo wykonywać w zaciszu domowym. Warto wdrożyć je u dziecka z płaskostopiem podłużnym i pilnować, by wykonywało je codziennie.

Pacjenci z taką dolegliwością powinni również korzystać z indywidualnych wkładek ortopedycznych, których zadaniem jest podtrzymywanie łuku stopy w odpowiedniej pozycji. Brak ruchomości stawów w zaawansowanym stadium to wskazanie do operacji.

Płaskostopie – z pomocy których specjalistów korzystać?

W przebiegu obu typów płaskostopia należy być w stałym kontakcie z ortopedą, fizjoterapeutą i podologiem, ponieważ płaskostopie oddziałuje na różne aspekty zdrowia. Podolog pomoże w usunięciu np. zrogowaciałego naskórka, pękających pięt czy też modzeli będących konsekwencją nadmiernego nacisku na stopę.

Wskaże także metody odciążania stóp i pielęgnacji skóry narażonej na nacisk. Podpowie również, czym kierować się w trakcie wyboru butów dla osoby dotkniętej płaskostopiem. Walka z płaskostopiem to codzienne systematyczne działania, które pomogą utrzymać stopy w dobrej kondycji.

opinie o Satin