Zaznacz stronę

Aby móc cieszyć się dobrą kondycją i wysoką estetyką stóp, należy zadbać o ich właściwą higienę oraz pielęgnację. O ile większość z nas pamięta o regularnym i prawidłowym myciu i pielęgnacji podeszwy stóp, pięt czy paznokci, o tyle już przestrzenie międzypalcowe nierzadko pomijane są w tym procesie. Jak więc dbać o przestrzenie między palcami, tak aby i one odznaczały się dobrym zdrowiem i estetyką?

Zagrożenia dla przestrzeni międzypalcowych

Przestrzenie między palcami u stóp to miejsce, które w sposób szczególny narażone jest na jedną z najpowszechniej występujących dolegliwości, jaką jest grzybica. Infekcja grzybicza często atakuje te właśnie miejsca, w których panuje optymalna do ich rozwoju atmosfera. Ciepłe i pozbawione dostępu do światła przestrzenie międzypalcowe to idealne miejsce dla grzybiczych drobnoustrojów. Dlatego właśnie tak ważne jest odpowiednie dbanie o higienę i kondycję także i tych miejsc na naszych stopach. Z powodu jej dyskretnego, mało widocznego umiejscowienia, grzybica międzypalcowa jest dolegliwością trudną do wyłapania w pierwszych etapach jej rozwoju. Bardzo często dostrzega się ją dopiero wtedy, kiedy wywołuje ona już realne, nieprzyjemne i uciążliwe objawy, jak pieczenie czy nieprzyjemny zapach. Co więcej, bardzo łatwo rozprzestrzenia się ona na inne części stopy, przede wszystkim paznokcie, które na skutek infekcji łuszczą się, słabną i przebarwiają.

Pielęgnacja przestrzeni międzypalcowych – czego unikać?

Jako że przestrzenie między palcami u stóp to miejsca, w których bardzo łatwo zbierać się może i zalegać wilgoć oraz woda, do najważniejszych zasad ich pielęgnacji, zaliczyć należy przede wszystkim unikanie ich nadmiernego moczenia. Mowa tu nie tylko o długich kąpielach w gorącej wodzie, które jak wiadomo przynoszą naszej skórze więcej szkód niż pożytku, ale także o nieumiejętnym i niedostatecznym wycieraniu przestrzeni po każdym myciu. Należy również unikać zakładania na stopy grubych skarpet i butów bezpośrednio po myciu. Jeżeli nie chcemy, aby w naszych przestrzeniach międzypalcowych rozwijała się grzybica, powinniśmy najpierw starannie wytrzeć całe stopy, a następnie czekać kilka chwil przed założeniem na nie obuwia czy skarpetek.

Wycieranie i nawilżanie

Największym zagrożeniem dla przestrzeni międzypalcowych jest nadmiar wilgoci. Warto więc pamiętać o ich dokładnym wycieraniu i osuszaniu. Dobrze jest jednak mieć również na uwadze to, aby nie przesadzić w drugą stronę, a co za tym idzie nie dopuścić do przesuszenia się skóry pomiędzy palcami. To bowiem prowadzić może do powstawania zgrubień i stwardnień naskórka, jak również do jego pękania. Efektem tego jest odczuwalne swędzenie i ogólny dyskomfort.

Warto więc od czasu do czasu nawilżać przestrzenie międzypalcowe, przy użyciu dobrej jakości kosmetyków o sprawdzonym składzie. Pamiętajmy, aby używać niedużej ilości kremu, a warstwę kosmetyku starannie wmasować w skórę lub pozostawić do jej całkowitego wchłonięcia. W przeciwnym razie pielęgnacja przynieść może efekt niepożądany, a my sami zaszkodzimy naszej skórze, jak i stopom.

Świadomość i odpowiedzialność

Przestrzenie międzypalcowe to miejsca, które nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsza jest w tym wypadku świadomość ewentualnych zagrożeń, jakie nieść może za sobą nieodpowiednia higiena i pielęgnacja. Aby nie dopuścić do pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości, jak i do rozwoju infekcji grzybiczej, warto także regularnie sprawdzać stan całych stóp, także przestrzeni między palcami. Dobrą praktyką jest również regularne odwiedzanie gabinetu podologicznego. Doświadczony podolog nie tylko usunie istniejące już problemy natury podologicznej, ale także doradzi nam w kwestii efektywnej pielęgnacji i profilaktyki stóp, dzięki której zminimalizujemy ryzyko wystąpienia tychże nieprawidłowości. Co więcej, w gabinecie podologicznym możemy wykonać również różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, nawilżające i odżywiające skórę naszych stóp.

Tam również, w razie pojawienia się jakichkolwiek naszych podejrzeń, wykonamy szereg specjalistycznych badań, między innymi badanie mykologiczne, mające na celu wykluczenie lub potwierdzenie obecności grzybiczych patogenów na naszej skórze lub w strukturze paznokci. Podolog może również doradzić nam jakich preparatów i kosmetyków do stóp używać. Podpowie w jaki sposób zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz nawilżać skórę, także tę znajdującą się między palcami u nóg.

opinie o Satin