Zaznacz stronę

Nie ma nic piękniejszego niż zdrowe i zadbane ciało, w tym również stopy. Niestety rzeczywistość pokazuje, że na co dzień zapominamy o tym fragmencie ciała. Pękające pięty są nieestetyczne, bywają problematyczne – głębokie rany mogą wywoływać ból. Jak leczyć pękające pięty, aby przywrócić ich zdrowy wygląd? Czy można pozbyć się tego problemu raz na zawsze?

Dlaczego pięty pękają?

Nasza skóra nieustannie potrzebuje odpowiedniego nawilżenia oraz odżywienia. Zapewnia nam ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych, a także bakteriami czy grzybami wywołującymi różne infekcje i choroby. Praktycznie nieustannie nasza skóra wystawiana jest na wysuszające działanie promieni słonecznych. Gdy do tego dołączy ciągły nacisk wywierany na konkretne partie ciała, nasz organizm stara się bronić, aby zminimalizować ilość uszkodzeń.
Takim mechanizmem obronnym naszej skóry jest wytwarzanie kolejnych warstw naskórka w miejscu nacisku poprzez nadmierne rogowacenie, zwane inaczej hiperkeratozą. Nadmienić należy, że skóra na piętach jest dwukrotnie grubsza niż w pozostałych partiach ciała. Brak gruczołów łojowych natomiast powoduje, iż skóra w tym miejscu jest mniej elastyczna, a także bardziej podatna na wysychanie.

Pękające pięty – kogo dotyka ten problem?

Problem pękających stóp może dotknąć każdego, jednak zdecydowanie częściej dolegliwość ta dotyczy diabetyków, którzy mają wyjątkowo wrażliwą skórę na stopach i dość powszechna jest u nich tzw. stopa cukrzycowa. Pękające aż do ran pięty są trudne do zagojenia, ponieważ osoby chorujące na cukrzycę mają upośledzony układ krążenia, a co sprawia, że ciężko zatamować krwotoki – krew wykazuje niską krzepliwość.
Pękające stopy także spędzają sen z powiek osobom otyłym. Ponadprzeciętna masa ciała stanowi nienaturalnie duży ciężar do utrzymania. Pięty są w tym wypadku wyjątkowo dociążone. Ciągły ucisk, a także nieprawidłowa dieta – często uboga w wodę – sprawia, że skóra na stopie traci elastyczność, wysusza się i w konsekwencji pęka pod naciskiem.
Problem pękających stóp może wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji, a więc w sytuacjach, gdy nie podejmujemy żadnych czynności kosmetycznych poza myciem nóg. Pamiętamy o twarzy, pielęgnujemy ciało, jednak mało kiedy pielęgnujemy stopy.
Możemy także nieumyślnie wzmagać pękanie skóry na stopach przez dobór nieodpowiedniego obuwia. Zbyt wysoki obcas powoduje ustawienie stopy w nienaturalnej pozycji, co wywiera ucisk na piętę. Paradoksalnie zbyt cienka podeszwa także sprzyja pękaniu pięt, gdyż doznają one ciągłego ucisku z twardym podłożem. Także osoby, które wykonują pracę głównie stojącą, znajdują się w „grupie podwyższonego ryzyka” spękania pięt.

Co na pękające pięty?

Do pielęgnacji spękanych pięt możesz wykorzystać produkty dostępne w domu. Ale tylko w sytuacji, gdy pęknięcia nie są rozległe ani głębokie oraz nie doszło do krwawienia. Co możesz wykorzystać z domowego zaplecza do pielęgnacji pękających pięt?

  • Sól kuchenna. Kąpiel stóp w roztworze letniej wody z dodatkiem soli powinna trwać mniej więcej 20 minut. Po tym czasie należy delikatnie usunąć zrogowaciały naskórek przy użyciu tarki lub pumeksu. Na koniec nałóż dużą ilość kremu nawilżającego, po pewnym czasie zbierz nadmiar preparatu.
  • Siemię lniane. Porcję zalej wrzątkiem – wystarczą 2 litry wody. Gdy napar przestygnie, przystąp do 20-minutowej kąpieli. Wyjmij stopy i delikatnie osusz je ręcznikiem.
  • Ziołowe napary. Dowolnie mieszaj wybrane składniki: działanie przeciwzapalne wykazuje ziele krwawnika oraz liść brzozy; nasiona kozieradki zmiękczają naskórek; korzeń żywokostu ma właściwości kojące i gojące; nasiona lnu – łagodzący śluz.
  • Miód. Wymieszaj 2 łyżki z wodą, mocz stopy. Miód wykazuje własności przeciwbakteryjne oraz nawilżające. Stanowi też dobrą bazę do naturalnego peelingu – wystarczy dodać cukier.
  • Olej kokosowy. Po kąpieli zetrzyj nawilżony naskórek, następnie oczyść stopy i nałóż warstwę oleju kokosowego. Włóż bawełnianie skarpety, zdejmiesz je rano – Twoje stopy będą gładkie i miękkie.

Gdy z kolei zależy Ci na szybkim osiągnięciu rezultatów, wybierz produkty dedykowane pękającym piętom. Znajdziesz je w dobrych drogeriach i aptekach. Sprawdź skład preparatu. Najlepszy efekt osiągniesz, gdy będziesz używać produktów zawierających:

  • mocznik, kwas mlekowy i kwas salicylowy – zmiękczają skórę,
  • witaminę A oraz E, lanolinę i pantenol – nawilżają,
  • naturalne oleje – natłuszczają.

Kiedy pękające pięty wymagają konsultacji z lekarzem lub specjalistą?

Jeśli domowa kuracja nie przynosi rezultatów, pojawia się ból podczas poruszania się lub zaobserwujesz krwawienia z ran w miejscach pęknięć – zgłoś się do specjalisty. Tych symptomów nie można bagatelizować, gdyż nieleczone rany stanowią pożywkę dla bakterii, wirusów oraz grzybów, a stąd krótka droga do trudnej w leczeniu infekcji.
Udaj się do podologa – specjalisty od stóp. Ulgę odczujesz już podczas pierwszej wizyty. Uzyskasz szczegółowe informacje dotyczące metody leczenia oraz wymaganych preparatów pielęgnacyjnych. Pomocny może być także dermatolog.

opinie o Satin