Zaznacz stronę

Onycholiza paznokci to stan, gdy płytka paznokciowa odkleja się od łożyska. Zobacz, jak rozpoznać tę dolegliwość, co może być jej przyczyną i jakie metody pomogą w walce z tym problemem.

Onycholiza – klasyczne objawy

Podstawowym objawem wskazującym na onycholizę paznokcia jest odwarstwienie płytki paznokcia od łożyska. W pierwszej fazie odklejający się paznokieć ma zabarwienie różowe. Taki kolor to konsekwencja prześwitujących pod nim naczyń krwionośnych. Następnie pojawia się biały odcień na paznokciu, a płytka zaczyna odchodzić. To znak, że czym prędzej należy zgłosić się do specjalisty.

Konsekwencją nieleczonej onycholizy może być infekcja bakteryjna lub grzybicza. W wyniku zakażenia kolor paznokcia zmieni się na żółty, brązowy albo szary.

Co sprzyja rozwojowi onycholizy?

Aby wyleczyć onycholizę, należy najpierw poznać jej przyczynę. Właśnie od poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co wywołało onycholizę?” rozpoczyna swoją pracę podolog. Specjalista w trakcie rozmowy z klientem zadaje różne pytania, m.in. te dotyczące stylu życia czy noszonego obuwia, by móc ustalić, co spowodowało powyższy problem.

Warto wymienić najczęstsze przyczyny pojawiania się onycholizy. Są to:

  • niedopasowane buty zwiększające ryzyko urazów mechanicznych,
  • nieprofesjonalny pedicure narażający np. na poparzenie w obrębie paznokcia,
  • zbyt mocne kosmetyki do pielęgnacji paznokci,
  • choroby dermatologiczne, m.in. łuszczyca, grzybica,
  • choroby ogólnoustrojowe, w tym cukrzyca,
  • infekcje bakteryjne.

Jeżeli podolog ma podejrzenia, co mogło wywołać odklejanie się płytki paznokciowej od paznokcia, zgłasza to klientowi i zaleca np. skorzystanie z badań molekularnych PCR w kierunku stwierdzenia grzybicy. Tego typu badanie pozwala już w kilka dni, a nie tak jak klasyczne testy dopiero po wielu tygodniach, wykluczyć lub potwierdzić zakażenie grzybicze.

Pierwszym krokiem w walce o lepszą kondycję paznokci u stóp jest wyeliminowanie czynników ryzyka. Jednak to przede wszystkim działanie profilaktyczne, które nie sprawią, że problem już istniejącej onycholizy zniknie. W takiej sytuacji trzeba skorzystać z zabiegu podologicznego, który pomoże powrócić paznokciom do zdrowia

Jak wygląda ingerencja podologa w paznokcie z onycholizą?

W przypadku onycholizy paznokci procedura polega na obcięciu paznokcia aż do miejsca, gdzie płytka przylega do łożyska. Aby więc nie stracić dużej części paznokcia, bardzo istotne jest zgłoszenie się do podologa, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy. W istotny sposób skróci to czas rekonwalescencji i odrastania płytki paznokciowej.

Gdy specjalista przytnie paznokieć, przystępuje do oczyszczania łożyska. Wykorzystuje do tego odpowiednie frezy. Pobudza też paznokcie do regeneracji. Jeżeli to konieczne, podolog może nałożyć opatrunek hydrożelowy albo hydrokoloidowy. Czasem konieczna jest zmiana takiego opatrunku w warunkach domowych. Dbałość o pielęgnację takich paznokci zabezpieczy przed zakażeniem czy różnymi infekcjami w przyszłości.

Taki zabieg jest niezwykle bezpieczny, ponieważ podolog działa z wykorzystaniem profesjonalnego, sterylnego sprzętu. Do tego korzysta z wiedzy, którą zdobył w swojej codziennej pracy. Natomiast usuwanie onycholizy samodzielnie może wywołać ból, a także przyczynić się do rozwoju chorób dermatologicznych. Niestety nieumiejętne skrócenie takiego paznokcia może skutkować uszkodzeniem, przez które paznokieć już nigdy nie wróci do swojej dawnej formy. Dlatego najlepiej powierzyć swoje paznokcie z onycholizą profesjonaliście. Mniej stresu i komfort to istotne zalety takiego stanu rzeczy.

Czas leczenia onycholizy

Cały proces dochodzenia do siebie i regeneracji paznokci jest znacznie dłuższy i trwa od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Okres ten zależy od możliwości organizmu i czasu odrastania paznokcia. W tym czasie trzeba szczególnie uważać na swoje paznokcie, by ich nie uszkodzić.

Właśnie z troski o bezpieczeństwo opracowanych paznokci wielu podologów poleca również rekonstrukcję istotnie zniszczonych paznokci przez onycholizę. Taki zabieg trwa około 30-40 minut, a jest sposobem na odtworzenie płytki paznokciowej. To nie tylko szansa na to, że paznokcie będą wyglądać estetycznie, ale również zabezpieczenie odrastającej płytki paznokciowej przed urazami mechanicznymi. To również ochrona przed ewentualnym bólem związanym z ubytkiem płytki paznokcia.

Pamiętaj o profilaktyce

Przez cały czas pamiętaj o tym, by dbać o swoje stopy. Noś dopasowane obuwie, które nie będzie nadmiernie obciążać Twoich palców, np. za wąskimi czubkami. Możesz też sięgnąć po wkładki ortopedyczne czy ortezy, jeżeli to wady ortopedyczne stóp prowadzą do rozwoju takich problemów. Pedicure wykonuj tylko w sprawdzonych miejscach, gdzie Twoja osłabiona płytka paznokciowa będzie potraktowana z należytą uwagą. Zakazane jest podważanie płytki paznokciowej np. z wykorzystaniem pilnika czy obcinaczek.

Troszcz się o swoje stopy i paznokcie poprzez stosowanie kremów wzmacniających płytkę paznokciową oraz skórę. Nawadniaj się i wykonuj regularne badania, które wykluczą obecność chorób ogólnoustrojowych sprzyjających tej dolegliwości.

opinie o Satin