Zaznacz stronę

Modzele to nieestetyczne nagniotki, które najczęściej pojawiają się na podeszwie stóp. Ich bezpośrednią przyczyną jest nadmierny nacisk. Modzele z reguły nie są bolesne, mogą jednak sprawiać pewien dyskomfort na co dzień, dlatego warto ich się pozbyć. Skąd się biorą modzele? Jak je leczyć? 

Modzele – czym są i jak wyglądają?

Modzele powstają pod wpływem mechanicznego nacisku wywieranego najczęściej na stopę. Mogą pojawiać się również na dłoniach. 

Pod wpływem ucisku naczynia krwionośne nie transportują prawidłowo krwi, co prowadzi do niedożywienia tkanki i obumierania naskórka. Jest to widoczne m.in. w postaci modzeli – charakterystycznych wybrzuszeń o żółtawej barwie. 

Modzele i odciski – jak odróżnić je od siebie?

Pojęcia „odciski” i „modzele” często używane są zamiennie. Warto jednak wiedzieć, że zmiany te nieco różnią się od siebie. Przede wszystkim – odciski są bolesne i powodują zdecydowane obniżenie komfortu na co dzień. Mają również grubszą strukturę i są twardsze. 

Z kolei modzele zazwyczaj nie powodują dolegliwości bólowych i są miękkie. Mają żółtą barwę, natomiast przy odciskach obserwuje się charakterystyczny, biały punkt. 

Modzele – skąd się biorą? Przyczyny

Przyczyn modzeli jest wiele, a za najczęstsze uznaje się nieodpowiednie obuwie – za ciasne, ze zbyt cienką podeszwą lub na obcasie. 

Pozostałe czynniki, zwiększające ryzyko rozwoju modzeli to: 

  • niewłaściwa pielęgnacja skóry stóp, zwłaszcza zbyt agresywne ścieranie zrogowaciałego naskórka (np. przy użyciu pumeksu);
  • schorzenia, takie jak np. płaskostopie;
  • zaburzenia układu krążenia;
  • choroby, m.in. cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). 

Modzele tworzą się również pod wpływem nierównomiernego i zbyt dużego obciążenia. Dlatego też często występują u osób otyłych, z nadwagą czy u kobiet w ciąży. Zbyt duża waga ciała powoduje przeciążenie tkanki skórnej, co sprzyja rozwojowi różnych nagniotków. 

Jak leczyć modzele? Wizyta u podologa

Leczenie modzeli można przeprowadzić w domu lub u podologa. W gabinecie podologicznym specjalista kompleksowo ocenia kondycję stóp i w razie potrzeby przeprowadza badanie. 

Wizyta u podologa to dobry pomysł przy uporczywych i nawracających modzelach. 

Konsultacja z podologiem pomoże ustalić przyczynę modzeli i najlepszy sposób ich wyeliminowania. Jeśli przyczyną jest obuwie, to wystarczy wymienić je na wygodniejsze i lepiej dopasowane. 

Modzele mogą wynikać również z różnych zmian kostnych – wówczas trwałe pozbycie się problemu nie jest możliwe. Podolog jednak dobiera specjalistyczne wkładki do butów, które chronią stopę i ograniczają tworzenie się różnych nagniotków. 

Do usuwania modzeli podolog wykorzystuje frezarkę. Zabieg przeprowadzany jest stopniowo, gdyż gwałtowne usunięcie naskórka mogłoby spowodować jego jeszcze szybsze rogowacenie. 

Jak leczyć modzele domowymi sposobami?

Domowe sposoby na usuwanie modzeli to przede wszystkim systematyczna, codzienna pielęgnacja skóry stóp. 

Jej głównym celem jest:

  • nawilżanie skóry stóp,
  • usunięcie zrogowaciałego naskórka. 

Dzięki temu skóra jest dobrze zregenerowana i zmniejsza się ryzyko powstawania nagniotków. 

Regeneracja stóp w domu – krok po kroku

  1. Domowy zabieg należy rozpocząć od zmiękczenia skóry stóp. Można użyć do tego specjalistycznych preparatów, jednak najlepszym sposobem jest moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli.
  2. Po ok.10 minutach należy osuszyć stopy i usunąć zrogowaciały naskórek z pięt – najczęstszego miejsca występowania modzeli. W tym celu najlepiej skorzystać delikatnej tarki.
  3. Kolejnym krokiem jest wmasowanie preparatów do pielęgnacji skóry stóp. Powinny one zawierać składniki nawilżające, zmiękczające i zatrzymujące wodę w skórze. Dzięki temu stopy będą lepiej odżywione i odporniejsze na tworzenie się nagniotków. 

Kremy pielęgnacyjne do stóp powinny mieć w składzie jedną z poniższych substancji: 

  • mocznik,
  • gliceryna,
  • kwas hialuronowy, 
  • lanolina. 

Należy również zwrócić uwagę, czy dany krem zawiera składniki dodatkowe w postaci witamin, zwłaszcza A i E. 

Modzele – jak ich uniknąć?

Odpowiednia profilaktyka zmniejsza ryzyko tworzenia się modzeli. Zalicza się do niej przede wszystkim właściwą higienę i pielęgnację skóry stóp, a także noszenie wygodnego obuwia. Są to najważniejsze czynniki chroniące skórę przed nadmiernym przeciążeniem. Niekiedy przyczyną nagniotków są choroby ogólnoustrojowe – wówczas leczenie powinno się skupić na chorobie podstawowej.

opinie o Satin