Zaznacz stronę

Problem modzeli dotyka częściej kobiet i spędza sen z powiek wszystkim osobom, które na co dzień dużo chodzą. Jak walczyć z modzelami? Czym różnią się od nagniotków i czy można się ich całkowicie pozbyć?

Modzele – co to takiego?

Wbrew pozorom, modzele i odciski to nie to samo, choć często są ze sobą mylone. Modzele to rodzaj odcisków, które w przeciwieństwie do nagniotka są duże i twarde, barwy szarawej lub żółtej. Cechą charakterystyczną modzeli jest zaczerwieniona otoczka wokół zmiany skórnej. Same modzele nie są tak wrażliwe na dotyk, jak właśnie skóra wokół zrogowaciałego naskórka. Modzelom może towarzyszy

ból spowodowany naciskaniem rdzenia na nerwy skóry. Choć same zmiany skórne nie stanowią bezpośredniego zagrożenia życia, to jednak dla naszego zdrowia a przede wszystkim komfortu należy jak najszybciej usunąć powstałe zrogowacenia.

Jak powstają modzele?

Ponieważ modzele są pewnego rodzaju odciskami, najczęściej powstają na stopach, rzadziej na rękach. Powstają jako skutek hiperkeratozy, czyli nadmiernego zrogowacenia naskórka, które nie ulega złuszczeniu.

Do najczęstszych przyczyn powstawania modzeli zalicza się:

  • noszenie źle dopasowanego obuwia (zbyt luźnego, ale przede wszystkim ciasnego, który powoduje nacisk na podstawę stopy);
  • ostroga piętowa;
  • używanie butów o zbyt cienkiej podeszwie;
  • noszenie butów na wysokim obcasie, szpilek;
  • zbyt częste ścieranie naskórka;
  • bardzo częste usuwanie zmian skórnych (nawracających modzeli);
  • chodzenie w butach bez skarpet;
  • chodzenie boso po twardej nawierzchni.

Większe predyspozycje do modzeli mają osoby:

  • otyłe;
  • chorujące na cukrzycę;
  • z wadą postawy – płaskostopiem poprzecznym i tzw. stopą wydrążoną;
  • zmagające się z problemami tarczycowymi (nadczynność i niedoczynność);
  • cierpiące na choroby układu krążenia, nadciśnienie;
  • doświadczające reumatoidalnego zapalenia stawów.

Modzele to przypadłość częściej dotykająca kobiety, głównie poprzez wielogodzinne chodzenie w butach na wysokiej szpilce, które generują nacisk na podbicie śródstopia. Zmianę tego typu możemy także zlokalizować na pięcie, podstawie stopy oraz zewnętrznej części palców.

Kiedy udać się do specjalisty?

Nie należy bagatelizować modzeli. To zmiana skóry, która wymaga zawsze obserwacji specjalisty, który natychmiast podejmie odpowiednie leczenie. Im szybciej wykryjesz modzele, tym większa szansa na bezbolesne usunięcie problemu. Pamiętaj, że ignorowanie każdego rodzaju odcisku może doprowadzić do powstania pod jego kopułą stanu zapalnego, który – oprócz bólu i dyskomfortu podczas chodzenia – może wywołać zmianę struktury kości, co uniemożliwi całkowite usunięcie modzeli.

Nie należy podejmować się prób samodzielnego usunięcia modzeli. Dostępne w sklepach preparaty przeznaczone do walki z modzelami i odciskami przynoszą jedynie krótkotrwały rezultat i uśmierzenie bólu, jednak nie likwidują przyczyn powstawania problemu. Nieleczone modzele mogą przyczynić się do późniejszych zakażeń na tle grzybiczym, wirusowym oraz bakteryjnym.

Nie zalecamy, aby którekolwiek ze zmian skórnych usuwać samodzielnie lub leczyć w domowych warunkach. W żadnych badaniach naukowych nie potwierdzono skuteczności w usuwaniu modzeli oraz innych odcisków przy pomocy ogólnodostępnych kremów czy maści na odciski. W każdym przypadku niezbędna jest konsultacja ze specjalistą typu podolog. Pedikiurzystka może jedynie polecić zabiegi pielęgnacyjne, które zmniejszą częstotliwość pojawiania się tych zmian, jednak tylko lekarz jest w stanie ocenić złożoność problemu, znaleźć przyczyny powstawania modzeli i dobrać odpowiednie leczenie.

Jak przebiega leczenie modzeli?

W pierwszej kolejności umów się na konsultację z podologiem. Wizyta trwa od 20 minut do godziny. W tym czasie zostanie przeprowadzony wywiad, dzięki któremu specjalista określi przyczynę powstawania zrogowacenia naskórka w postaci modzeli, a następnie przedstawi plan leczenia. W dalszej kolejności zmiękczy zrogowaciały fragment i przy użyciu specjalistycznego sprzętu usunie zmianę skórną. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Może tego dokonać przy użyciu frezarki diamentowej lub dłuta z wiertłem pustym w środku. Możliwe jest także usunięcie modzeli metodą laserową. Zazwyczaj jednak modzele usuwa się specjalnym skalpelem. Na koniec podolog poda środki antyseptyczne i odpowiednio zabezpieczy miejsce po zabiegu.

Samo usunięcie modzeli nie kończy problemu – nie da się jednym zabiegiem na stałe usunąć zmian skórnych. Nieodpowiednie obuwie czy choćby zaniedbania w kwestiach pielęgnacyjnych mogą doprowadzić do nawracania problemu. Z kolei częste usuwanie tego typu zmian skórnych zintensyfikuje ich nawroty. Dlatego tak ważna jest konsultacja z podologiem, który poleci konkretne zabiegi pielęgnacyjne, wykona zindywidualizowane wkładki korekcyjne lub odciążające – wszystko po to, aby zminimalizować szansę na ponowne tworzenie się modzeli. Podczas konsultacji podolog ma możliwość zastosowania rozwiązań amortyzujących stopę (specjalne opatrunki) oraz korygujących wadę postawy w przypadku płaskostopia. Otrzymasz także szczegółowe zalecenia po wykonanym zabiegu.

opinie o Satin