Zaznacz stronę

Wrastające paznokcie to problem, z którym mierzy się wiele osób. Dolegliwość ta wygląda nieestetycznie, powoduje ból i sprzyja różnym stanom zapalnym, dlatego zawsze wymaga odpowiedniej interwencji i leczenia pod okiem specjalisty. Jakie są przyczyny wrastających paznokci? Jak można je leczyć? Jak dbać o wrastające paznokcie?

Wrastające paznokcie – na czym polega to schorzenie?

Wrastające paznokcie to częsty problem podologiczny, który polega na zaburzonym kierunku wzrostu płytki paznokciowej, co sprawia, że paznokieć zaczyna wrastać w otaczającą go skórę, czyli tzw. wały paznokciowe.
Prowadzi to do naruszenia ciągłości naskórka, co z kolei sprzyja wnikaniu patogenów. Dodatkowo pojawiają się dolegliwości bólowe, odczuwalne szczególnie w czasie wykonywania aktywności fizycznej.

Wrastające paznokcie – co im sprzyja? Najczęstsze przyczyny

Wrastające paznokcie to dolegliwość, o której wystąpieniu w dużej mierze decydują czynniki takie jak:

  • dobór odpowiedniego obuwia;
  • właściwa technika skracania płytki paznokciowej;
  • otyłość i nadwaga;
  • sport;
  • zaburzenia prawidłowej postawy ciała;
  • deformacje stóp;
  • choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, RZS).

 

Obuwie

Stopy odpowiedzialne są za amortyzację całego ciała, w związku z tym obuwie, w którym spędzają większą część dnia, musi być odpowiednio dopasowane do tych funkcji. Kluczowa jest tu podeszwa – nie musi ona posiadać specjalistycznej budowy (wyjątkiem jest aktywność fizyczna), lecz powinna być odpowiednio gruba.

Zbyt cienka podeszwa butów sprawia, że stopy mają niemal bezpośredni kontakt z podłożem, co naraża je na przeciążenie i większe ryzyko odcisków. Na powstawanie nagniotków wpływa również zbyt ciasne obuwie oraz buty na obcasie.

Właściwa technika skracania paznokci

Właściwa technika skracania paznokci to podstawa w profilaktyce wzrastającej płytki paznokciowej. Najważniejszą zasadą, którą należy zapamiętać, jest fakt, iż paznokci nie powinno się obcinać zbyt krótko, zaraz po opuszkach.

W przypadku paznokci u stóp, zawsze warto piłować je na kwadrat, zostawiając boczne krawędzie nieco dłuższe – pozwoli to uniknąć przykrej sytuacji, związanej z wrastaniem tych krawędzi w skórę.

Otyłość/ nadwaga

Zbyt duży ciężar ciała powoduje przeciążenie stóp, pod wpływem którego może dochodzić do wbijania się płytki paznokciowej w skórę. Taki sam związek z problemem wrastających paznokci mają wszelkie deformacje stóp oraz wady postawy.

Sport

W trakcie aktywności fizycznej, w zależności od dyscypliny, również pojawia się problem nadmiernego przeciążenia stóp.

Przy zaniedbaniu kwestii takich jak dobór odpowiedniego obuwia czy właściwe skracanie paznokci, zwiększa się ryzyko wrastających paznokci. W sporcie szczególnie narażone są na nie osoby związane z dyscyplinami takimi jak piłka nożna czy bieganie.

Wrastające paznokcie – co zrobić?

Wrastające paznokcie mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, w postaci stanu zapalnego. Podjęcie samodzielnego leczenia może dodatkowo pogorszyć ten stan, dlatego najbezpieczniej jest udać się do podologa.

Specjalista ten zajmuje się rozpoznawaniem i diagnozowaniem schorzeń w obrębie stóp i paznokci. Przeprowadza wywiad, dokonuje oględzin stóp i w razie potrzeby wykonuje badania dodatkowe. Dzięki temu uzyskuje on kompleksowy obraz dolegliwości pacjenta, co pozwala mu dopasować najlepsze metody leczenia i zalecenia profilaktyczne.

Wrastające paznokcie – jak je leczyć?

Leczenie wrastających paznokci polega na skorygowaniu płytki paznokciowej i ponownym ukierunkowaniu jej na właściwy tor wzrostu.

W celu korekcji, podolog zwykle korzysta z:

  • klamry ortonyksyjnej,
  • metody Arkady.

 

Klamra ortonyksyjna

Metoda ta polega na zaaplikowaniu specjalistycznej klamry pod płytkę paznokciową – klamrę tę dopasowuje się do kształtu i rozmiaru płytki paznokciowej pacjenta. Metoda ta pozwala na szybką eliminację dolegliwości bólowych – często znikają one już po pierwszej wizycie.

Metoda Arkady

Aby skorzystać z tej metody, podolog musi sięgnąć po specjalistyczną kostkę, tzw. kostkę Arkady. Aplikuje się ją na paznokieć pacjenta, a dzięki licznym otworom znajdującym się na kostce, specjalista ma dostęp do płytki.

W metodzie Arkady podolog mechanicznie ustawia prawidłowy kierunek wzrostu płytki paznokciowej za pomocą odpowiednich narzędzi. Zastosowanie tej metody wymaga regularnej kontroli u specjalisty.

Jak dbać o wrastające paznokcie?

O wrastające paznokcie należy dbać zgodnie ze wskazówkami otrzymanymi podczas wizyty w gabinecie podologicznym. Specjalista indywidualnie udziela zaleceń każdemu pacjentowi oraz w razie konieczności, wskazuje zalecane preparaty, zmiękczające płytkę lub ograniczające ryzyko wrastania paznokci.

 

opinie o Satin