Zaznacz stronę

Właściwe obuwie jest bardzo ważne w utrzymaniu zdrowia stóp. Oprócz jednak odpowiedniego doboru rozmiaru czy rodzaju buta równie istotne jest zadbanie o utrzymanie świeżości w jego wnętrzu. W ten sposób uchronisz się przed różnego rodzaju infekcjami i zakażeniami. Dowiedz się, jak dbać o świeżość w butach.

Dobierz właściwe obuwie

Świeżość w butach jest bezpośrednio związana z rodzajem materiału, z jakiego wykonane są buty. Chcąc cieszyć się długo wygodnym poruszaniem czy brakiem problemów z nadpotliwością, przede wszystkim wybieraj buty, które są wykonane z naturalnego, przepuszczającego powietrze materiału. Tę zasadę stosuj również do skarpetek, które nosisz. Dobrze, by były wykonane np. z bawełny. W ten sposób możesz uniknąć przegrzania Twoich stóp, które często zdarza się zimą, a także towarzyszących im objawów, takich jak: zaczerwienienie, wysypka, stan zapalny, swędzenie, a w końcu infekcja.

Pamiętaj, że przegrzanie stóp prowadzi do nadpotliwości. Nadmierna ilość potu wydzielana w krótkim czasie to przestrzeń do rozwoju wszelkiego rodzaju infekcji, np. grzybicy. Dlatego, gdy tylko zauważysz, że Twoje stopy się przegrzewają, natychmiast wymień obuwie na lżejsze oraz umyj i osusz stopy. Uchroni Cię to przed problemami zdrowotnymi.

Świeżość w butach a zdrowie stóp

Pamiętaj, że świeże buty to zdrowe stopy. Działa to jednak również w drugą stronę. Jednak, aby utrzymać świeżość w butach, Twoje stopy muszą być wolne od wszelkich infekcji i problemów zdrowotnych. Dlatego bardzo istotne jest korzystanie ze wsparcia podologa, który podpowie Ci, co możesz zrobić i jak dbać o swoje stopy w przypadkach różnych infekcji i dolegliwości skórnych. Wprowadź także odpowiednią pielęgnację skóry. Stosuj preparaty antybakteryjne, antygrzybiczne, np. zawierające jony srebra, jak również środki odświeżające. Nie zapominaj też o odpowiednim nawilżeniu skóry stopy. Pamiętaj, że nawet stopa z problemem nadpotliwości potrzebuje właściwego nawilżenia. Dlatego stosuj też preparaty o tego rodzaju działaniu.

Dbaj o buty

Gdy już wyeliminujesz wszelkiego rodzaju problemy skórne, np. przyczyniające się do powstawania nieprzyjemnego zapachu, w tym grzybicę, nie zapominaj również o stanie swoich butów. Czyść je według zaleceń producenta. Stosuj też preparaty odświeżające. Nie narażaj butów na przemoczenie. Pamiętaj, że dobrze konserwowane obuwie wyróżnia się dłuższą żywotnością. Dostosuj sposób czyszczenia butów do rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane.

Wiele typów butów, np. trampki, kapcie, tenisówki, z reguły można prać w pralce. Dlatego jeżeli zależy Ci na tym, by dłużej korzystać z tego rodzaju obuwia, dbaj o ich czystość. Te wykonane np. z wełny mogą wymagać zastosowania mniejszej temperatury podczas prania. Wszystkie informacje na ten temat powinien jednak przekazać Ci producent.

Zmieniaj buty

Jeżeli chcesz dłużej cieszyć się konkretnymi butami, nie chodź w nich bez przerwy, ale postaraj się nosić je zamiennie z innymi. W okresie zimowym, aby zapobiec przegrzaniu stopy, a jednocześnie zniszczeniu obuwia, zmieniaj buty, gdy dotrzesz do nagrzanego pomieszczenia, w którym planujesz spędzić cały dzień. W ten sposób odpocznie zarówno Twoja stopa, jak i but.

Dobry zwyczaj? Nie pożyczaj swoich butów

Jeżeli chcesz zachować swoje obuwie w świeżości, pamiętaj o tym, by nie pożyczać innym swoich butów. Nie noś również obuwia innych osób. To samo tyczy się bielizny – skarpetek, stopek czy rajstop. Noszenie rzeczy po innych osobach, gdy przedmioty nie zostały wcześniej odpowiednio zdezynfekowane, może grozić zakażeniem o podłożu bakteryjnym, wirusowym czy grzybiczym. Jeżeli pożyczysz np. klapki osobie z grzybicą paznokci albo kurzajkami stóp, musisz liczyć się z tym, że najprawdopodobniej również możesz zarazić się tymi patogenami. Co więcej, wirus, który raz przeniknie do organizmu, zostanie już tam na zawsze. Dlatego np. kurzajki stóp będą mogły się aktywować u Ciebie w stanach obniżonej odporności, nadmiernego stresu czy gdy będziesz chorować np. na cukrzycę.

Korzystaj ze wsparcia podologa

Jeżeli nie masz pomysłu związanego z tym, jak dbać o swoje stopy i buty, koniecznie udaj się do podologa. Ten specjalista przedstawi Ci zasady odpowiedniego doboru obuwia, które nie będzie w sposób istotny ingerować negatywnie w stan Twoich stóp. Dowiesz się również, jak dbać o swoje stopy. Jeżeli niewłaściwie dobrane obuwie sprawiło, że borykasz się z problemami skórnymi albo dolegliwościami paznokci stóp, specjalista pomoże Ci je zniwelować.

Wbrew pozorom nieodpowiednio dobrane obuwie może być źródłem nie tylko dyskomfortu podczas poruszania się, ale wielu poważnych kłopotów zdrowotnych. Modzele, nagniotki, halluksy, wrastające paznokcie, a pośrednio nawet grzybica – te wszystkie problemy mogą być uwarunkowane niewłaściwym obuwiem. Zbyt ciasne buty mogą naciskać na paznokcie u stopy, co może przełożyć się na dolegliwości w tym obszarze. Co więcej, buty, które już są zainfekowane np. grzybicą, a przy tym są zbyt ciasne, mogą być źródłem zakażenia. Dlatego dbaj o to, by dobierać właściwie swoje obuwie.

 

umów wizytę on-line

opinie o Satin