Zaznacz stronę

Gdy za oknem zima, a niskie temperatury nie zachęcają do wychodzenia na zewnątrz, warto zastanowić się, co można zrobić, by w odpowiedni sposób zadbać o swoje stopy o tej porze roku. Przede wszystkim należy zidentyfikować czynniki, które mogą na nie negatywnie wpływać. Poza tym niezwykle istotne jest ustalenie sposobów na to, jak wzmocnić skórę na swoich stopach. Nie można też pomijać kwestii problemów z paznokciami, które z uwagi na rodzaj noszonego zimą obuwia mogą być trudniej zauważalne niż latem.

Zagrożenia dla stóp związane z porą zimową

Zima to ten okres w roku, gdy nasze stopy narażone są w większym stopniu na działanie niekorzystnych czynników. Mowa tu nie tylko o wpływie niskich temperatur, ale również o noszeniu butów, które mogą sprzyjać przegrzaniu stóp, a w konsekwencji nadpotliwości skóry.

Innym zagrożeniem związanym z porą zimową jest z pewnością noszenie zabudowanych butów przez dłuższy czas. Zwiększa się tym samym ryzyko powstania odcisków i innych problemów ze stopami.

Dodatkowo zima to czas, gdy niektóre osoby z uwagi na to, że na co dzień zasłaniają swoje stopy, pomijają codzienną, bardziej rozbudowaną pielęgnację, np. polegającą na dbaniu o nawilżenie skóry, co ma bezpośredni wpływ na stan skóry stóp. Niedostateczne nawilżenie może prowadzić do nasilenia się problemu pękającej i przesuszonej skóry stóp. Pojawiające się na skórze mikropęknięcia mogą stanowić bramę do wnikania różnego rodzaju bakterii i drobnoustrojów. Zwiększone staje się również ryzyko grzybicy czy innych chorób wirusowych.

Warto pamiętać, by o stopy dbać cały rok, nie tylko latem. Jakie działania można podjąć, by zadbać o swoje stopy zimą?

Przede wszystkim odpowiednie obuwie

Aby uniknąć pojawienia się odcisków, modzeli czy pogłębiania problemów z haluksami, obuwie zimowe powinno być dostosowane do potrzeb stopy. Nie należy chodzić ani w za małych, ani za dużych butach. Warto również zadbać o to, by podeszwa buta miała odpowiednią grubość. Dzięki temu zabezpieczysz stopę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeżeli to konieczne, zastosuj również odpowiednie wkładki do butów. Zapobiegaj przegrzewaniu się stóp, sięgając po buty wykonane z oddychających materiałów.

Nie lekceważ zmian skórnych

Zima to czas, gdy stopy zwykle pozostają zakryte butami czy skarpetkami. Tym samym niektórzy z nas mogą stracić motywację związaną z leczeniem problemów skórnych czy nie zwracają uwagi na stan swoich paznokci, uważając, że mogą z tym poczekać np. do wiosny czy lata. Tymczasem zwlekanie z wizytą u podologa może pogłębić tego rodzaju zmiany i doprowadzić np. do spotęgowania doznań bólowych. W konsekwencji można zacząć poruszać się w niefizjologiczny sposób, co nie pozostaje bez znaczenia dla stanu kręgosłupa. Nawet zmiany skórne, początkowo niebolesne, jak np. odcisk, mogą z czasem wbić się głębiej w tkanki i zacząć uciskać nerwy, co wiąże się z dolegliwościami bólowymi.

Nawilżaj swoje stopy systematycznie

Działanie niskich temperatur może w negatywny sposób oddziaływać na nawilżenie skóry. W efekcie stopy stają się bardziej podatne na pękanie. Dlatego regularnie nawilżaj swoje stopy preparatami zawierającymi oleje naturalne, które wykazują właściwości natłuszczające i odżywiające. Wiele z nich, np. olejek herbaciany, lawendowy czy eukaliptusowy, wyróżniają się działaniem antyseptycznym. Pamiętaj, że nawilżenia potrzebuje nie tylko skóra sucha, ale też ta z problemem nadpotliwości. Stopy warto kremować również balsamem zawierającym mocznik, który skutecznie złuszcza zrogowaciały naskórek. Dobrze też wybierać preparaty zawierające witaminę A oraz E, które łagodzą zaczerwienienia czy stany zapalne skóry.

Chroń stopy przed przepoceniem

Zima to okres w roku, gdy obawiamy się, że nasze stopy po prostu zmarzną. Tymczasem równie często może dojść do przepocenia stóp, zwłaszcza gdy ubieramy się zbyt ciepło, niż wskazują warunki za oknem. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Przede wszystkim wybieraj skarpetki wykonane z naturalnych materiałów, które będą przepuszczać powietrze. Podobna zasada dotyczy również dobieranego obuwia. Dobrze postawić np. na skarpetki wykonane z bawełny. Wiele par zawiera jony srebra, które chronią przed namnażaniem się bakterii.

Zadbaj także o buty na zmianę, jeżeli np. idziesz do pracy. Twoje ocieplane buty dobrze spełniały swoje zadanie w niskich temperaturach. Jednak w budynku panuje temperatura na poziomie około 20-25 st. Celsjusza. Wówczas obuwie zimowe może sprawić, że będzie Ci znacznie cieplej. Dodatkowo takie buty w negatywny sposób wpłyną na stan Twoich stóp, doprowadzając nawet do ich przegrzania, co może skutkować np. wysypką, zaczerwienieniem czy nadpotliwością.

Przemrożenie stóp – co można zrobić?

Zimą jesteśmy w sposób szczególny narażeni na występowanie przemrożenia stóp. Aby poradzić sobie z tym problemem, należy przede wszystkim przygotować ciepłą, lecz nie gorącą kąpiel. W takiej wodzie można wymoczyć stopy, a następnie posmarować je balsamem nawilżającym.

Z każdym niepokojącym problemem skórnym udaj się do specjalisty, który zaproponuje odpowiednie działania zaradcze.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin