Zaznacz stronę

Zrogowacenia to martwa tkanka, która pojawia się na stopach. To nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Dlatego bardzo istotne, by zweryfikować go u specjalisty, który określi, z czego on może wynikać.

Zrogowacenia na stopach – co to jest?

Pod określeniem „zrogowacenia na stopach” należy rozumieć reakcję obronną organizmu, która polega na wytwarzaniu dodatkowej tkanki w odpowiedzi na nadmierny nacisk w konkretnym miejscu na stopie. Wyróżnia się różnorodne podłoże pojawiania się tego rodzaju zmian. Odpowiadają za to zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. W tej pierwszej grupie znajdują się takie prozaiczne problemy jak niedopasowane obuwie, które wywołuje nadmierny ucisk oraz tarcie. Z kolei w tej drugiej grupie wskazuje się problemy zdrowotne związane z szeregiem chorób, m.in. cukrzycą, reumatyzmem czy zaburzeniami pracy wątroby. Dlatego nie należy lekceważyć zrogowaceń na stopach, ponieważ mogą świadczyć nie tylko o chwilowym nadmiernym nacisku na stopę, ale również o wielu chorobach. Jeżeli to nie źle dobrane obuwie stoi za zrogowaceniami, konieczna będzie dalsza diagnostyka w celu określenia, co odpowiada za ten problem.

Wizyta w gabinecie podologicznym to również szansa na to, by dowiedzieć się więcej o ryzyku związanym z nadmiernym pojawianiem się zrogowaceń na stopach. Podolog wskaże Ci, co możesz robić, by problem nie nawracał w przyszłości.

Zrogowacenia na stopach – czy wymagają usunięcia?

Niektórzy pacjenci ignorują swoje problemy ze stopami, licząc, że problem sam zniknie. Tymczasem bardzo istotne jest, by zrogowacenia na stopach systematycznie usuwać i pielęgnować za pomocą dedykowanych preparatów wspomagających. Pamiętaj, że nadmierne usunięcie zrogowaciałego naskórka dodatkowo pogłębia problem, przez co zrogowacenie staje się coraz większe. Dzieje się tak, ponieważ skóra zaczyna uruchamiać procesy obronne, które mają służyć odbudowaniu tkanki.

Dlatego nigdy nie należy usuwać zrogowaceń na własną rękę. Zakazane jest stosowanie wszelkiego rodzaju pumeksów i innych doraźnych tego rodzaju środków. One – zamiast pomóc – dodatkowo tylko pogłębiają dolegliwości.

Zrogowacenia na stopach wymagają usunięcia nie tylko z uwagi na nieestetyczny wygląd, ale również dlatego, że stanowią bezpośrednią przyczynę pojawiania się odcisków, rozpadlin skóry oraz złogów czy rozwoju stanów zapalnych.

Ponadto zrogowacenia na stopach mogą sprzyjać występowaniu odcisków. To niezwykle bolesna dolegliwość, która może utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Nadmiar zrogowaciałego naskórka – co można z tym zrobić?

Przede wszystkim nie należy dopuścić do sytuacji, gdy na stopie pojawią się zrogowacenia. Zmniejszyć ryzyko powstawania tego rodzaju zmian można poprzez noszenie wygodnego obuwia, dostosowanego do potrzeb skóry, a także stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych zgodnie ze wskazówkami od podologa. Każda – nawet nadpotliwa skóra – potrzebuje nawilżenia. Dlatego bez względu na typ skóry, pamiętaj o jej nawilżaniu. Wprowadź do swojej pielęgnacji preparaty, które zawierają mocznik. Jego celem jest złuszczanie skóry, a także jej dodatkowa pielęgnacja. Do nawilżenia warto stosować różnego rodzaju olejki. Jeżeli borykasz się z przesuszającą się skórą, tym bardziej powinieneś zachować ostrożność i stosować preparaty pielęgnacyjne.

Skorzystaj ze wsparcia podologa

Jeżeli tego rodzaju działania nie przyniosą efektu, należy przede wszystkim zadbać o to, by nadmiar zrogowaciałego naskórka usuwać w sposób bezpieczny, w kontrolowanych warunkach. Efektywne usuwanie skóry może odbyć się w gabinecie podologicznym, gdzie specjalista ma do dyspozycji różnego rodzaju skalpele, dłuta oraz frezarki, które służą pozbywaniu się naskórka.

Dlaczego nie należy usuwać nadmiaru naskórka na własną rękę? Nie powinieneś samodzielnie pozbywać się zrogowaciałego naskórka nie tylko dlatego, że możesz usunąć go zbyt dużą ilość i w rezultacie zacznie narastać, ale również z wielu innych powodów. Warunki domowe nie są na tyle sterylne co przestrzeń i narzędzia w gabinecie podologicznym. To z kolei zwiększa ryzyko różnego rodzaju infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych. Dlatego chcąc wyeliminować jeden problem, tak naprawdę możesz stworzyć kolejny. Ponadto nadmierne tarcie, np. pumeksem, może wywołać dolegliwości bólowe, a nawet ranę. To brama do przyszłych zakażeń o różnym podłożu.

Natomiast specjalista, nim zajmie się usuwaniem nadmiaru naskórka, przede wszystkim skupi się na tym, by określić, jak dużej ilości tkanki może się pozbyć. Ponadto stwarza dla pacjenta idealne warunki higieniczne, które redukują ryzyko infekcji czy zakażeń. Dzięki temu korzystając ze wsparcia podologa, masz pewność, że nie pojawią się skutki uboczne tego rodzaju działań. Dodatkowo specjalista w gabinecie podologicznym przekaże Ci istotne instrukcje, które będą dla Ciebie wsparciem w zakresie codziennej, domowej pielęgnacji stóp.

Aby problem nie powracał, konieczne jest stosowanie się do przekazanych do specjalisty z zakresu podologii instrukcji.

opinie o Satin