Zaznacz stronę

Nasze stopy na co dzień wykonują niezwykle heroiczną pracę, bowiem muszą nosić nasz ciężar, aby utrzymać nas w pionie. Często jednak bagatelizujemy tę część ciała, zapominając o odpowiedniej pielęgnacji. Problem narasta w sytuacji, gdy na piętach pojawiają się nieestetyczne pęknięcia. W skrajnych przypadkach nasze zaniedbanie może powodować dyskomfort podczas chodzenia oraz bolesne, krwawe rany. Jak dbać o pękające pięty, aby uniknąć bólu i problemów z przemieszczaniem się?

Dlaczego pięty pękają?

Pękające pięty to wbrew pozorom dość często spotkana dolegliwość. Przede wszystkim za pękanie naskórka na stopach odpowiada przesuszona skóra. To także efekt długotrwałych zaniedbań wynikających z niewłaściwej pielęgnacji stóp. Sucha skóra traci elastyczność, co doprowadza do powstawania pęknięć.

Skóra człowieka składa się z kilku warstw, które regularnie ulegają złuszczeniu. Na ludzkiej stopie znajduje się dwa razy więcej warstw skóry, przez co jest ona grubsza i posiada tendencję do rogowacenia. Odpowiednia pielęgnacja, ale także zdrowy tryb życia pomagają utrzymać nasze stopy w dobrej formie na długo. Należy pamiętać, że pęknięcia to rany, które stanowią pożywkę dla rozwoju zakażeń na tle grzybiczym, ale także wirusowym czy bakteryjnym.

Pęknięcia stóp dzielimy na:

  • suche – związane z przesuszeniem skóry,
  • wilgotne – związane ze zwiększoną potliwością stóp (wręcz nadpotliwością).

Przyczyny powstawania pęknięć na stopach/ piętach

Jak dochodzi do powstawania pęknięć na stopach? Podstawowym czynnikiem jest niewłaściwa pielęgnacja. Jako że skóra na stopie jest wyjątkowo gruba, nie ma praktycznie możliwości na naturalne złuszczanie naskórka. Kolejne warstwy, w wyniku przesuszenia twardnieją, tworząc niejako skorupę.

Jakie są inne przyczyny powstawania pęknięć na stopach? To przede wszystkim:

  • przesuszona skóra – brak nawilżenia spowodowany złą dietą (niedożywieniem, przyjmowaniem zbyt małej ilości wody) oraz niedoborem witaminy A;
  • złe obuwie – niedostosowane do naszego stylu życia, np. zbyt cienka podeszwa przy wielogodzinnej pracy stojącej (nie daje odpowiedniej amortyzacji), noszenie szpilek (nienaturalna pozycja stopy, zwiększony nacisk na piętę);
  • deformacje na tle ortopedycznym, np. nieprawidłowe przetaczanie stopy (tzw. prenacja i supinacja, czyli ustawianie stopy do wewnątrz lub na zewnątrz);
  • choroby skóry, np. łuszczyca, AZS (atopowe zapalenie skóry), rogowiec;
  • choroby cywilizacyjne, jak otyłość czy cukrzyca;
  • przyczyny uwarunkowane genetycznie – może się okazać, że podobne schorzenia występowały w naszej rodzinie do kilku pokoleń wstecz.

Czy można leczyć pęknięcia stóp domowymi metodami?

Półki sklepowe uginają się od oferowanych przez różnych producentów farmaceutyków, kremów czy maści, które mają likwidować pęknięcia na stopach. Możemy oczywiście po nie sięgnąć, ale tylko w sytuacji, gdy problem nie jest bardzo poważny i w zaawansowanym stadium. Gdy pęknięcia są drobne, płytkie, nie powodują dyskomfortu podczas chodzenia – proponowane specyfiki można stosować w celu poprawienia kondycji i estetyki skóry stopy.

Odpowiednia pielęgnacja to podstawa zdrowej i miękkiej skóry stopy. Decydując się na zakup preparatów pielęgnacyjnych lub kosmetycznych, warto sięgać po produkty zawierające w składzie mocznik oraz witaminę A. Mocznik jest naturalnym czynnikiem nawilżającym skórę – nawadnia warstwy naskórka, a dzięki właściwościom higroskopijnym zatrzymuje także wodę. Z kolei witamina A odpowiada za prawidłowe utrzymanie stanu skóry, wpływając na odpowiednie funkcjonowanie komórek nabłonka.

Warto przynajmniej raz w tygodniu zadbać o peeling stopy połączony z jej namaczaniem i usuwaniem zrogowaciałego naskórka przy użyciu tarki lub pumeksu.

Gdy domowe metody zawodzą…

Jeśli mimo codziennej pielęgnacji, częstego nawilżania skóry oraz regularnemu piłowaniu zrogowaceń przy użyciu pumeksu nasze pięty nadal nie wyglądają estetycznie – warto udać się do specjalisty w postaci podologa. Kolejnym sygnałem przemawiającym za zgłoszeniem się do gabinetu podologicznego będą narastające pęknięcia, coraz głębsze, powodujące ból i w skrajnych przypadkach – krwawienia. Są to objawy, których nie należy bagatelizować. Brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do powstania stanu zapalnego lub wdania się zakażenia, co ostatecznie sprowadzi się do naszego unieruchomienia, ponieważ poruszanie się będzie dla nas zbyt bolesne i dotkliwe.

Wizyta w gabinecie podologicznym trwa przeciętnie od 30 minut do godziny. W tym czasie lekarz ogląda stopę i zbiera wywiad – informacje o schorzeniach i chorobach przewlekłych w naszej rodzinie, tryb pracy, styl życia, nasze aktywności ruchowe. Dzięki temu będzie w stanie odnaleźć przyczynę powstawania pęknięć i przygotować odpowiednie zalecenia pozabiegowe (a także środki pielęgnacyjne). Samo usuwanie pęknięć polega na spłyceniu pęknięć, aby szybciej mogły się zagoić. Ulgę odczujesz już po pierwszej wizycie. Podolog pomoże Ci także dobrać odpowiednie wkładki ortopedyczne, które wspomogą prawidłową amortyzację stopy, a także dedykowane obuwie.

opinie o Satin