Zaznacz stronę

Grzybica paznokci to powszechny problem, z którym boryka się wiele osób i to w różnym wieku. Najczęściej dolegliwość ta dotyka jednak osoby powyżej 60. roku życia. Wywołana przez różnego rodzaju grzyby, jest schorzeniem dokuczliwym, nawracającym i stosunkowo szybko przenoszącym się na kolejne osoby. Dlatego też tak ważne jest zarówno odpowiednie leczenie, jak i profilaktyka oraz zapobieganie ponownemu pojawianiu się dolegliwości. Jakie kroki należy podjąć, aby pozbyć się grzybiczej infekcji paznokcia? Zapraszamy do lektury!

Grzybica paznokcia – najczęstsze przyczyny

Grzybica paznokci to schorzenie, które szacunkowo dotyka nawet do 12% całej populacji. Jest ono wywoływane przez różnego rodzaju drobnoustroje, takie jak:

  • dermatofity,
  • pleśnie,
  • drożdżaki.

Najczęściej do infekcji grzybiczej dochodzi na skutek poruszania się boso, bez ochronnego obuwia, po obiektach takich jak basen, siłownia, sauna czy szatnia; korzystania ze wspólnych łazienek w miejscach użytku publicznego bez obuwia ochronnego; nieprawidłowej pielęgnacji stóp oraz niezachowania należytego poziomu ich higieny, a także zakładania używanego obuwia, na przykład na kręgielni, wrotkarni czy lodowisku.
Powstawaniu infekcji sprzyja także dzielenie się ręcznikiem, obuwiem czy akcesoriami do pielęgnacji stóp, takimi jak nożyczki, cążki lub pumeks, z osobami, które mogą borykać się z grzybicą.
Ryzyko pojawienia się infekcji grzybiczej zwiększa się u osób noszących zbyt ciasne, nieoddychające buty oraz niedopasowane do panującej temperatury skarpety, powodujące nadmierną potliwość stóp. Ciepło oraz wilgoć sprzyjają bowiem namnażaniu się grzybów i wirusów powodujących zakażenia.
Warto również wiedzieć, że grzybica znacznie częściej dotyka osoby borykające się z innymi schorzeniami, jak cukrzyca, choroby krążenia, a także zaburzenia hormonalne oraz autoimmunologiczne.

Rodzaje grzybicy paznokci

Grzybice możemy podzielić na kilka podstawowych kategorii ze względu na ich umiejscowienie. Są to między innymi:

  • grzybica boczna, onychomikoza podpaznokciowa, w skrócie DLSO. Sta-nowi ona najczęściej występujący rodzaj infekcji grzybiczej. Pojawia się na bocznych częściach paznokci, a następnie w miarę upływu czasu, rozprzestrzenia się ku jego środkowi;
  • proksymalna onychomikoza podpaznokciowa, w skrócie PSO. Grzybica, która najczęściej powstaje wskutek przebytego urazu mechanicznego lub chorób, takich jak chociażby cukrzyca. Ten rodzaj infekcji umiejscowiony jest na obrębach naskórka przy paznokciu;
  • grzybica powierzchowna, w skrócie SWO. Infekcja ta najczęściej zlokalizowana jest pomiędzy palcami. Można rozpoznać ją dzięki charakterystyczne-mu, białemu nalotowi na płytce paznokcia;
  • grzybica dystroficzna, w skrócie TDO. To infekcja przewlekła, której towarzyszy ostry stan zapalny.

Grzybica paznokcia – objawy

Infekcjom grzybiczym towarzyszą najczęściej charakterystyczne, typowe objawy, dzięki którym możliwe jest szybkie zdiagnozowanie schorzenia i rozpoczęcie leczenia. Do najczęściej pojawiających się objawów, zwiastujących istnienie problemu infekcji grzybiczej należą przede wszystkim swędzenie oraz wyraźne przebarwienia na paznokciach. Zmiany mogą przybierać barwy od białej, poprzez jasnożółtą, na brązowych i czarnych kończąc.
Ponadto grzybica objawia się także nadmierną łamliwością i kruchością zainfekowanej płytki paznokcia oraz jej widocznym odkształceniem. Często pojawiają się również specyficzne pofałdowania i widoczne zgrubienia oraz zaczerwienienia wokół wałów okołopaznokciowych.
Grzybicy stóp towarzyszy nieprzyjemny zapach oraz odklejanie się płytki paznokcia od jego łożyska. Pojawiają się dolegliwości bólowe i dyskomfort.

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci jest schorzeniem uleczalnym, jednak jej kuracja wymaga od pacjenta dużej dyscypliny i zaangażowania. O ile zmiany w ich początkowej fazie możemy leczyć przy użyciu ogólnodostępnych, popularnych farmaceutyków, o tyle schorzenia na dalszym etapie wymagają bardziej szczegółowej i zaawansowanej interwencji.
Popularne środki przeciwgrzybicze stosowane u pacjentów z umiarkowanymi zmianami to przede wszystkim maści, żele i spraye, a także lakiery do paznokci, zawierające takie substancje jak cyklopiroks, amorolfina oraz mikonazol.
Poważniejsze zmiany, spowodowane infekcją grzybiczą, nierzadko wymagają profesjonalnego i długotrwałego leczenia farmakologicznego z użyciem preparatów dostępnych wyłącznie na receptę. Popularną metodą jest tak zwane leczenie pulsowe, polegające na doustnym przyjmowaniu leków przeciwgrzybiczych przez tydzień, a następnie wykonywaniu około trzytygodniowej przerwy. Czynność tę powtarza się kilkakrotnie, prowadząc kurację przez około 3 miesiące. Taki sposób zwalczania grzybicy powoduje, że stosowane leki pozostają – i działają – w płytce paznokcia nawet do 9 miesięcy. Jest to sprawdzony sposób na zaawansowane i długo nieleczone infekcje grzybicze.
W leczeniu grzybicy najważniejsze jest wykonanie pierwszego kroku, jakim jest wizy-ta w gabinecie podologicznym. Specjalista podolog zdiagnozuje i szczegółowo zbada istniejący problem, a następnie zaleci nam podjęcie odpowiednich działań.

opinie o Satin