Zaznacz stronę

Choroby paznokci mają różny przebieg, przyczyny i leczenie, jednak niemal w każdym przypadku wiążą się ze znacznym obniżeniem estetyki stóp, a przede wszystkim płytki paznokcia. Nie należy lekceważyć żadnych zmian pojawiających się na stopach, ponieważ mogą mieć poważne konsekwencje, a brak szybkiego podjęcia leczenia przyczynia się do wydłużonego czasu kuracji, a nawet nieodwracalnych zmian.

Czym jest grzybica stóp i skąd się bierze?

Grzybica paznokci stóp to zakażenie grzybicze, które może obejmować jeden paznokieć lub więcej. Za tę chorobę odpowiedzialne są przede wszystkim drożdżaki, pleśniowce i dermatofity. Trzeba pamiętać, że grzybica paznokci może dotknąć osoby w każdym wieku, jednak najczęściej borykają się z nią osoby starsze, które mają obniżoną odporność. Dolegliwość często jest lekceważona, ponieważ jej objawy przypominają nieco urazy mechaniczne – płytka paznokcia traci swój naturalny, różowy kolor i staje się krucha, łamliwa oraz podatna na uszkodzenia.
Wśród najczęstszych przyczyn powstawania grzybicy, specjaliści z gabinetu podologicznego Satin w Warszawie wymieniają:

  • choroby autoimmunologiczne,
  • nadmierną potliwość,
  • przesuszenie,
  • niewłaściwą higienę,
  • obcinanie paznokci w nieodpowiedni sposób,
  • urazy mechaniczne.

Leczenie grzybicy paznokci

W aptekach i drogeriach kosmetycznych można znaleźć wiele produktów, które (wedle obietnic producentów) mają skutecznie radzić sobie z leczeniem grzybicy paznokci stóp, jednak nie należy im wierzyć. Kuracje, które nie są konsultowane z lekarzem mogą wyrządzić jeszcze większą krzywdę i pogorszyć stan paznokci. Pierwszym krokiem jest zawsze wizyta u dermatologa, który postawi dokładną diagnozę, zleci wykonanie niezbędnych badań, a następnie przepisze konieczne antybiotyki oraz środki do stosowania miejscowego. Najczęściej dermatolog kieruje pacjentów z problemem grzybicy do lekarza podologa. Jest to bardzo ważne, ponieważ specjalista zajmujący się chorobami stóp może w sposób profesjonalny, dokładny i bezpieczny oczyścić płytkę paznokcia, a także usunąć fragmenty zajęte przez grzybicę, co znacznie ułatwia proces rekonstrukcji paznokcia.

Proces leczenia komplikuje się nieco, kiedy dotyczy starszych osób. W takich sytuacjach, terapia silnymi, doustnymi antybiotykami nie jest wskazana, ze względu na zbyt duże obciążenie organizmu. Z pomocą przychodzą zabiegi podologiczne, które pomogą w przywróceniu estetycznego wyglądu paznokci, a jednocześnie zadbają o zdrowie starszych pacjentów.

Jak długo trwa proces leczenia grzybicy paznokci?

Na grzybicę paznokci nie ma jednego, sprawdzonego sposobu, który pozwoliłby pozbyć się problemu w czasie jednej wizyty. Leczenie jest procesem, trwającym zwykle kilka miesięcy, jednak dokładny czas jest uzależniony od szybkiej diagnozy, rodzaju zakażenia oraz samego pacjenta – jego sumienność i rzetelności. Wizyty u lekarza podologa powinny odbywać się regularnie, bo ich zaniedbywanie może znacznie wydłużyć proces całego leczenia. Trzeba również pamiętać o tym, że niektórych zmian wizualnych nie da się odwrócić. Czasami zdarza się, że paznokcie dotknięte grzybicą są przebarwione, rosną wolniej i są podatne na inne zakażenie, ale nie jest to regułą. Na ogół kuracja przywraca paznokciom naturalny, estetyczny wygląd.

opinie o Satin