Zaznacz stronę

Grzybica paznokci jest infekcją związaną z nieprzyjemnym zapachem stóp i postępującym zniszczeniem płytki paznokciowej. Wywoływana jest przez dermatofity i ma tendencję do nawracania. Często jest powodem wstydu dla wielu chorych, którzy szukają pomocy w jej skutecznym leczeniu.

Jak wygląda grzybica paznokci? Jakie są jej przyczyny? W jaki sposób leczyć infekcję?

Czym jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci to infekcja atakująca płytkę paznokciową. U jej podłoża leżą dermatofity – grzyby, posiadające zdolność do rozkładania keratyny. Jest to podstawowe białko budujące płytkę paznokciową. Dlatego też infekcja grzybicza wiąże się m.in. ze znacznym pogorszeniem kondycji paznokci, ich łamliwością i rozdwajaniem się.

Dlaczego grzybica paznokci jest tak powszechna?

Grzybica paznokci to bardzo częsty problem, z których chorzy zgłaszają się do specjalisty chorób stóp – podologa. Infekcja ta jest bardzo częsta, a decydujący wpływ na to ma specyficzna budowa skóry stóp.

W kwestii infekcji grzybiczej kluczowe znaczenie mają przede wszystkim gruczoły potowe. Na skórze stóp znajdują się one w bardzo dużej liczbie, co sprawia, że stopy często się pocą.

To z kolei stwarza idealne środowisko do rozwoju grzybów – mają one zarówno wilgoć, jak i ciepło (zwłaszcza, gdy przez długi czas stopy przebywają w zabudowanym obuwiu). W związku z tym przewiewność oraz prawidłowa i regularna higiena stóp są podstawą w profilaktyce przeciwgrzybiczej.

Co istotne, grzyby mają tendencję do przenoszenia się, co dodatkowo wpływa na częstość infekcji.

Grzybica paznokci – jakie są jej przyczyny?

Poza zaniedbaniem odpowiedniej higieny stóp (brak regularnego mycia i dokładnego osuszania, noszenie nieświeżej bielizny) oraz dopuszczaniem do utworzenia się wilgotnego i ciepłego środowiska stóp, wśród przyczyn infekcji grzybiczej wymienia się:

  • współdzielenie przedmiotów z innymi osobami, szczególnie obuwia bądź ręczników;
  • chodzenie boso po powierzchni wspólnej/ publicznej, np. na basenie;
  • noszenie źle dopasowanego obuwia – zbyt ciasnego lub za luźnego. Wówczas powstają na stopach różne urazy, otarcia czy sytuacje, kiedy dochodzi do przerwania ciągłości naskórka. Wszystko to sprzyja lepszemu wnikaniu patogenów w głąb organizmu;
  • zaburzenia w pracy gospodarki hormonalnej –sprawiają one, że płytka paznokciowa staje się słabsza i bardziej podatna na urazy oraz działanie patogenów;
  • wszelkie urazy i schorzenia płytki paznokciowej – stłuczenia, skaleczenia czy dolegliwości takie jak wrastający paznokieć, sprzyjają infekcji grzybiczej;
  • długotrwałe przyjmowanie antybiotyków – antybiotyki osłabiają odpowiedź immunologiczną organizmu, dlatego ich długotrwałe przyjmowanie może zwiększać ryzyko wystąpienia grzybicy paznokci. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku chemioterapii;
  • nadwaga – nadwaga czy otyłość sprzyjają infekcji grzybiczej, gdyż powodują nierównomierny rozkład ciężaru ciała i mogą sprzyjać urazom w obrębie paznokci, a to z kolei przekłada się na łatwiejsze wnikanie patogenów;
  • choroby ogólnoustrojowe, szczególnie cukrzyca i zaburzenia krążenia.

Grzybica paznokci może rozwinąć się również na skutek niedoborów żywieniowych. Najczęściej związane jest to ze zbyt małą podażą cynku, miedzi czy krzemu – najważniejszych minerałów wpływających na dobrą kondycję płytki paznokciowej. Ich niedobory skutkują m.in. zaburzeniami w produkcji keratyny i ogólnym osłabieniem paznokci, co nasila ryzyko grzybicy.

Grzybica paznokci – jak wygląda?

Grzybicę paznokci najłatwiej rozpoznać po charakterystycznej barwie płytki paznokciowej. Pod wpływem działania patogenów jej barwa zawsze ulega zmianie. Może przybrać kolor żółty, lekko brązowy lub nieco biały.

Dodatkowo sama płytka paznokciowa staje się bardzo krucha, łamliwa, podatna na rozdwajanie się i urazy. Paznokieć sprawia wrażenie „pustego” (po stuknięciu w płytkę paznokciową dźwięk jest nieco inny niż w przypadku zdrowych paznokci i niezainfekowanych paznokci). Grzybicy paznokci zawsze towarzyszy nieprzyjemny zapach stóp.

Jeśli infekcja trwa długo lub jej stan zaostrza się, wokół zainfekowanego paznokcia może pojawić się lekki obrzęk lub zaczerwienienie.

Grzybica paznokci – co robić? Jak leczyć?

W przypadku grzybicy paznokci, szczególnie z tendencją do nawracania, zaleca się wykonanie badania mykologicznego. Pozwala ono określić konkretny typ grzybów i na tej podstawie dopasować lekarstwa.

Oprócz farmaceutyków w leczeniu grzybicy stosuje się wspomagająco preparaty grzybobójcze (np. w formie sprayu).

opinie o Satin