Zaznacz stronę

Odciski to zrogowacenia pojawiające się na stopach. Nie tylko prezentują się nieestetycznie, ale także powodują, że wzrasta ryzyko zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Z czasem odcisk może ulec podrażnieniu, co wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Zobacz, gdzie najczęściej powstają odciski.

Odciski – czym są?

Odciski to reakcja obronna organizmu na ucisk. W przypadku permanentnego tarcia lub ucisku w jednym miejscu powstają zrogowacenia. Co ważne, tak pojawiająca się hiperkeratoza, czyli nadmiernie rogowaciejący naskórek, nie ulega w tej przestrzeni na skórze samodzielnemu złuszczeniu. Odcisk ma formę żółtej lub białej zmiany o owalnym kształcie. Zwykle rozmiar waha się od 1 do 2 cm.

Gdzie najczęściej tworzą się odciski? W ustaleniu tego miejsca pomoże nam kategoryzacja odcisków. Ten rodzaj zmiany dzielimy na odciski miękkie i twarde. Pierwszy z wymienionych typów zlokalizowany jest między palcami, natomiast drugi pojawia się na podeszwie stopy, opuszkach palców i bocznych ściankach małego palca.

Przyjrzyjmy się bliżej okolicznościom występowania najczęstszych typów. Dlaczego pojawiają się odciski?

Odciski między palcami – kiedy się pojawiają?

Zazwyczaj z tym problemem borykają się osoby noszące za ciasne buty w czubkach. Doprowadza to do ściskania się palców i ma bezpośrednie przełożenie na stan przestrzeni międzypalcowych. Aby uniknąć ponownego ocierania się bocznych części palców o siebie, podolog może zalecić noszenie ochraniaczy na palce albo wkładek żelowych, które separują palce od siebie.

W ten sposób tkanki nie ocierają się o siebie, co chroni przed pogłębianiem się przedstawionego tu problemu. Brak reakcji to także reakcja, ponieważ takie zaniechanie prowadzi do potęgowania się dolegliwości w obrębie przestrzeni międzypalcowych.

Odciski twarde – czyli o zmianach na piętach i opuszkach palców

Wiesz już, gdzie pojawiają się tzw. odciski twarde. Początkowo tego typu nagniotki nie są groźne, jednak z czasem ich powierzchnia może się powiększać, potęgując tym samym dolegliwości bólowe. Dodatkowo odciski twarde mogą sprawić, że konkretna osoba zacznie w taki sposób stawiać stopy, by nie urazić powstałych zmian. To spowoduje, że wystąpi znacznie intensywniejszy nacisk w innych obszarach stopy, co będzie sprzyjało pojawianiu się kolejnych odcisków. Brak reakcji może więc być przyczynkiem do rozwoju następnych problemów skórnych, a także sprzyjać stanom zapalnym.

Takie zmiany można eliminować poprzez odpowiednią profilaktykę dostosowaną do potrzeb stóp, o której w dalszej części naszego artykułu.

Jak zwalczyć odciski na stopach?

Pamiętaj, że odciski mogą nawracać. Dzieje się tak w szczególności wtedy, gdy przyczyną ich występowania są choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca. Dlatego, aby pozbyć się na dłużej tego problemu, trzeba ustalić, co sprawia, że w ogóle się pojawia. Przyjrzyjmy się bliżej najczęstszym przyczynom odcisków. Bezpośrednim powodem ich pojawiania się jest nadmierny ucisk w jednym miejscu na stopie.

Do takiego stanu przyczyniają się: niewłaściwie dobrane obuwie, wady postawy, nadmierna masa ciała, deformacje ortopedyczne stóp, wykonywanie powtarzalnych czynności. W grupie osób predysponowanych do pojawienia się odcisków wymienić można diabetyków, zmagających się z ciśnieniem tętniczym, osoby z problemami tarczycowymi, sportowców i kulturystów. Narażeni na występowanie odcisków są też pracownicy wykonujący obowiązki w pozycji stojącej, a także ci w nadmierny sposób eksploatujący stopy.

Domowe sposoby na odciski – czy to działa?

Pamiętaj, że skuteczność domowych metod leczenia odcisków nie została potwierdzona naukowo. Zamiast więc stosować maści z kwasem salicylowym, który może dodatkowo uszkodzić zdrową tkankę skórną albo próbować samodzielnie wyciąć odcisk, co nierzadko prowadzi do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, lepiej skorzystać z wizyty w gabinecie podologicznym.

Równie niepoprawnym działaniem jak zaufanie tzw. domowym sposobom jest zignorowanie problemu i niepodjęcie żadnych czynności w kierunku pozbycia się odcisków. Może to doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego i wystąpienia dolegliwości bólowych.

Podolog podczas wizyty najpierw oceni zmianę i zdiagnozuje, z jakim typem odcisku ma do czynienia.  Następnie zaproponuje sposób pozbycia się problemu. W pierwszej kolejności zmiękczy odcisk, a potem usunie go. Jeśli wyrazisz zgodę, metody mechaniczne może zastąpić laserem. Do usunięcia wykorzysta sterylne narzędzia, dzięki temu cały zabieg będzie niezwykle higieniczny i bezpieczny. Podzieli się też z Tobą sposobami na to, jak uniknąć nawrotów takich zmian w przyszłości.

Chęć pozbycia się odcisków na stałe nierzadko wymaga zmiany stylu życia, wymiany obuwia, zakupu wkładek ortopedycznych lub odciążających. Jeżeli odciski mają związek z tego typu czynnikami, brak zmian doprowadzi do nawrotu problemu. Warto też regularnie korzystać ze wsparcia podologa, który będzie systematycznie kontrolować stan stóp.

opinie o Satin