Zaznacz stronę

Podologia zajmuje się leczeniem schorzeń, które dotykają naszych stóp. Choć wielu z nas uśmiechnie się do siebie w duchu, twierdząc, że stopy nie chorują – prawda jest inna. Odciski, pękająca skóra i wrastające paznokcie to właśnie dolegliwości stóp, które zamiast leczyć, ignorujemy. Każdy z nas powinien przynajmniej raz złożyć wizytę podologowi, aby dowiedzieć się, w jakim stanie są nasze stopy. Jednorazowa konsultacja nie kosztuje majątku, a cenne informacje jakie zdobędziemy podczas konsultacji mogą zapobiec wielu dolegliwościom, które traktujemy jako powszechne i normalne.

Podologia i jej znaczenie dla naszych stóp

Podologia to w dosłownym tłumaczeniu nauka o stopach. Termin wywodzi się z greki, a współcześnie jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem wad, deformacji i zaburzeń funkcjonowania stóp. Wiedza podologiczna w naszym kraju wciąż jest zbyt mała, nie mniej to właśnie podolog diagnozuje zmiany chorobowe na stopach i przeprowadza odpowiednie zabiegi. Podolog współpracuje z dermatologami, ortopedami, lekarzami ogólnymi i diabetologami, toteż musi mieć dużą wiedzę z poszczególnych dziedzin, by móc skierować pacjenta do konkretnego lekarza. Dzięki podologii pacjenci borykający się z problemami stóp mają szansę otrzymać adekwatną pomoc oraz wskazówki odnośnie pielęgnacji i profilaktyki nóg. Podologia pozwala wyleczyć:

  • wrastające się paznokcie,
  • grzybicę i zgrubienia na płytce paznokciowej,
  • uszkodzoną lub odklejoną płytkę paznokcia za pomocą rekonstrukcji,
  • kurzajki, odciski, modzele i zrogowacenia,
  • silną potliwość stóp,
  • pękającą i suchą skórę na piętach,
  • przeciążone i bolesne miejsca.

Czym jest podstawowy zabieg podologiczny?

W niektórych klinikach podologicznych realizowany jest PZP – podstawowy zabieg podologiczny. Jednym z miejsc, w których można się mu poddać jest Gabinet Podologiczny SatinTen jednorazowy zabieg przypomina pedicure leczniczy. Podczas półgodzinnej wizyty w gabinecie podologicznym specjalista zbada nasze stopy, a po zdiagnozowaniu ich stanu i problemów przystąpi do kluczowej części PZP. Podolog usunie przy użyciu sterylnych narzędzi fizjologiczne zrogowacenia skóry, prawidłowo obetnie paznokcie u naszych stóp i pouczy nas, jak wykonywać tę czynność właściwie, oszlifuje paznokcie i wmasuje w stopę specjalny nawilżający preparat. Konsultacja przebiega w sympatycznej atmosferze, przy zapewnieniu pacjentowi komfortu na najwyższym poziomie i udzieleniu mu niezbędnych informacji dotyczących stanu stóp.

Zadbaj o zdrowie swoich stóp!

Warto zadbać o zdrowie własnych stóp już dziś, aby uniknąć przykrych dolegliwości w nadchodzących latach. Wady stóp przekładają się niestety na funkcjonowanie innych struktur, takich jak kręgosłup i stawy, postawę ciała i chód. Jeśli zależy nam na zdrowych i pięknie wyglądających stopach, powinniśmy zwrócić uwagę na nasze obuwie. Wygodne, przewiewne buty na podeszwie o odpowiedniej grubości zapobiegną powstawaniu odcisków, modzeli i obtarć. Sprawny system wentylacji ochroni nasze stopy przed rozwojem  drobnoustrojów chorobotwórczych i długotrwałą walką z grzybicą. Dzięki konsultacji z podologiem w ramach podstawowego zabiegu podologicznego dowiemy się, jak właściwie obcinać i pielęgnować paznokcie oraz jak nawilżyć i poprawić kondycję stóp. Nieleczone modzele, odciski i wrastające paznokcie mogą skończyć się zakażeniem, dlatego wskazana jest wizyta u podologa.

Katarzyna Menkała

opinie o Satin