Zaznacz stronę

Taping podologiczny jest częścią kinesjotapingu, czyli tak zwanego plastrowania. Aby wykonać taki zabieg, należy wykorzystać do niego elastyczne plastry, które wykonane są z wysokiej jakości materiału. Zwykle są pokryte warstwą akrylu, który przepuszcza wodę i powietrze. Takie plastry wyróżniają się wodoodpornością, przez co są wytrzymałe i działają aktywnie nawet do kilku tygodni. Przyjrzyjmy się, jak działają i do czego się je wykorzystuje.

Gdzie nakleja się plastry typu taping?

Tego typu plastry naklejane są w miejscach przeciążeń, zwykle tam, gdzie pacjent odczuwa ból. Stosuje się je w okolicach urazów. W wielu przypadkach plastry naklejane są przed operacją i po jej przebiegu. Jeśli chodzi o sportowców, np. biegaczy, taping podologiczny jest wykonywany profilaktycznie.

Taping podologiczny jest metodą, która znajduje zastosowanie w leczeniu ścięgien, mięśni i więzadeł, a także ma istotne znaczenie w przywracaniu elastyczności stawów. Pamiętaj jednak, że tylko odpowiednio naklejony plaster może przynieść ulgę i zredukować problem albo zapobiec urazom. Dlatego zanim sam zaczniesz stosować tę metodę, musisz dowiedzieć się, jak należy z niej korzystać. Wesprze Cię w tym podolog.

Co można osiągnąć, stosując taping podologiczny?

Aby wyjaśnić, do czego służy taping podologiczny, przyjrzyjmy się lepiej działaniu tych plastrów. Nalepione na skórę działają na zasadzie spowodowania zjawiska fali. Jej siła zależy od tego, w którym miejscu są przyklejone. W wyniku działania fal dochodzi do intensywnego ukrwienia w skórze i lepszego odtransportowania limfy.
Do tego zauważalne staje się też wzrastające napięcie komórkowe, a także przyspieszony zostaje metabolizm komórkowy. W efekcie struktura tkanek, które znajdują się w miejscu nalepienia plastra, poprawia się. Dochodzi do wyrównania napięcia mięśniowego oraz do poprawy funkcjonalności mięśni.

Tym samym można stwierdzić, że celem tego typu zabiegów jest poprawa ukrwienia skóry, pozytywny wpływ na działanie układu mięśniowego, ale to nie wszystko. Okazuje się bowiem, że plastry działają także na receptory, które są odpowiedzialne za przenoszenie informacji o bólu. W ten sposób po zastosowaniu tapingu dolegliwości bólowe zostają zredukowane niemal natychmiast. Taping jest to więc dobry sposób na to, by w szybkim czasie pozbyć się problemów bólowych.

Kiedy korzystać z tzw. plastrowania?

Wskazaniem do tapingu mogą być bóle stawów. Po naklejeniu plastra ból powinien zostać zmniejszony. Halluksy oraz inne zmiany deformacyjne stawów to kolejny przykład sytuacji, kiedy warto korzystać z tego rozwiązania.

Plastrowanie, inaczej taping, to także skuteczny sposób na zniwelowanie problemów związanych z ostrogą piętową, obrzękiem limfatycznym, niedowładem, artrozą stawu biodrowego kolanowego, naderwaniem włókien mięśniowych, blokadą w stawie biodrowo-krzyżowym. Taping może służyć również do wygładzania blizn, a także radzenia sobie z zapaleniem nerwów.

Tego typu zabiegi przeprowadza się m.in. w gabinetach podologicznych. Warto korzystać ze wsparcia specjalisty w tym zakresie, ponieważ tylko on ma niezbędną wiedzę do tego, by w prawidłowy sposób przeprowadzić zabieg plastrowania. Taping od lat jest stosowany przez lekarzy i fizjoterapeutów. Obecnie można skorzystać z takiego zabiegu u podologa.

Rodzaje tapingu na paluch koślawy

Taping działa na przykład na paluch koślawy. Jego podstawowym celem jest łagodzenie dolegliwości bólowych, a także skorygowanie nieprawidłowego ustawienia części stopy. Taping może również zapobiec postępowaniu deformacji stopy.

Wyróżnić można na przykład sztywny taping haluksa, który może działać w podobny sposób jak orteza. Korzystając z tego sposobu, można doprowadzić do korekcji ustawienia pierwszej kości śródstopia oraz palucha. Metoda ta jest stosowana przede wszystkim w przypadkach haluksów, które są wynikiem pourazowej niestabilności w pierwszym stawie śródstopno-paliczkowym. Plastry zastępują funkcje więzadeł.

Innym rodzajem tapingu haluksa jest tak zwany biomechaniczny taping, który pozwala na stabilizację palucha. Dzięki temu, że nie ma tam sztywnego oporu końcowego może on tworzyć fizjologiczne ustawienie elementów stopy, nie ograniczając jednocześnie ich ruchomości. Podczas poruszania się plastry przyjmują na siebie obciążenia, przez co taping wzmacnia łuk podłużny i odciąża.

Czy na plastrach znajduje się lek?

Trzeba mieć świadomość, że plastry nie są nasycone żadnym lekiem, dzięki temu mogą być stosowane np. u osób z różnego rodzaju uczuleniami. Nie musisz również się martwić, że poprzez plastry zostanie podana Ci jakakolwiek substancja.

Pamiętaj, że plastry mogą być naklejane jedynie na osuszone miejsce. Skóra zaś nie powinna być smarowana żadnym kremem czy balsamem, ponieważ może doprowadzić to do łatwego odklejenia się plastrów. Plastry muszą posłużyć nam przez dłuższy czas, abyśmy mogli dostrzec większe efekty ich działania.

Jeżeli zastanawiasz się, jak stosować plastry, skorzystaj ze wsparcia specjalisty. Samodzielne działanie może nie przynieść takich rezultatów jak pomoc eksperta.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin