Zaznacz stronę

Onycholiza to dolegliwość, która lokalizuje się w obrębie płytki paznokciowej chorego. Może to być zarówno paznokieć w dłoni, jak i w stopie. Jest to schorzenie dosyć powszechne, często występujące zarówno u pań, jak i u panów, u osób w niemal każdym wieku. Dlaczego onycholiza jest dolegliwościa tak często pojawiającą się u pacjentów? Jednym z powodów jest prawdopodobnie długa lista przyczyn jej występowania. Co więc powoduje onycholizę? Jak powstaje?

Czym dokładnie jest onycholiza?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie jak i dlaczego powstaje onycholiza, warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest owo schorzenie. O onycholizie możemy mówić wtedy, gdy płytka paznokciowa odkleja się od jego łożyska. Jest to bowiem podstawowy i najważniejszy objaw tejże dolegliwości. Po odklejeniu się płytki od łożyska, pomiędzy dwiema powierzchniami pojawia się wolna przestrzeń, w której powoli gromadzi się powietrze. Proces ten postępuje sukcesywnie, choć nierzadko bardzo powoli.

Onycholiza – rozpoznanie i objawy

Onycholiza jest dolegliwością trudną do rozpoznania w pierwszych etapach jej rozwoju. Warto jednak pamiętać, aby pierwszych niepokojących sygnałów szukać na wolnym brzegu paznokcia. To właśnie tam w pierwszej kolejności pojawią się jakiekolwiek zmiany. Pierwszym z objawów, który świadczyć może o rozwijającej się na naszym paznokciu onycholizie, jest delikatna zmiana koloru płytki na różowawy. Jest to spowodowane tym, że po odklejeniu się paznokcia od łożyska, pod płytką lepiej widoczne są naczynia krwionośne palca. Kolejny etap to powolne, dalsze rozwarstwianie się paznokcia. Proces ten daje się zauważyć poprzez pojawienie się charakterystycznego, białego zabarwienia odklejającej się płytki. Specyficzne zabarwienie z czasem postępuje, zagarniając kolejne milimetry paznokcia.

Dlaczego powstaje onycholiza – przyczyny problemu

Bezpośrednią przyczyną powstawania onycholizy jest rozwarstwianie się płytki paznokcia i jego łożyska. Pośrednich przyczyn tego zjawiska może być co najmniej kilka, a podzielić je można na przyczyny wewnętrzne oraz zewnętrzne. Przyczyny wewnętrzne to takie, które wynikają ze stanu zdrowia człowieka, sposobu jego życia i odżywiania, z kolei zewnętrzne to działanie bodźców spoza naszego organizmu.

Do wewnętrznych przyczyn powstawania onycholizy zaliczyć można między innymi  skłonności genetyczne do rozwarstwiania się płytki. Jeżeli w rodzinie zdarzały się już przypadki onycholizy istnieje większe prawdopodobieństwo, że ów problem dotknie także i nas. Inną przyczyną dolegliwości, także wewnętrzną, może być przewlekła choroba, której skutkiem jest osłabienie paznokcia, a w efekcie również rozwarstwienie się jego struktury. Wśród dolegliwości tych znajduje się między innymi łysienie plackowate, liszaj płaski, łuszczyca, czy atopowe zapalenie skóry. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również osoby borykające się z nadczynnością tarczycy, zaburzeniami autoimmunologicznymi oraz diabetycy. Rozwarstwienie płytki paznokciowej i łożyska może być także jednym ze skutków rozwijającej się w organizmie infekcji, zarówno wirusowej, jak i bakteryjnej, a także pasożytniczej. Infekcje, które wpłynąć mogą na pojawienie się onycholizy to między innymi:

  • zakażenie pałeczką ropy błękitnej,
  • świerzb,
  • półpasiec,
  • opryszczka.

Na wystąpienie dolegliwości zwanej onycholizą wpływ może mieć także nieodpowiednia, uboga w wartości odżywcze dieta, niedobory witamin oraz anemia.

Jeśli chodzi o zewnętrzne przyczyny powstawania onycholizy, wymienić tu należy przede wszystkim różnego rodzaju urazy mechaniczne, jak stłuczenia, złamania czy zmiażdżenia. Wszystkie te urazy naruszają bowiem strukturę paznokcia, co skutkować może jego rozwarstwieniem. Innym, stosunkowo częstym powodem występowania onycholizy, jest również długotrwałe noszenie zbyt ciasnego obuwia. Chodzenie w za małych butach wywołuje stały ucisk na stopę, jej palce oraz paznokcie, co doprowadzić może do naruszenia ich struktury, a w rezultacie do onycholizy.

Na długiej liście zewnętrznych powodów powstawania onycholizy znajduje się również stosowanie słabej jakości lub zbyt inwazyjnych kosmetyków, jak i stały kontakt dłoni lub stóp ze środkami chemicznymi. Mogą to być środki, z którymi mamy styczność przy okazji wykonywania swoich obowiązków zawodowych, jak również zwykłe, używane w domu detergenty. Wszystko zależy od tego, w jakiej kondycji znajdują się nasze paznokcie i jak poradzą sobie z tego rodzaju bodźcami.

Rola rozpoznania przyczyny onycholizy

Onycholiza jest dolegliwością, którą leczyć należy wyłącznie z pomocą doświadczonego specjalisty. Z problemem tym należy więc niezwłocznie zwrócić się do gabinetu podologicznego. Tam specjalista, w pierwszej kolejności przeprowadzi z nami szczegółową rozmowę, zapyta nas o styl życia, nasze nawyki, ostatnio przebyte choroby lub urazy. Jest to kluczowy element każdego leczenia, który pozwala specjaliście na dojście do prawdziwej przyczyny wystąpienia problemu. Dzięki temu będzie on w stanie w optymalny sposób dopasować dla danego pacjenta najlepszą ścieżkę leczenia.

opinie o Satin