Zaznacz stronę

Pękanie pięt to nie tylko defekt estetyczny. To również istotna informacja o ogólnym stanie zdrowia. O czym świadczy ta dolegliwość i jak można jej zapobiegać? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci lepiej ją zrozumieć.

Jak powstają pękające pięty?

Skóra na piętach wyróżnia się brakiem gruczołów łojowych, co przekłada się na jej większą podatność m.in. na przesuszanie i pękanie. W konsekwencji powstają tego typu problemy skórne. Szczeliny, które pojawiają się z powodu pęknięć, sprzyjają rozwojowi różnych patogenów.

Poprzez nie w głębsze struktury tkanki przedostają się drobnoustroje. Tym samym, pękające pięty przyczyniają się do wystąpienia grzybicy stóp czy innych infekcji.

Nadmierny nacisk jedną z przyczyn pękania pięt

Wśród najczęstszych powodów pojawiania się pęknięć na skórze stóp wymienia się nadmierny nacisk w obszarze pięt. Przyczyniają się do niego różne wady postawy, deformacje stóp, ale również zbyt duża masa ciała. Tym samym, osoby borykające się z nadwagą lub otyłością muszą liczyć się ze zwiększonym ryzykiem dolegliwości związanych z pękaniem pięt.

Pierwszym krokiem w walce o zdrową skórę stóp jest zadbanie o swoją sylwetkę. Regularna aktywność fizyczna, a także odpowiednia dieta to doskonała profilaktyka w tym zakresie. Co ciekawe, pękające pięty to powszechny problem kobiet w ciąży, ponieważ u osób w tym stanie obserwuje się szybki przyrost masy ciała w krótkim czasie. To zbyt duża dynamika, by skóra stóp mogła przyzwyczaić się do obciążenia.

Niewłaściwe obuwie powodem pękających stóp

Przyczyna pękających pięt może być bardziej prozaiczna. Okazuje się, że nieodpowiednio dobrane buty sprzyjają wystąpieniu dolegliwości. Noszenie zbyt ciasnego obuwia, butów na obcasie lub o bardzo cienkiej podeszwie wiąże się właśnie z taką reakcją skóry na nacisk.

Dlatego, chcąc zmniejszyć ryzyko tego rodzaju problemów, warto przede wszystkim zadbać o to, by buty miały odpowiednio grubą podeszwę, były na tyle szerokie, by nie naciskały na stopę, a jednocześnie nie były za duże. Ponadto nie zapomnij również o odpowiednich skarpetkach. Powinny nie być za ciasne, a jednocześnie dobrze przepuszczać powietrze.

Wady ortopedyczne sprzyjają pękaniu pięt

Gdy pojawia się nadmierny nacisk na jedno miejsce w stopie, wzrasta ryzyko pękania pięt. Taki nacisk może być konsekwencją wad ortopedycznych stóp. Dlatego, jeżeli borykasz się np. z płaskostopiem albo inną wadą stóp, czym prędzej zadbaj o to, by skorygować swoją wadę poprzez zastosowanie odpowiednich wkładek ortopedycznych. Dzięki temu nacisk będzie rozłożony równomiernie, a Ty unikniesz pojawienia się problemu z pękaniem pięt.

Niedostateczne nawilżenie skóry pięt

Wśród przyczyn częstszego pękania pięt wymienia się również zbyt małe nawilżenie skóry stóp. Aby poprawić kondycję tego obszaru ciała, niezbędne jest więc zadbanie o systematyczną pielęgnację domową. Stawiaj na preparaty, które składają się z silnie nawilżającego i złuszczającego mocznika, wykazującego właściwości zatrzymujące wodę w skórze.

Wybieraj środki z lanoliną o działaniu natłuszczającym oraz z nawilżającym i regenerującym kwasem hialuronowym. Chcąc załagodzić podrażnienia, zregenerować i nawilżyć stopy, wybierz również panthenol albo środki zawierające aloes. Obecność tego ostatniego wpływa pozytywnie na mechanizm produkcji kolagenu i elastyny.

Deficyty witaminowe a pękanie pięt

Nierzadko za pękaniem stóp stoją braki witaminowe. W tym kontekście pękanie skóry pięt to konsekwencja niedoboru witaminy A oraz witaminy E. Aby uzupełnić te deficyty, należy działać zarówno od środka i przyjmować preparaty zawierające te substancje oraz zadbać o odpowiednią dietę, jak i od zewnątrz – poprzez stosowanie kremów nawilżających, które w składzie mają tego rodzaju witaminy.

Zapewnij sobie zdrowie stóp, stosując również suplementację dostosowaną do potrzeb Twojej skóry. Jeżeli nie wiesz, czy cierpisz z powodu niedoboru witamin, wykonaj niezbędne badania w tym kierunku. Tego typu witaminy wykazują właściwości nawilżające oraz wspierające odbudowę naskórka. Dobrze więc, by były składnikiem preparatu do codziennej pielęgnacji, nawet gdy nie masz braków witaminowych.

Choroby ogólnoustrojowe przyczyną pękania pięt

Wśród czynników predysponujących do pojawienia się pęknięć na piętach wymienia się również choroby ogólnoustrojowe. Cukrzyca, ale też choroby tarczycy to dolegliwości prowadzące do wystąpienia suchej skóry. Suchość pięt uruchamia natomiast mechanizm związany z ich pękaniem. Dlatego cukrzycy i pacjenci borykający się np. z niedoczynnością tarczycy powinni być pod stałą kontrolą lekarza, a także podologa. Ten ostatni specjalista wskaże metody związane z dbaniem o stopy, by uniknąć przykrych powikłań.

Pękanie stóp to nie tylko domena diabetyków czy pacjentów z chorą tarczycą, ale także osób zmagających się z zaburzeniami krążenia, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą. Problemy z krążeniem sprawiają, że do skóry stóp dostarczana jest mniejsza ilość substancji odżywczych, co przekłada się na stan tkanki i jej przesuszenie.

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, by zadbać o siebie? Przede wszystkim postaw na regularne wizyty u podologa, który podpowie Ci, jak zatroszczyć się o pękające pięty, a w razie potrzeby zaproponuje zabieg.

opinie o Satin