Zaznacz stronę

Problemy natury podologicznej mogą wpływać wyłącznie na estetykę stóp, jak również na komfort i motorykę pacjenta. Bywa również tak, że dane schorzenie ma realny wpływ na wygodę i funkcjonowanie pacjenta, a także na wygląd jego stopy. Przykładem takiej dolegliwości są tak zwane palce młotkowate. Czym dokładnie jest to schorzenie, jak się objawia i jak sobie z nim radzić?

Palce młotkowate – najważniejsze informacje

Palce młotkowate, nazywane również młoteczkowatymi, to schorzenie, które – jak sama nazwa wskazuje – dotyka palców u stóp. Jest to zniekształcenie stawów międzypaliczkowych bliższych w przykurczu zgięciowym. Objawia się ono przede wszystkim charakterystycznym wygięciem palców w stronę podeszwy stopy. Wstępne stadium choroby wpływa jedynie na estetykę stopy, jednak im bardziej postępuje, tym bardziej odbija się również na komforcie pacjenta. W ekstremalnych przypadkach dolegliwość ta może nawet uniemożliwić prawidłowe chodzenie, a co za tym idzie codzienne, zwykłe funkcjonowanie.

Schorzenie dotyka najczęściej palców drugiego, trzeciego lub czwartego. Niekiedy obejmuje ona również wszystkie trzy środkowe palce stopy. Deformacja może przybrać jedną z dwóch form:

  • korektywną,
  • utrwaloną.

O formie korektywnej deformacji mówimy wtedy, gdy wygięte palce możemy jeszcze mechanicznie wyprostować ręką, tym samym choć na chwilę przywrócić je do pierwotnego ułożenia. Forma utrwalona to stan, w którym palców nie da się już wyprostować i prawidłowo ustawić.

Palce młotkowate – przyczyny

Dlaczego palce formują się w tak nienaturalny sposób? Jakie są przyczyny tego powszechnego schorzenia, z którym radzić sobie muszą zarówno sami pacjenci, jak i zajmujący się nimi podolodzy?

Za pojawieniem się problemu stać może zaburzenie równowagi mięśniowej pomiędzy mięśniami krótkimi i długimi stopy oraz zginaczami i prostownikami jednego lub kilku palców. Zaburzenie to stanowi przyczynę bezpośrednią deformacji. Do jej wystąpienia prowadzić może jednak szereg przyczyn pośrednich, różnego rodzaju zaburzeń czy innych nieprawidłowości. Jedną z nich jest tak zwany paluch koślawy, czyli deformacja objawiająca się spychaniem drugiego oraz pozostałych palców przez paluch wyginający się do wewnętrznej strony stopy. Deformacja ta ma charakter postępujący i realnie wpływa na równowagę mięśniową stopy. Inną przyczyną pośrednią deformacji może być wrodzona, ponadprzeciętna długość drugiego i trzeciego palca, czyli tak zwana grecka stopa. Taka budowa nierzadko powoduje nadmierny nacisk na końcówki palców.

Za pojawienie się problemu palców młotkowatych odpowiedzialne mogą być także zaburzenia neurologiczne oraz przebyte urazy i kontuzje. Pacjenci po udarze, cierpiący na niedowłady kończyn to osoby znacznie bardziej narażone na takie deformacje.

Palce młotkowate wywołać mogą jednak nie tylko bodźce wewnętrzne czy przyczyny wrodzone i anatomiczne. Na prawdopodobieństwo wystąpienia deformacji ogromny wpływ ma również dobór obuwia, w który chodzimy. Osoby regularnie noszące zbyt małe i za ciasne buty, które uciskają palce, narażają się na wystąpienie schorzenia. Na nieprawidłowość tę narażeni są również miłośnicy klapków typu japonki, które determinują nienaturalne rozłożenie napięcia mięśniowego i niezdrowe ułożenie palców.

Jak rozpoznać palce młotkowate?

Palce młotkowate to dolegliwość, która już w stosunkowo wczesnym stadium swojego rozwoju może dawać o sobie znać. Warto więc wiedzieć, jakie są jej pierwsze symptomy, aby możliwie jak najszybciej móc podjąć odpowiednie kroki, a więc przede wszystkim udać się po pomoc do specjalisty.

Do pierwszych objawów, które wskazywać mogą na rozwój palców młotkowatych, zalicza się charakterystyczne zaczerwienienie skóry. Jest ono widoczne przede wszystkim na zakończeniach poszczególnych paliczków. Ponadto z czasem pojawiają się także narastające dolegliwości bólowe. W przypadku rozwijającej się deformacji palców młotkowatych, mogą pojawiać się one w trzech różnych miejscach. Są to:

  • grzbietowa strona stawu międzypaliczkowego,
  • czubki palców,
  • spód głowy kości śródstopia.

W pierwszym przypadku ból wywoływany jest obcieraniem grzbietowej części stawu przez noszone obuwie. W ten sposób dochodzić może nie tylko do nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, ale także do wyraźnego zaczerwienienia i obrzęku skóry. W niektórych przypadkach mogą również pojawić się bolesne rany, otarcia i zmiany ropne. Ból na czubkach palców wywołany jest regularnym uderzaniem o podłoże. Zdeformowane palce zniekształcone są w taki sposób, że z każdym krokiem nieprzyjemnie uderzają o spód obuwia lub podłoże. W trzecim przypadku ból jest efektem dociskania głowy kości śródstopia do podłoża, co powoduje jej przeciążenie.

Leczenie palców młotkowatych

Palce młotkowate to rodzaj deformacji, który skutecznie utrudnia i uprzykrza codzienne funkcjonowanie pacjenta. Dlatego też tak ważne jest szybkie i odpowiedzialne reagowanie, w przypadku zauważenia jakichkolwiek jej objawów. Leczenie schorzenia powinno odbywać się wyłącznie w kontrolowanych warunkach, pod okiem doświadczonego i wykwalifikowanego specjalisty, jakim jest podolog lub lekarz.

opinie o Satin