Zaznacz stronę

Nasze stopy są szczególnie narażone na urazy i podrażnienia. Wynika to z tego, że opieramy na nich ciężar całego ciała. Często zapominamy o odpowiedniej pielęgnacji i nawilżeniu skóry stóp. Jedynie na czym skupiamy uwagę to ładnie pomalowane paznokcie, co jest naszym największym błędem. Przez nieprawidłową pielęgnację możemy spowodować, że pojawi się problem z wrastającym paznokciem, a ten nierzadko trzeba chirurgicznie usunąć. Zobacz na czym polega zabieg wrastającego paznokcia.

Jakie są przyczyny wrastania paznokci?

Problem z wrastającym paznokciem staję się coraz częstszym powodem wizyty u podologa. Dolegliwości z wrastającym się paznokciem wynikają z niektórych naszych zachowań w procesie pielęgnacji stóp. Niekiedy jednak są to wady genetyczne, które powodują, że paznokieć samoistnie krzywo wyrasta. Poznaj najczęstsze przyczyny wrastania paznokcia.

  • Obcinanie paznokci zbyt krótko lub krzywo.
  • Noszenie zbyt ciasnych butów, które ściskają palce.
  • Powracająca grzybica paznokcia.
  • Uszkodzenia paznokcia.
  • Nietypowo zakrzywione paznokcie.

Chirurgiczne usuwanie wrastającego paznokcia

Chirurgiczne usuwanie wrastającego paznokcia jest jedną z możliwych metod leczenia problemu z wrastającym paznokciem. Polega na usunięciu całej płytki wrastającego paznokcia lub jej części. Zabieg na wrastającym paznokciu wykonuję się w znieczuleniu miejscowym i trwa on około 10 minut. Jeżeli na wrastającym paznokciu powstał stan zapalny, zabieg jest odłożony do momentu, kiedy zapalenie zostanie złagodzone. Objaw  stanu zapalnego przy wrastającym paznokciu pozbędziesz się przez zażywanie specjalnego antybiotyku. Przypadki usunięcia całej płytki paznokcia wraz z łożyskiem to około 5% wszystkich zabiegów. Lekarz decyduję się na taki krok, jeżeli wokół paznokcia powstała i rozwija się grzybica.

Alternatywa chirurgicznego usuwania wrastającego poznania – operacja Quenu

Chirurg może zaproponować Ci alternatywne rozwiązanie na wrastający paznokieć. Już nie musisz poddawać się zabiegowi chirurgicznego usunięcia wrastającego paznokcia, możesz skorzystać z zabiegu Quenu. Na czym polega  Quenu? Paznokieć jest  nacinany wzdłuż , następnie oczyszcza się rowki i wał paznokcia i zaszywa ranę. Niestety jest to metoda bardzo bolesna i nie zawsze przynosi upragniony skutek. Innym wyjściem jest założenie klamry korekcyjnej, która w przeciwieństwie do operacji jest metodą nieinwazyjną.

Jaką klamrę wybrać na wrastające paznokcie?

Klamry mogą być rozmaite: sprężynowe, metalowo-plastikowe lub z tworzywa. Obecnie są dostępne również klamry drutowe, które są wykonane z materiału podobnego do tego używanego w aparatach ortodontycznych. Klamrę możemy założyć również w przypadku wystąpienia stanu zapalnego wału paznokciowego.

Sposób założenia klamry na wrastający paznokieć

Klamrę mocuje się pod brzegami paznokcia w miejscu, gdzie zaczyna on wrastać brzegami w ciało. Końcówki drutu są odpowiednio kształtowane i dopasowywane do grubości płytki paznokcia po obu stronach palca. Haczyk mocuje się pod płytką, drucik odpowiednio przycina i zakańcza oczkiem. Kluczowym momentem zabiegu jest połączenie obu haczyków za pomocą drucianej pętelki – wtedy ustala się siłę, z jaką klamra będzie unosiła paznokieć do góry, torując jego nową linię rośnięcia. Na ostre końcówki klamry nakłada się specjalną masę. Klamra utrzymywana jest na paznokciu do całkowitej jego odbudowy.

Andrzej Piotrowski

opinie o Satin