Uszkodzenie płytki paznokcia u stopy może mieć wiele przyczyn – od urazów mechanicznych po zmiany wywołane różnymi chorobami. Na szczęście bez problemu możemy dokonać rekonstrukcji paznokcia, która przywróci mu estetyczny i zdrowy wygląd. Bezpieczne odbudowanie paznokcia można przeprowadzić w gabinecie podologicznym.
Dlaczego warto rekonstruować paznokieć?
Uszkodzona lub zdarta płytka paznokcia może być dalej podrażniana poprzez noszenie skarpetek i obuwia, co doprowadza do bolesnych obrzęków i stanów zapalnych. Rekonstrukcja paznokcia stanowi niejako protezę, która uszczelnia łożysko z naturalną płytką. Dzięki temu zabiegowi nawet najbardziej zniszczone paznokcie znów mogą ładnie wyglądać.
Kiedy wykonuje się rekonstrukcję paznokcia?
- kiedy paznokieć jest uszkodzony mechanicznie, np. po uderzeniu,
- kiedy zerwana jest część paznokcia,
- po usunięciu wrastającego paznokcia,
- po zakończeniu leczenia grzybicy paznokci.
Rekonstrukcja paznokcia w gabinecie podologicznym – na czym polega?
Podczas rekonstrukcji paznokci wykorzystuje się specjalną masę żelową. Wygląda ona niemal jak naturalny paznokieć i stanowi protezę łączącą łożysko z naturalną płytką. Dzięki niej paznokieć jest zabezpieczony przed przedostaniem się do niego bakterii i grzybów. Przed przystąpieniem do odbudowy paznokcia należy dokładnie go oczyścić oraz upewnić się, że nie jest dotknięty grzybicą. Następnie podolog wybiera odpowiednią technikę i materiał do rekonstrukcji paznokcia. Masa żelowa jest trwała, a także odporna na uszkodzenia, stanowi również doskonałą barierę zabezpieczającą paznokieć (utwardza się ją promieniami UV). Podolodzy stosują też specjalne lakiery, które tak jak masy żelowe i akrylowe poprawiają nierówne płytki paznokciowe oraz wzmacniają łamliwe czy rozdwajające się paznokcie. Przy całkowitym braku paznokcia można wykonać specjalną protezę – wówczas na podstawie odlewu tworzy się wycisk i przykleja obrobioną masę na miejsce paznokcia. Zrekonstruowany paznokieć wygląda bardzo estetycznie można go normalnie obcinać, a nawet malować. Wizyty kontrolne i prawidłowa pielęgnacja pozwolą na długo cieszyć się pięknymi paznokciami u stóp.
Jak uniknąć ubytków w paznokciach?
- należy nosić wygodne obuwie, które nie uciska na palce,
- wszystkie niepokojące objawy typu: stany zapalne i krwiaki na paznokciach należy konsultować z podologiem,
- na brakującą część paznokcia warto zakładać specjalne pierścienie ochronne z miękkim silikonem,
- każdy ubytek paznokcia warto pokazać podologowi, który dobierze odpowiednią metodę rekonstrukcji.
Zabieg rekonstrukcji paznokcia pozwala szybko cieszyć się jego normalnym i estetycznym wyglądem, a także czuć się komfortowo podczas codziennego funkcjonowania. Rekonstrukcja paznokcia jest bezpieczna i gwarantuje doskonały efekt. W naszym gabinecie stosuje się wyłącznie produkty medyczne, które nie powodują wystąpienia żadnych skutków ubocznych. Pamiętajmy, że im szybciej rozpoczniemy proces rekonstrukcji paznokcia, tym wcześniej zostanie on zakończony.